Перейти до основного змісту
Бронювання, податки, "єПідтримка" — що зміниться з 1 грудня

Бронювання, податки, "єПідтримка" — що зміниться з 1 грудня

Важливо
Будівля кабінету міністрів
Будівля кабінету міністрів. УНІАН

З 1 грудня 2024 року запустять державні програми підтримки українців — виплати на дітей і так звану "тисячу від Зеленського", запрацюють нові правила бронювання від військової служби, а ООН продовжуватиме допомагати пенсіонерам у прифронтових громадах. Також набуде чинності закон про підвищення податків. Що треба знати про зміни з початком зими — розповідає Суспільне.

Бронювання військовозобов’язаних працівників від армії

Уряд з 1 грудня змінив правила бронювання військовозобов’язаних та скоригував критерії для підприємств, за якими ті отримуватимуть статус критичних. Ось що нового:

  • бронювання здійснюватиметься через "Дію" за електронними списками;
  • підприємству, щоб отримати статус критично важливого, необхідно надати довідку про відсутність боргів із податків і внесків до бюджету;
  • державні та комунальні підприємства зобов’язані платити працівникам не менше середньої зарплати за IV квартал 2021 року (за даними Держстату — ред.), а приватні підприємства мають забезпечувати зарплату заброньованому працівнику не менше 2,5 мінімальних зарплат;
  • регіональні та галузеві критерії критичності підприємств погоджуватимуться із Міноборони та Мінекономіки;
  • відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

Причиною стали порушення, які виявили під час аудиту. Його влада ініціювала через те, що з липня цього року кількість заброньованих чоловіків почала зростати. На початок листопада Мінекономіки заявляло, що бронюванням зловживають не більше як 10% від усіх українських підприємств. За результатами аудиту 95% підприємств зберегли статус критичних.

Для всіх, хто вже має відстрочки, до 28 лютого триватиме перехідний період на нові умови.

Пенсії, виплати пенсіонерам від ВПП ООН

Окремих індексацій пенсій з 1 грудня не очікується, як це було, згідно з постановою Кабміну, з 1 березня і з 1 квітня. Водночас за законодавством України щомісяця автоматично (звертатися до Пенсійного фонду не потрібно) встановлюються надбавки за віком:

  • людям, яким виповнилося 70 років, — до 300 грн щомісяця до досягнення 75-річного віку;
  • людям віком 75-80 років — до 456 грн;
  • яким виповнилось 80 — до 570.

Але ці надбавки дають лише тим пенсіонерам, чия пенсія загалом не перевищує 10 340,35 грн.

Також у грудні продовжуватимуть виплати пенсіонерам від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН). Ця програма діє з серпня 2023 року, її продовжили до кінця 2024-го.

Виплати виділяють пенсіонерам, що мають відповідати всім трьом критеріям:

  • які живуть у регіонах активних або можливих військових дій: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області;
  • отримують пенсію, меншу за 3250 грн;
  • не отримували після 1 березня 2023 року додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання як ВПО.

Таким людям ВПП ООН виділяє щомісячну доплату, яка дорівнює різниці між їхньою поточною пенсією та сумою у 3250 гривень.

Спеціально звертатися по призначення додаткової виплати не потрібно. ВПП ООН спрямовує кошти пенсіонерам на підставі інформації з баз даних Пенсійного фонду. Виплата проводиться або на картку чи через відділення Укрпошти.

"Зимова єПідтримка"

Президент України Володимир Зеленський доручив Кабміну запровадити нову програму допомоги українцям — "Зимова єПідтримка". Громадянам роздаватимуть по 1000 грн. Заявку можна подати через портал державних послуг "Дія" або в Укрпошті протягом зими — з 1 грудня 2024 року по 28 лютого 2025-го.

Виплати не оподатковуватимуться, вони належать як на дорослих, так і на дітей (один з батьків може подати заявку на тисячу на дитину). Українці за кордоном ці гроші не отримають.

Виплати, запитувані через "Дію" надійдуть за програмою "Національного кешбеку" на однойменну картку. Або ж потрібно відкрити спеціальний рахунок в одному з банків-партнерів. Цю тисячу можна витратити на: товари українського виробництва, оплату комуналки, квитки Укрзалізниці, відвідування культурних закладів, ліки, книжки українських видавництв, мобільний зв’язок або переказати ЗСУ (на офіційні рахунки).

