Українські виробники безпілотних технологій вперше зможуть взяти участь у тендерах, які організовує коаліція дронівКоаліція дронів була створена у лютому 2024 року під час 19-ї зустрічі у форматі "Рамштайн". Ініціатива запропонована Латвією та координується разом з Великою Британією. у рамках Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн").
Про це повідомили у Міноборони.
У відомстві розповіли, що серія тендерів передбачає два лоти: на виробництво вдосконалених FPV-дронів та дронів-перехоплювачів. До участі у цих тендерах вперше запрошуються українські компанії, що є важливим кроком для підтримки вітчизняного виробництва.
Для участі у тендері виробникам необхідно зареєструватися на сайті Міністерства оборони Великої Британії та подати свої заявки. Пропозиції щодо FPV-дронів приймаються до 14 жовтня, а для дронів-перехоплювачів – до 11 листопада поточного року.
Усі подані заявки будуть розглянуті членами коаліції дронів, після чого оберуть переможців.
Компанії, що переможуть у тендерах, отримають замовлення на виробництво безпілотників для подальшого тестування та оцінки. В разі успішних результатів тестувань планується масштабне замовлення FPV-дронів від компаній-переможців.
Заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко пояснила, що мета цієї коаліції – забезпечити промислове виробництво FPV-дронів, щоб створити технологічну перевагу над противником на довгострокову перспективу.
"Важливо не лише масштабувати виробництво на Заході, але й підтримати українські компанії, які здатні виробляти таку техніку. Тому ми вперше залучаємо вітчизняних виробників до участі у тендерах", – сказала посадовиця.
Що відомо про коаліцію дронів для України
12 грудня 2023 року міністр оборони України Рустем Умєров уперше зустрівся у Києві зі своїм латвійським колегою Андрісом Спрудсом. Тоді сторони обговорили створення "коаліції безпілотників". Саме тоді й ухвалили рішення про коаліцію дронів та РЕБ.
У середині січня 2024 року міністр оборони Латвії Андріс Спрудс заявив, що країна досягла прогресу у створенні коаліції з майже 20 держав для озброєння українських військових "тисячами" нових безпілотників.
Наразі, за даними Міноборони Латвії, до коаліції входять 14 країн: Латвія, Україна, Велика Британія, Австралія, Канада, Данія, Естонія, Франція, Німеччина, Італія, Литва, Нідерланди, Польща, Швеція та Естонія. Загалом країни-учасниці виділили понад пів мільярда євро на дрони для ЗСУ.
Як ідеться на сайті Міноборони Латвії, в проєкт коаліції Латвія виділятиме щонайменше 10 мільйонів євро на рік.
10 липня уряд Великої Британії оприлюднив інформацію, що країни-члени коаліції підписали меморандум про взаєморозуміння, який передбачає створення спільного фонду на 45 мільйонів євро.