Дві аптеки в Житомирській області мають ліцензію на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів та психотропних речовин, зокрема, і на основі з рослин коноплі.
Про це йдеться у відповіді Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками на інформаційний запит Суспільного.
Згідно з відповіддю, право на здійснення відповідної діяльності мають:
- Комунальне підприємство “Коростенська центральна міська аптека №1”;
- Комунальне підприємство “Аптека №127” в Житомирі.
За інформацією Держлікслужби, ці заклади мають право:
- виготовляти;
- зберігати;
- перевозити;
- закуповувати;
- відпускати наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсориПрекурсори — речовини, що використовуються для приготування наркотичних та психотропних препаратів..
Чинності закон набере з 1 грудня 2024 року, а поки, як повідомив Суспільному директор “Коростенська центральна міська аптека №1” Володимир Невмержицький вони ще не виготовляють та не відпускають такі ліки.
Довідково: за інформацією, розміщеною на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я, ліки на основі медичного канабісу призначаються пацієнтам, для яких звичайні лікарські засоби не мають терапевтичного ефекту або викликають побічні реакції, які погано переносяться. Зокрема, медичний канабіс застосовується під час лікування:
- хронічного або нейропатичного болю, нудоти та блювання, спричинених проведенням хіміотерапії;
- хвороби Паркінсона;
- синдрому Туретта;
- епілепсії;
- захворювань, що спричиняють судомні напади у дитячому віці тощо.
Які закони регулюють обіг лікарських засобів на основі медичного канабісу
Відпуск екстемпоральнихЕкстемпоральні лікарські засоби - лікарські засоби, виготовлені в аптечних умовах за рецептом лікаря для конкретного пацієнта або за замовленням лікувально-профілактичного закладу, та внутрішньоаптечні заготовки. лікарських засобів на основі рослинної субстанції канабісу з використанням електронних рішень регулюється:
- Законом України №3528-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis)”;
- Постановою КМУ від 13 травня 2013 р. №333 “Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я”;
- Постановою КМУ від 23 травня 2012 р. №458 “Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування”;
- Постановою КМУ від 25.07.2024 №857 “Про затвердження Положення про електронну інформаційну систему обліку вирощених рослин конопель для медичних цілей, переміщення таких рослин, продуктів їх переробки, рослинної субстанції канабісу, вироблених (виготовлених) із них лікарських засобів на всіх етапах обігу та порядок її функціонування”;
- Наказом МОЗ від 30.05.2024 №927 “Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України щодо запровадження електронних рецептів на лікарські засоби, виготовлені з рослинної субстанції канабісу”;
- Наказом МОЗ від 19.07.2005 №360 “Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, Порядку відпуску лікарських засобів і медичних виробів з аптек та їхніх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків”.
- Наказом МОЗ від 13 вересня 2024 року № 1586 “Про затвердження Переліку форм лікарських засобів, які можуть виготовлятись в умовах аптеки з рослинної субстанції канабіса, Переліку захворювань та станів, за наявності яких призначаються лікарські засоби, які можуть виготовлятися в умовах аптеки з рослинної субстанції канабіса, Особливостей призначення та медичного застосування лікарських засобів, які можуть виготовлятися в умовах аптеки з рослинної субстанції канабіса”.
На сайті МОЗ зазначено, що використання канабісу дозволяється виключно в медичних та наукових цілях, тоді як рекреаційне вживання залишається під забороною і є кримінальним правопорушенням.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp