Перейти до основного змісту
Система стримувань і противаг: чи буде вона працювати в США за президента Трампа

Система стримувань і противаг: чи буде вона працювати в США за президента Трампа

Дональд Трамп на мітингу у Гранд-Рапідсі
Обраний президент США від Республіканської партії Дональд Трамп під час виступу на мітингу у Гранд-Рапідсі, штат Мічиган, 5 листопада 2024 року. Getty Images/AFP/Kamil Krzaczynski

Трамп закликав законодавців дозволити йому призначати ключових посадовців без схвалення Сенату та виступає проти того, щоб до його інавгурації призначали суддів у федеральні суди. Також частина його соратників пропонує обмежити незалежність Міністерства юстиції та ФБР. Демократи закликають адміністрацію Байдена "докласти зусиль", щоб не допустити концентрації влади в руках Трампа. Детальніше — Суспільне.

Конгрес та суди

На цьогорічних виборах Республіканська партія здобула більшість у Сенаті (верхня палата Конгресу) та Палаті представників (нижня палата Конгресу). У Сенаті республіканці отримали 53 крісла зі 100. У Палаті Представників — 218 крісел, що також є більшістю (проте остаточні результати будуть відомі найближчими днями).

Також консервативна більшість склалася й у Верховному Суді США, в якому частину суддів Трамп призначив ще під час першої каденції у Білому Домі.

Конгрес та Верховний Суд — як законодавча та судова гілки влади, потенційно дають Трампу можливість швидко приймати закони, без перешкод затверджувати призначення своїх кандидатур на важливі посади та ухвалювати бюджети. Частина аналітиків припускає, це є потенційною загрозою для американської демократії. "Наступні чотири роки стануть випробуванням для неї", — говорить Роберт Бенсон, старший аналітик Центру Американського прогресу.

Трамп вже оголосив кандидатів на ключові посади. Частина з них має пройти спеціальні перевірки, а потім їх ще має затвердити Сенат. Цей процес може бути тривалим, тож Трамп закликав скасувати цю процедуру. Конституція США таку можливість йому надає. По-перше, він може зробити "міжсесійні призначення", розпустивши Конгрес на деякий час. По-друге — Палата представників може проголосувати за тривалі канікули, що дозволить Трампу зробити тимчасові призначення своїх кандидатів (терміном до одного року).

Ще одним місцем політичної боротьби є федеральні суди. Вони важливі тим, що, зокрема, можуть підтримувати або скасовувати дії виконавчої влади. За час першого президентства Трамп призначив близько 200 федеральних суддів. Зараз адміністрація Байдена намагається прискорити затвердження 30 своїх кандидатур. Це блокують деякі республіканці, а Трамп закликав загалом зупинити процедуру до скликання нового — з республіканською більшістю, Конгресу (3 січня 2025-го).

Які повноваження та обмеження є у Президента США

Функції та повноваження виконавчої гілки влади визначає Конституція США. Її завданням є виконання законів, ухвалених Конгресом. У її складі — тисячі людей, розподілених між 15 виконавчими департаментами (міністерствами).

Головна фігура цієї гілки влади — президент. Він призначає секретаря (міністра) в кожне міністерство. Але, аби обмежити можливість зловживання, їхні кандидатури має затвердити ще й Сенат.

Окрім прописаних повноважень, існують також "неявні" повноваження. Наприклад, у випадку надзвичайних ситуацій президент може видавати "виконавчі укази", які згодом можуть стати законами.

Водночас інші гілки влади мають певні способи реагування на такі президентські укази. Наприклад, законодавці можуть створити закон, що скасує президентський указ, а Верховний суд може назвати його неконституційним. Це є частиною ключової ідеї американської демократії — кожна гілка влади може реагувати на дії інших гілок і анульовувати їхні рішення, аби уникнути концентрації влади в одних руках.

Чи похитнеться ця система

Частина аналітиків запевняє, Трампу скоріш не вдасться сконцентрувати більшість влади у своїх руках. Джастін Орландо Фросіні, професор конституційного права в Університеті Джонса Гопкінса, пояснює: по-перше, Трамп все ж не може зупинити якісь процеси до того, як офіційно стане президентом у січні 2025 року. По-друге — попри те, що в Конгресі буде республіканська більшість, рано казати, що Трамп буде її контролювати. "Під час переможної промови Трамп жодного разу не згадав Республіканську партію. Тож той факт, що республіканці мають більшість у Сенаті та Палаті представників, не обов'язково означає, що Трамп має більшість у цих двох палатах Конгресу", — каже Фросіні.

Що стосується суддів Верховного суду, це — "найавторитетніші посади, які можна мати в конституційній системі США", говорить експерт, тож, вірогідно, вони все ж прагнутимуть продемонструвати незалежність. Що вони вже, врешті, й робили. Так, у 2020 році троє призначених Трампом суддів Верховного суду відмовилися підтримати його заяви про фальсифікацію виборів. Також новообраний президент програв кілька справ під час свого першого терміну, зокрема, коли намагався згорнути програму "Мрійники", яка захищає молодих іммігрантів від депортації (водночас у 2024-му шість суддів Верховного суду надали Трампу імунітет від кримінального переслідування за низкою звинувачень).

Тож, за словами Джастіна Фросіні, у США можуть залучити судові механізми для обмеження влади Трампа. У Каліфорнії, наприклад, чинний губернатор штату від Демократичної партії, Гевін Ньюсом, закликав законодавців зібрати спеціальну сесію, щоб "захистити прогресивну політику штату". Однією з ідей є збільшення фінансування офісу Генпрокурора. Загалом, генеральні прокурори штатів, де перемогли Демократи, оголосили, що вже "готуються до юридичної боротьби в судах".

"Інші гілки влади завжди відігравали роль у стриманні надмірного розширення повноважень виконавчої влади. Можна сподіватися, це відбуватиметься і під час президентства Трампа", — говорить Фросіні.

Свій оптимізм щодо стійкості американської конституційної системи він називає "обережним", водночас попереджає про можливі наслідки по інший бік океану:

"Можемо зіштовхнутися з певною імітацією дій Трампа лідерами інших країн, які можуть мати набагато крихкіші конституційні системи. Частково ми вже бачили це, коли більш-менш демократичні країни (наприклад, Угорщина — ред) підкреслювали, що Трамп — їхній великий друг і є зразком для наслідування. Думаю, ця тенденція буде продовжуватися".

Топ дня

Вибір редакції

На початок