Ізраїльські, американські та ліванські джерела підтвердили, що Ізраїль попередньо схвалив запропоновану угоду з "Хезболла" про припинення вогню в Лівані, яка тепер підлягає остаточному затвердженню кабінетом міністрів.
Про це повідомив ізраїльський новинний портал Ynet.
Як пише видання, спеціальний посланник США по регіону і емісар Еймос Гокстін 24 листопада поінформував ліванських чиновників про рішення Ізраїлю.
Журналіст американського інтернет-порталу Axios Барак Равід повідомив у X (раніше Twitter) з посиланням на джерело, що Гокстін пригрозив владі Ізраїлю припинити посередницькі зусилля, якщо єврейська держава не погодиться найближчим часом на припинення вогню в Лівані.
20 листопада Гокстін заявив, що переговори про припинення вогню на лівано-ізраїльському кордоні йдуть у конструктивному ключі. Тоді він повідомив, що вирушить до Ізраїлю, де обговорить відповідь ліванської сторони на американський проєкт угоди про припинення конфлікту між Ізраїлем та шиїтською організацією "Хезболла".
Як писала газета Al Nahar, цей документ передбачає згоду сторін на 60-денний перехідний період, протягом якого припинять вогонь і ізраїльські військові будуть поступово виведені з ліванської території. У прикордонних районах на півдні Лівану буде розгорнута його армія за підтримки Тимчасових сил ООН в Лівані.
Раніше помічник спікера ліванського парламенту Алі Хасан Халіль повідомив агентству Reuters, що Ліван і "Хезболла" схвалили запропонований США проєкт угоди про припинення вогню з Ізраїлем, висловивши деякі зауваження щодо змісту.
Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом
31 травня Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за словами президента США, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.
План припинення вогню складається з трьох етапів:
- Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
- Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
- Початок відбудови і повернення останків загиблих заручників.
23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".
Загострення конфлікту на Близькому Сході
Останні місяці триває ескалація конфлікту на Близькому сході. Спершу — вибухи пейджерів, рацій та радіоприймачів "Хезболли". Потім — ураження Ізраїлем понад 100 ракетних установок угруповання на півдні Лівану та удар по Бейруту, де загинув Ібрагім Акіл та інші командири "Хезболли", а також цивільні. "Хезболла" відповідає запусками ракет по Ізраїлю.
28 вересня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) офіційно заявила про загибель лідера і одного із засновників "Хезболли" Хасана Насралли під час удару по Бейруту 27 вересня. Згодом угрупування підтвердило загибель лідера.
1 жовтня Армія оборони Ізраїлю розпочала наземну операцію "Стріли півночі" на півдні Лівану. Там почалися рейди проти обʼєктів та інфраструктури угрупування "Хезболла". Згодом Ізраїль неодноразово заявляв про обстріл ліванської столиці Бейрут.