Перейти до основного змісту
Вучич: правляча партія Сербії не підтримає закон про "іноагентів"

Вучич: правляча партія Сербії не підтримає закон про "іноагентів"

Александр Вучич
Президент Сербії Александр Вучич під час звернення до народу 4 січня 2023 року. AP

Президент Сербії Александр Вучич заявив, що правляча Сербська прогресивна партія (СПП) не підтримає законопроект про іноземних агентів, запропонований партією — коаліційним партнером.

Про це він сказав у своєму зверненні до громадян 11 грудня.

"Ми не підтримаємо законопроект, висунутий депутатами нашого партнера Олександра Вуліна, з ряду причин. Хоча багато людей у фракції СПП вважають, що тут є хороші елементи, взяті з американського, західноєвропейського та російського законодавства", — сказав Вучич.

29 листопада депутати Соціалістичного руху, засновником якого є проросійський віцепрезидент уряду Сербії Александар Вулін, подали до парламенту законопроєкт про спеціальний реєстр агентів іноземного впливу.

Законопроект передбачає обов'язкову реєстрацію Мін'юстом "агентів іноземного впливу" — некомерційних організацій, які займаються політичною діяльністю, беруть участь у виборчому процесі та отримують матеріальні кошти з-за кордону. Для представників цих організацій і самих НУО передбачені штрафи від 5 тисяч динарів (близько 43 євро) до 2 мільйонів динарів (близько 17 тисяч євро) у разі ухилення від відповідної реєстрації.

Закон про "іноагентів" в Росії

Закон про "іноземних агентів" у Росії ухвалили у відповідь на протести проти повернення Путіна на пост президента на президентських виборах 2012 року та був покликаний обмежити діяльність незалежних неурядових організацій. Законопроєкт внесли на розгляд у липні 2012 року законодавцями від правлячої партії "Єдина Росія". Путін підписав його того ж місяця. Закон набрав чинності у листопаді 2012 року та активно застосовувався ФСБ з лютого 2013 року. Сфера його дії поступово розширювалася.

Той закон, який більш відомий став після вторгнення РФ, набув чинності 1 грудня 2022 року та має назву закон "Про контроль за діяльністю осіб, які перебувають під іноземним впливом". Його Держдума ухвалила наприкінці червня, і за цей час до нього і ще до десятків інших законів, зокрема до Кримінального кодексу Росії, внесли низку змін.

Усіх, кого вже визнано "іноземним агентом", з тоді об’єднали у новому єдиному реєстрі. Туди ж додаватимуть і нових. При цьому Мін’юст Росії публікує не лише ім’я, а й персональні дані таких людей.

Закон про прозорість іноземного впливу в Грузії

У Грузії в червні 2024 року підписали закон про "іноагентів". Він має назву закон "Про прозорість іноземного впливу". Документ зобов'язує неурядові організації та ЗМІ, більше ніж 20% фінансування яких надходить із-за кордону, реєструватися як організації, які реалізують інтереси іноземної сили.

Під цю вимогу підпадає більшість грузинських онлайн-ресурсів та неурядових організацій, які працюють переважно із західними фондами, зазначає "Ехо Кавказу". Ще до ухвалення цього закону продовж більше місця тисячі людей вийшли на протести на знак незгоди із законом та називали його проросійським.

Західні партнери Грузії заявили, що цей закон віддаляє європейську перспективу для країни та ставить під загрозу статус кандидата на вступ до ЄС.

Топ дня

Вибір редакції

На початок