Для жителів Північної півкулі 21 грудня відбувається зимове сонцестояння. Це явище означає початок астрономічної зими. В Україні зимове сонцестояння розпочнеться о 12:02.
У астрономії це день, коли Земля у своєму орбітальному русі проходить точку зимового сонцестояння. А сонцестояння – момент проходження цієї точки на орбіті Землі.
В день зимового сонцестояння Сонце підіймається над горизонтом на мінімальну висоту. 21 грудня на Південному полюсі в цей день сонце не заходить, а на північному – темна полярна ніч. На Південній півкулі триває найдовший день у році.
У цей день найменша тривалість світлового дня. У Києві вона становитиме лише вісім годин.
Протягом кількох днів після цього моменту полуденні висоти Сонця в небі та тривалість світлового дня лишаються практично незмінними.
Читайте також: Юпітер і Сатурн зійдуться на мінімальну відстань вперше за 400 років
Через кілька днів після дня зимового сонцестояння сонце почне підійматися вище над горизонтом, а світловий день почне збільшуватися. 1 січня у Києві сонячний день триватиме вісім годин та шість хвилин.
Як відзначають цей день у різних культурах
У дохристиянські часи в Скандинавії у цей день відзначали свято Йоль. Під час свята люди запалювали багаття, які мали символізувати тепло і світло сонця, яке повертається попри темряву надворі.
У багатті спалювали "йольське поліно" призначене скандинавському богу Тору. Таким чином від нього просили вигнання злих духів і удачу на майбутній рік.
У Великобританії за традицією у день зимового сонцестояння тисячі людей з'їжджаються до старовинної пам'ятки Стоунхенджу аби зустріти першій схід сонця. Цього року через карантин сонцестояння транслюють у пряму ефірі.
У Британії друїди відзначали сонцестояння розрізаючи омелу.
Фестиваль Ялда в Ірані, який відбувається в цей період, знаменує день, коли, як вважалося, народився ангел світла Мітра. Традиція була запозичена в зороастризмі та досі дотримується: пізно лягати та смакувати такі частування, як кавун і гранат.
Також у цей період у Китаї відзначається фестиваль Дунчжи, який знаменує час, коли зимова тьма починає поступатися місцем світлу. Під час фестивалю сім'ї готують різнокольорові клейкі рисові кульки, відомі як тан юань.
Що відомо
- 21 грудня у більшості областей України буде хмарно, на сході сніжитиме. На решті території країни опади не очікуються.
- Синоптики Гідрометцентру прогнозують теплішу, ніж зазвичай, погоду у грудні й звичайну для першого зимового місяця кількість опадів.
- Учені з Метеорологічного бюро Великобританії прогнозують, що у 2021 році у всьому світі стане прохолодніше, утім він все одно залишиться одним з шести найтепліших років.