Іспит з української мови для здобуття громадянства: що потрібно знати

Іспит з української мови для здобуття громадянства: що потрібно знати

Ексклюзивно
Іспит з української мови для здобуття громадянства: що потрібно знати Unsplash

16 грудня Кабінет міністрів затвердив план заходів із реалізації першого етапу стратегії популяризації української мови. Зокрема, з квітня 2021 року запроваджують іспит з української мови для тих, хто подає клопотання на набуття громадянства України. Готувати іспити буде Національна комісія зі стандартів державної мови. Про тести для майбутніх громадян та іспити для державних службовців в ефірі Українського радіо розповіла голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська.

Хто має складати іспит з української мови

На думку Демської, іспит — важливий крок в інституалізації державної мови.

"Мало сказати, що українська мова мала бути від якогось моменту державною мовою, йдеться про те, щоб усвідомити державний статус. Програма, яку затвердив Кабінет міністрів, покликана на те, щоб створити україномовну інфраструктуру, україномовне середовище в країні та державі. Я розділяю країну і державу тому, що країна — це територія і люди, а держава — це інституції та громадяни. Поява української мови в статусі державної — це не інструмент, це той спосіб, де держава з усіма комунікує однаково і всі мешканці країни, і всі громадяни держави мають однаковий доступ до держави", – сказала вона.

За словами голови Нацкомісії зі стандартів державної мови, для того, щоб держава комунікувала з усім однаково, треба, щоб всі державні службовці та високопосадовці, директори навчальних закладів усіх форм власності володіли державною мовою на належному рівні та мали сертифікат про рівень володіння державною мовою.

"Зверніть увагу, на різницю між знанням і володінням. Знання — це мовознавча інформація, яку повинні знати мовознавці у своїй фаховій діяльності, володіння мовою — вміння комунікувати, говорити від імені держави та з державою", – додала Демська.

Які особливості складання іспиту

За словами Орисі Демської, іспит на рівень державної мови особам складатиметься з трьох частин: тест, написання тексту, усна частина. Він відбуватиметься на спеціальній комп’ютерній платформі.

"Ми розробили технічне завдання такого програмного забезпечення і вже підходимо до створення іспитової інфраструктури. Кількість тих, хто складатиме іспит, дуже велика — понад 150 тисяч людей на перший рік різних кандидатів на різні посади", – каже Демська.

Вона додає, щоб дев'ять членів комісії та 20 співробітників апарату могли забезпечити можливість складати іспит та отримувати сертифікат, повинна з’явитися іспитова інфраструктура.

Читайте також: З переходом на дистанційну освіту кількість порушень мовного закону зросла – омбудсман

"Очевидно, що всі деталі: який зміст іспиту, який вигляд матимуть тестові завдання, якими будуть теми для усної та письмової частин — всю інформацію ми затвердимо, крок за кроком, у лютому, а потім проінформуємо суспільство, щоб воно було готовим до складання такого іспиту. Іспит для громадян — іспит на володіння рідною мовою або першою мовою, здобутою у природному середовищі, а іспит для того, щоб отримати громадянство, — це іспит з української мови як іноземної, а це інша кваліфікація, класифікація мови", – розповіла Демська.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди