Перейти до основного змісту
Держсекретар, очільник Пентагону, радники з нацбезпеки — кого Трамп пропонує на ці посади

Держсекретар, очільник Пентагону, радники з нацбезпеки — кого Трамп пропонує на ці посади

Дональд Трамп
Дональд Трамп у своєму штабі у Вест-Палм-Біч, штат Флорида. 6 листопада 2024 року. Getty Images/Chip Somodevilla

Дональд Трамп оголосив прізвища кандидатів на кілька ключових посад своєї адміністрації. Зокрема, йдеться про держсекретаря, очільника Пентагону, відповідальних за внутрішню та зовнішню безпеку США. Детальніше про них, а також про їхню позицію щодо війни Росії проти України — у матеріалі Суспільного.

Держсекретарем, або головним радником майбутнього президента США, найімовірніше, стане сенатор від штату Флорида Марко Рубіо. Раніше він працював у Комітеті з міжнародних відносин Сенату. Зараз обіймає посаду віцеголови у Комітеті з питань розвідки. Рубіо називали "яструбом" з жорсткою позицією щодо Китаю, Ірану і Куби, та прибічником підтримки України. Проте нещодавно він заявив, що США "фінансують війну, яка зайшла в глухий кут".

"Я не на боці Росії, але, на жаль, реальність така, що війна в Україні має закінчитися шляхом переговорів. [...] Я вірю, що Дональд Трамп хоче, щоб Україна в них мала більше важелів впливу", — сказав Рубіо в ефірі Fox News.

Сенатор-республіканець Марко Рубіо
Сенатор-республіканець Марко Рубіо. AP

Новим очільником Пентагону Трамп номінував Піта Хегсета, колишнього військового та ведучого Fox News. Частина американських ЗМІ назвали це призначення "найбільш несподіваним" серед всіх, що зробив Трамп. Сам новообраний президент говорить про Хегсета, як про "щирого прихильника ідеї "Америка понад усе".

У Пентагоні непокояться, що Хегсет має невеликий управлінський досвід. Один із посадовців Міноборони на умовах анонімності заявив Reuters, що Хегсет "не відповідає навіть менш високій посаді".

Новий потенційний очільник Пентагону скептично ставиться до НАТО — в одній зі своїх книг він називав європейських військових "застарілими й безсилими": "Чому Америка — європейський "номер екстреного зв'язку" протягом останнього століття, повинна слухати самовпевнені й безсилі нації, які просять нас дотримуватися застарілих і односторонніх оборонних домовленостей, яким вони більше не відповідають?".

Вторгнення РФ в Україну Хегсет назвав "війною Путіна за повернення свого л*йна". Загалом його позиція щодо війни: чудово, якщо Україна зможе захищатися, але Хегсет проти, щоб американське втручання провокувало Путіна.

Радником з національної безпеки Трамп обрав конгресмена Майка Волтца. Протягом 27 років він служив у спецназі, зокрема у Афганістані, на Близькому Сході та в Африці. Нагороджений чотирма бронзовими зірками, у тому числі двома за доблесть.

Радник з національної безпеки консультує президента щодо загроз США — і військових, і цивільних. Зокрема допомагатиме визначити подальшу політику країни щодо війни в Україні. Загалом Волтц виступає за підтримку Києва, але голосував проти пакету допомоги для України у 61 мільярдів доларів (який все ж в квітні 2024-го прийняли). "Ера бездонних чеків для України від Конгресу закінчилася. Європа повинна робити більше для України, а Сполучені Штати мають захистити свій південний кордон", — заявив тоді Волтц.

Також він наголошує на ретельнішому контролі за коштами, які США передають Києву та не підтримує прийняття України до НАТО — говорить, вона не в змозі "робити внесок у колективну оборону". Загалом Волтц проти розширення НАТО далі Швеції і Фінляндії.

Член Палати представників Конгресу Майк Волтц
Член Палати представників Конгресу Майк Волтц. AP/Jacquelyn Martin

За внутрішню безпеку США відповідатимуть Том Хоман, та губернаторка Південної Дакоти Крісті Ноем. Першого Трамп призначив директором Імміграційної та митної служби (Хоман вже очолював це відомство у 2017-2018 роках), назвавши "прикордонним царем". Хоман відповідатиме за південні та північні кордони, морську та авіаційну безпеку, а також за депортацію нелегальних мігрантів — її Трамп пообіцяв розпочати з першого дня роботи на посаді президента.

Ноем номінували на посаду голови Агентства з питань безпеки США. Вона також працюватиме над контролем міграції. Окрім цього, займатиметься протидією кіберзагрозам та боротьбою з тероризмом.

Директором ЦРУ стане Джон Реткліфф, конгресмен від Техасу. Трамп назвав його "воїном за правду і чесність". Реткліфф раніше вже працював Директором національної розвідки у команді Трампа наприкінці його першого президентського терміну. Під час імпічменту Трампа у 2019-му захищав його, стверджуючи, що обвинуваченню бракує доказів.

В інтерв'ю Fox News у лютому 2023 року Реткліфф розкритикував політику Байдена щодо війни в Україні, заявивши, що "Україна (для адміністрації Байдена — ред) на першому місці, Огайо — на останньому".

Мільярдер Ілон Маск та колишній кандидат у президенти від Республіканської партії Вівек Рамасвамі приєднаються як співголови до новоствореного Департаменту урядової ефективності. Його мета — скорочення бюрократичних витрат. Трамп запевнив, що Маск і Рамасвамі мають "ліквідувати урядову бюрократію, зменшити марнотратні витрати та реструктуризувати федеральні агентства".

Ілон Маск
Ілон Маск під час передвиборчого мітингу Дональда Трампа у Медісон Сквер Гарден, Нью-Йорк, США, 27 жовтня 2024 року. Michael M. Santiago/Getty Images

У сфері дипломатії Еліза Стефанік, конгресвумен з Нью-Йорка, представлятиме США в ООН. ВВС називає її "давньою союзницею" Трампа. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Стефанік підтримувала американську допомогу Києву, а також стала співавторкою республіканського законопроєкту щодо санкцій проти російського фінансового та енергетичного секторів.

Проте вона була одним з представників Конгресу, хто у квітні 2024 року виступав проти пакета допомоги Україні у 61 мільярд доларів. Стефанік пояснила, що підтримує надання Україні зброї, але не додаткових коштів на нелетальну допомогу в умовах кризи на американо-мексиканському кордоні.

Топ дня

Вибір редакції

На початок