Джо Байден помилував свого сина Гантера в усіх справах за останні 10 років. Одна з них — про податки — непрямо пов’язана з українською енергетичною компанією Burisma, де Гантер у минулому був членом ради директорів. Чому зʼявилася ця справа, що саме закидали Байдену і як потім це обіграв Трамп та мало не отримав імпічмент — розповідає Суспільне.
Гантер Байден у Burisma
Навесні 2014 року Гантер Байден став членом ради директорів однієї з найбільших приватних газодобувних компаній України — Burisma, яка належала Миколі Злочевському, міністру екології часів Віктора Януковича (2010-2012 роки на посаді).
Окрім нього тоді в раді директорів Burisma опинився і, наприклад, експрезидент Польщі Александр Квасневський. Financial Times писало, що Burisma залучала впливових іноземців, бо так компанія начебто покращувала репутацію на Заході.
На своїй посаді Гантер Байден надавав юридичні консультації. Його повноваження спливли у квітні 2019-го. За весь цей час він жодного разу не був в Україні у справах Burisma — засідання ради директорів відбувалися за межами країни.
Що закидали Гантеру Байдену у зв’язку з Burisma
Гантер Байдена підозрювали в незаконному отриманні коштів від компанії. Нібито, за роботу він отримував $50 тисяч на місяць. Водночас Генеральна прокуратура України (зараз — Офіс генпрокурора — ред.) під керівництвом Віктора Шокіна (обіймав цю посаду у 2015-2016 роках) з'ясувала, що Burisma начебто перераховувала понад 160 тисяч доларів щомісяця компанії Rosemont Seneca Partners, яка належить Гантеру Байдену та його партнерам.
Згодом в американській пресі з’явилися повідомлення, що Джо Байден, який на той момент обіймав посаду віцепрезидента США, нібито тиснув на українську владу, аби та закрила справу і звільнила генпрокурора Віктора Шокіна (Байден відвідав Україну у 2016 році й справді закликав змінити Шокіна, але мотивував це його неефективною боротьбою з корупцією). Про буцімто тиск Джо Байдена заявляв і адвокат Дональда Трампа — Руді Джуліані (проте не надавав доказів), і сам Віктор Шокін — із заявою про тиск він звернувся до ДБР і ті відкрили справу.
У 2016 році Шокіна дійсно звільнили. Його місце посів Юрій Луценко. До нього перейшло й розслідування справи Burisma. За 10 місяців він її закрив — після того, як компанія виплатила компенсацію.
Згодом, закрили справу і проти керівника компанії — Миколи Злочевського. Його з 2014-го звинувачували у відмиванні коштів.
У липні 2023-го сенатор-республіканець Чак Грасслі оприлюднив документ нібито Федеральної служби розвідки США, згідно з яким Микола Злочевський заплатив "двом Байденам" по 5 млн доларів, а тоді вони допомогли усунути генпрокурора Шокіна, що було на руку Burisma.
В документі розповідається про події з кінця 2015 року до червня 2022-го. Джерело ФБР — анонімне. Білий дім спростував істинність документа і наголосив, що Мін’юст США уже розслідував ці звинувачення.
У чому Гантера Байдена звинувачували в США
В Сполучених Штатах проти Гантера Байдена відкрили кілька справ — про порушення правил володіння зброєю та про несплату податків. Кожне з розслідувань розпочали у 2018-му. За даними агентства АР, прокуратура вивчала деякі угоди Байдена з китайськими партнерами, а також певні фінансові транзакції.
Наприкінці 2019-го американський суд зобов’язав Гантера Байдена розкрити дані про його прибутки за попередні 5 років включно із зарплатою в компанії Burisma. У грудні 2020-го прокуратура штату Делавер розпочала розслідування щодо Байдена у зловживаннях під час сплати податків.
У грудні 2023-го міністерство юстиції США відкрило нову кримінальну справу проти Гантера Байдена. Звинувачення стосуються несплати податків. Йдеться про суму щонайменше $1,4 млн у період з 2016 до 2019 рік. Нова податкова справа пов’язана із закордонною роботою Гантера, включно з його участю в компанії Burisma.
За даними ЗМІ, в обвинуваченні йшлося, що син президента США "витратив мільйони доларів на екстравагантний спосіб життя, а не на сплату податків".
Останні дані про імовірний вплив Байденів
У 2024-м стало відомо, що, у 2016 році Гантер Байден просив посла США в Італії про допомогу Burisma. Йшлося начебто про прохання познайомити представників компанії з главою регіону Тоскана, щоб обговорити з ним один геотермальний проєкт. Зрештою, зустріч не відбулася, а проєкт не реалізували. Джо Байден заявив, що не знав про це синове прохання.
Сам Байден-молодший заперечував будь-які порушення з його боку під час співпраці з Burisma. В одному з інтерв’ю він запевняв, що не обговорював з батьком ділові справи в Україні, за винятком короткої бесіди, під час якої Джо сказав: "Сподіваюся, ти знаєш, що робиш".
Майже імпічмент Трампа
Під час першої президентської каденції Дональд Трамп закидав Джо Байдену, що той намагався допомогти бізнес-інтересам свого сина в Україні. Трамп зробив цю тезу однією з головних і під час передвиборчої кампанії у 2020-му — тоді його конкурентом був якраз Байден.
До імпічменту Трампа майже призвела його телефонна розмова з президентом Зеленським у липні 2019-го. Під час неї Трамп, зокрема, просив Зеленського "зробити послугу" і розслідувати діяльність Байдена.
Через цю розмову 25 вересня 2019 року спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі оголосила про запуск процесу імпічменту Трампа. Йому закидали зловживання службовим становищем і перешкоджання роботі Конгресу. Але врешті Сенат виправдав Трампа.