Юпітер і Сатурн зійдуться на мінімальну відстань вперше за 400 років

Юпітер і Сатурн зійдуться на мінімальну відстань вперше за 400 років

Юпітер і Сатурн зійдуться на мінімальну відстань вперше за 400 років
Space.com

21 грудня Юпітер і Сатурн наблизяться один до одного на мінімальну відстань, через що на нічному небі вони виглядатимуть як одна зірка.

Таке явище можна буде спостерігати вперше з 1624 року, передає The Guardian. "З'єднання" двох планет буде видимим з будь-якої точки планети без будь-якого спеціального обладнання. Щоб побачити явище достатньо буде дивитись на південний захід після заходу сонця.

Відстань між двома найбільшими планетами Сонячної системи поступово скорочується протягом місяця. 21 грудня вони наблизяться одна до одної на десяту градуса.

Це явище трапляється, коли Юпітер, рік на якому триває 12 земних, і Сатурн, який робить повний оберт навколо Сонця за 29,5 років, наближаються до Землі. Подія збігається з зимовим сонцестоянням, коли через нахил осі обертання Землі у напрямку від Сонця приймає найбільше значення, коли триває найкоротший день і найдовша ніч року.

Орбітальні шляхи двох величезних планет перетинаються кожні 20 років, але у більшості випадків їх неможливо побачити неозброєним оком, оскільки це відбувається вдень. При цьому процес менш вражаючий, адже планети не сходяться надто близько, на відміну від цьогорічного зближення.

Востаннє планети сходилися настільки близько у 1624 році, а таким видимим явище було у 1226. Наступне таке ж "велике з'єднання", на думку вчених, має відбутися у 2080 році.

Цьогорічна подія також має особливе значення, оскільки немає жодного запису про те, щоб хто-небудь спостерігав таке близьке сходження у телескоп.

"Якщо у вас є звичайний, порівняно невеликий телескоп, ви повинні мати можливість одночасно бачити Юпітер і Сатурн через окуляр", - зазначив Метью Бейт, професор теоретичної астрофізики з Університету Ексетера, який планує спостерігати явище у телескоп за даху закладу і транслювати його у Youtube.

Він зазначив, що за середнього збільшення можна буде побачити також чотири найбільші супутники Юпітера (Іо, Європа, Ганімед, Калісто), кільця Сатурна і його найбільший місяць - Титан.

"Найцікавіше, що Галілей вперше спостерігав Юпітер і Сатурн в 1610 році, тобто за 13 років до останнього справді близького сходження. Але немає даних, щоб хтось спостерігав явище у 1623 році через телескоп", - розповів Бейт.

Що відомо

  • Учені з Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) опублікували новий знімок планети Юпітер, зроблений за допомогою космічного телескопа Hubble. На світлинах видно, як на планеті зароджується новий шторм.
  • У ніч з 13 на 14 грудня у небі можна було спостерігати щорічний зорепад Гемініди.
  • У ніч з 5 на 6 травня українці змогли побачити зорепад Ета-Аквариди.
На початок