Підтримка України в межах Коаліції дронів до кінця 2024 року сягне 1,8 млрд євро.
Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров.
За його словами, про це повідомили партнери з Латвії, яка разом із Великою Британією очолює цю ініціативу. За словами міністра, це рішення дозволить Україні посилити технологічну перевагу на полі бою.
Зокрема, Латвія виділить цього року 20 мільйонів євро на коаліцію безпілотників: щонайменше 10 мільйонів — на закупівлі у вітчизняній промисловості, а 5 мільйонів — на спільні закупівлі в рамках коаліції.
Крім того, Україна підписала з латвійськими партнерами угоду про навчання українських військових за програмою пілотування дронів.
Умєров нагадав, що 31 жовтня в Ризі відбулося перше засідання керівної групи коаліції, яка об’єднала 17 країн: Австралію, Велику Британію, Данію, Естонію, Італію, Канаду, Латвію, Литву, Люксембург, Нідерланди, Німеччину, Нову Зеландію, Польщу, Францію, Чехію, Швецію та Україну.
“Безпілотники — це зброя майбутнього, яка вже зараз допомагає Україні тримати оборону і зберігати життя наших захисників. Дякую нашим партнерам за внесок у перемогу України”, — наголосив міністр.
Що відомо про коаліцію дронів для України
12 грудня 2023 року міністр оборони України Рустем Умєров уперше зустрівся у Києві зі своїм латвійським колегою Андрісом Спрудсом. Тоді сторони обговорили створення "коаліції безпілотників". Саме тоді й ухвалили рішення про коаліцію дронів та РЕБ.
У середині січня 2024 року міністр оборони Латвії Андріс Спрудс заявив, що країна досягла прогресу у створенні коаліції з майже 20 держав для озброєння українських військових "тисячами" нових безпілотників.
Наразі, за даними Міноборони Латвії, до коаліції входять: Латвія, Україна, Велика Британія, Австралія, Канада, Данія, Естонія, Франція, Німеччина, Італія, Литва, Нідерланди, Польща, Швеція, Естонія та Люксембург. Загалом країни-учасниці виділили понад пів мільярда євро на дрони для ЗСУ.
Як ідеться на сайті Міноборони Латвії, в проєкт коаліції Латвія виділятиме щонайменше 10 мільйонів євро на рік.
10 липня уряд Великої Британії оприлюднив інформацію, що країни-члени коаліції підписали меморандум про взаєморозуміння, який передбачає створення спільного фонду на 45 мільйонів євро.
Виробництво дронів в Україні
У Мінцифри повідомляли, що за останні два роки виробництво безпілотників в Україні масштабувалося в 100 разів. Якщо два роки тому, коли стартував проєкт “Армія дронів”, було 7 виробників, у яких держава могла закуповувати БПЛА, то на сьогодні їх 87.
Як розповіла раніше заступниця міністра з питань стратегічних галузей та промисловості України Анна Гвоздяр, Україна за рік може виробляти понад три мільйони дронів. Для цього в держави є достатні виробничі спроможності та співпраця з міжнародними партнерами.
24 серпня відбулося перше бойове застосування української далекобійної ракети-дрона "Паляниця".
21 вересня 2024 року міністр оборони Рустем Умєров заявив, що у 2025 році Україна планує виробити кілька мільйонів безпілотників, аби не дати Росії переваг в цьому напрямку.
1 жовтня президент Володимир Зеленський заявляв, що наразі Україна може виготовляти 4 мільйони дронів щорічно.