У відділеннях Укрпошти одноразову допомогу в тисячу гривень зможуть отримати понад два мільйони пенсіонерів та людей з інвалідністю I і II групи. Виплата відбудеться разом з пенсіями та соціальними виплатами.

Отриману в Укрпошті тисячу можна витратити на оплату комунальних послуг, мобільний зв'язок, їжу, побутову хімію, ліки та інші товари українського виробництва безпосередньо у відділеннях Укрпошти. Або ж передплатити газети, журнали чи купити поштову продукцію.

Виплати на дітей: хто і скільки отримає

Протягом грудня кожна малозабезпечена родина, а також сім'ї ВПО, де є діти або дорослі з інвалідністю І групи, отримають на кожну дитину по 6500 грн. Це передбачено програмою "Тепла зима", яку запровадив уряд у межах комплексного пакета "Зимової підтримки" для українських родин.

Крім того, до Дня святого Миколая діти-сироти й діти позбавлені батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів чи піклувальників, одноразово отримають додатково тисячу гривень. Гроші на це надає Дитячий фонд ООН — ЮНІСЕФ.

Підвищення податків

Володимир Зеленський підписав закони про державний бюджет на 2025 рік та про зміни до податкового кодексу. Вони набудуть чинності з 1 грудня.

У коментарі Суспільному член комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від фракції "Голос" Ярослав Железняк повідомив, що із закону про податки прибрали норму про підвищення оподаткування для ФОПів заднім числом з 1 жовтня.

Ось що зміниться, згідно з законом (деякі норми набудуть чинності з 1 січня, це уточнено у відповідних пунктах — ред.):

  • військовий збір на зарплати всіх фізичних осіб зросте з 1,5% до 5%. Виняток — військові, прикордонники, спецслужби;
  • ФОПи 1, 2 та 4 груп мають платити військовий збір — 10% від мінімальної зарплати. Зараз це 800 грн/місяць;
  • ФОПи 3 групи та юридичні особи 3 групи єдиного податку сплачуватимуть 1% військового збору;
  • для банків збільшили податок на прибуток до 50% за 2024 рік;
  • для АЗС — щомісячні авансові внески з податку на прибуток (якщо власником є юрособа) та ПДФО (якщо власником є фізособа): 30, 45 або 60 тисяч грн;
  • для обмінних пунктів запровадили авансовий внесок з податку на прибуток: 700 євро за кожен пункт обміну у Києві, 600 євро в містах з населенням понад 50 тисяч, і 200 євро для інших населених пунктів;
  • збільшення мінімальних роздрібних цін на вина і виноробну продукцію на 50%;
  • мінімальний податок на землю у розмірі 700 грн і 1400 грн за гектар;
  • підвищення ставки рентної плати на видобуток щебеню, піску та каоліну;
  • рента на видобуток гірських порід для щебеню, граніту та піску — не менше $5 за 1 тонну.
  • з 1 січня 2025 року військовий збір на інші доходи громадян, крім зарплат, теж зросте з 1,5% до 5%;
  • з 1 січня 2025 року для небанківських установ, крім страхових компаній, податок на прибуток становитиме вже не 18%, а 25%;
  • з 1 січня 2025 року за ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб, військовий збір та ЄСВЄдиний соціальний внесок — обов'язкові відрахування на загальнодержавне соціальне страхування звітуватимуть щомісяця, а не щокварталу. Ця зміна суголосна з новими правилами бронювання.

Медичний канабіс

1 грудня 2024 року набирає чинності постанова Кабінету міністрів, яка оновлює ліцензійні умови, що регулюють всі етапи обігу медичного канабісу. Наприклад, на Житомирщині зможуть працювати 2 аптеки, що отримали ліцензію.

До 1 грудня 2024 року суб’єкти господарювання мають подати заявки щодо квот на 2025 рік на виробництво, виготовлення, зберігання, ввезення та вивезення наркотичних засобів та медичного канабісу.

Нагадаємо, щоб вирощувати медичний канабіс в Україні, розроблені ліцензійні умови. Також під ліцензійний контроль підпадатиме весь ланцюг обігу медичних конопель від імпорту або вирощування до відпуску пацієнту в аптеці. Для культивування передбачено порядок придбання насіння рослин.

Топ дня

Вибір редакції

На початок