31 березня французький суд оголосить рішення у справі лідерки правої партії Марін Ле Пен та її соратників, яких звинувачують у нецільовому використанні коштів Європейського Союзу. Це рішення може мати далекосяжні політичні наслідки.
Про це пише Reuters.
Прокуратура вимагає заборонити Ле Пен обіймати державні посади терміном на п'ять років, що може завадити їй брати участь у президентських виборах 2027 року. Її адвокат назвав це "атакою на демократію".
Марін Ле Пен, її партія, яка тоді мала назву "Національний фронт", а також колишні депутати й парламентські асистенти звинувачуються у використанні коштів, призначених для роботи в Європарламенті, для оплати працівників, які фактично виконували завдання для партії.
Ле Пен і її співобвинувачені заперечують звинувачення, стверджуючи, що використання цих коштів було законним і відповідає ширшому розумінню обов’язків парламентського асистента.
Адвокат Ле Пен, Рудольф Босселю, під час останнього дня судового процесу назвав вимогу прокуратури про негайну заборону обіймати посади "зброєю масового знищення проти демократії". Він підкреслив, що це питання стосується не лише Марін Ле Пен, а й 13 мільйонів виборців, які підтримали її на попередніх виборах.
Ле Пен, яка програла Еммануелю Макрону у другому турі президентських виборів 2017 та 2022 років, наразі вважається головною претенденткою на вибори 2027 року.
У разі обвинувального вироку суд може вирішити не впроваджувати заборону на обіймання державних посад негайно, що залишить їй шанс для участі у виборах.
Після завершення судового процесу Ле Пен заявила журналістам, що сподівається на те, що судді переконаються в аргументах захисту. Вона також підкреслила, що судовий процес не впливає на її позицію щодо уряду прем’єр-міністра Мішеля Барньє, якому її партія погрожує висловити недовіру через бюджет на 2025 рік.
Програш ультраправих на дострокових парламентських виборах у Франції 2024
Після провалу на парламентських виборах до Європарламенту президент Франції Еммануель Макрон 9 червня розпустив Національні збори (французький парламент) та призначив дострокові парламентські вибори в країні.
Перший тур відбувся 30 червня. За його результатами, лідирувала ультраправа партія "Національне об'єднання" на чолі з Марін Ле Пен, яка отримала понад 33% голосів. На другому місці був блок лівих партій "Новий народний фронт" — близько 29%. Далі — партія Макрона, яка набирала тоді 21,5% голосів.
За тиждень, 7 липня, відбувся другий тур. За інформацією Міністерства внутрішніх справ Франції, згідно з результатами голосування місця в парламенті розподілені так:
- партія "Новий народний фронт" отримала 182 місця;
- коаліція Макрона "Разом!" — 168 місць;
- ультраправе "Національне об'єднання" Марін Ле Пен — 143 місця;
- ще 73 крісла в парламенті отримали "зелені", комуністи та безпартійні нардепи.
Новий уряд сформували 21 вересня, а перше засідання нового складу відбулося за два дні.