Залякування, жорстоке поводження та страх. Євросоюз оприлюднив звіт про українські в’язниці

Залякування, жорстоке поводження та страх. Євросоюз оприлюднив звіт про українські в’язниці

Офiцiйно
Залякування, жорстоке поводження та страх. Євросоюз оприлюднив звіт про українські в’язниці УНІАН

Комітет Ради Європи із боротьби з катуваннями оприлюднив звіт, присвячений поводженню з українцями, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Відповідно до нього, протягом останнього року ситуація в українських в’язницях покращилась, проте катування та тортури все ще поширені.

Комітет створив звіт за результатами спеціального візиту в Україну у серпні 2020 року, під час якого делегація відвідала колонії №25 та №100 у Харківській області, колонію №77 у Бердянську, СІЗО Харкова і Запоріжжя, а також Темнівську тюремну лікарню при колонії №100 на Харківщині.

"У більш загальному плані Комітет вітає позитивну тенденцію до скорочення кількості ув’язнених та закликає українську владу продовжувати свою програму реформи пенітенціарної системи", – йдеться у звіті.

За даними ЄС, на момент візиту комісії загальна кількість ув'язнених в Україні становила близько 51 тисячі або близько 143 в’язнів на 100 тисяч населення, що значно менше за 57 тисяч під час візиту у 2017 році. Попри це Комітет зауважив, що в Україні надто часто застосовують попереднє ув’язнення.

"Комітет також зазначив, що частка осіб, які утримуються під вартою, залишалася високою в останні роки (наприклад, близько 37% на момент відвідування), що вказує на ймовірне надмірне використання попереднього ув'язнення в Україні. Комітет вважає, що слід зробити кроки для обмеження підходу щодо застосування попереднього ув'язнення, встановивши суворі обмеження на його використання і заохочуючи ширше використання альтернативних заходів, не пов'язаних з тюремним ув'язненням", – наголошується у звіті.

Покращення

Делегація звернула увагу на те, що цьогоріч ситуація у колонії №25 значно покращилася в порівнянні з попередніми роками.

"З‘ясувалося, що зі зміною керівництва в'язниці з початку 2020 року відбулося помітне поліпшення у поводженні з ув'язненими. Що стосується 2019 року, то делегації надійшли достовірні твердження про жорстоке поводження з боку співробітників в'язниці, включно з ударами руками, ногами та гумовими кийками, а також погрози зґвалтуванням. У кількох випадках імовірне жорстоке поводження було настільки жорстоким, що його можна було розглядати як тортури – наприклад, сильне побиття, нанесення опіків на сідниці, удушення з використанням поліетиленового пакета. Що стосується 2020 року, то в делегацію практично не надходило повідомлень про жорстоке поводження з боку персоналу", – відзначив Комітет.

Водночас делегація отримала кілька повідомлень про нещодавнє жорстоке поводження з боку персоналу від ув’язнених колонії № 100.

Репресії

Комісія відзначила, що в’язні колонії №77 у Бердянську висловили страх з приводу репресій та жорстоке поводження з боку персоналу в’язниць чи співкамерників, які допомагають персоналу. Подібні настрої спостерігались і серед в’язнів харківської колонії №100, проте у Бердянську вони були значно виразніші, повідомляється у звіті.

"У ході численних візитів в 47 держав-членів Ради Європи за останні 30 років делегація майже ніколи не відвідувала в'язницю, в якій так масово відмовляли у спілкуванні з ув'язненими", – наголосив Комітет.

Відтак Комітет рекомендував українській владі вжити відповідні заходи у цих установах, щоб гарантувати, що жоден в'язень не піддаватиметься репресіям з боку персоналу або співкамерників за розмови з делегацією. Також члени Комітету закликали українську владу реагувати на будь-які скарги на такі дії та розслідувати, а також карати винних.

"Чергові в’язні"

Окрім того, Комітет розкритикував практику використання окремих в’язнів у ролі "чергових".

"Комітет підкреслює, що будь-яке часткове звільнення від відповідальності за порядок і безпеку в тюрмах, яке належним чином входить у сферу компетенції персоналу виправних установ, є неприйнятним, і закликає українську владу вжити всіх необхідних заходів, в тому числі законодавчого характеру, щоб покласти край цій практиці", – йдеться у звіті.

При цьому Комітет рекомендував українській владі провести швидке і всебічне розслідування на центральному рівні щодо того, як функціонує колонія № 77.

"Необхідно, щоб керівництво і персонал цієї колонії отримували чітке повідомлення про те, що будь-яку тюремну посадову особу, яка вчиняє дії або допомагає і підбурює до жорстокого поводження, буде притягнута до відповідальності", – наголосили в Комітеті.

Довічно ув’язнені

Комітет привітав відмову від систематичного використання кайданків щодо ув’язнених, коли їх виводять з камер, закликавши також пом’якшити ставлення до довічно ув’язнених.

"Довічно ув'язнені продовжували піддаватися такий анахронічній і принизливій практиці, як примус бігати по коридору в напівсидячому положенні або ходити, нахилившись в поясі, з піднятими руками під час супроводу. Комітет закликає владу України негайно покласти край такій практиці", – зазначається у звіті.

Також комітет закликав українську владу забезпечити цим в’язням заходи за межами їхніх камера, скасувати повну ізоляцію "довічників", а також дозволити їм контактувати із в’язнями з інших камер.

Медицина

Делегація відзначила суттєві недоліки у процедурах реєстрації та повідомлень про травми у відвіданих колоніях.

Відтак Комітет закликав українську владу забезпечити ув’язненим право на негайні огляди медичними працівниками, зокрема, після епізодів насильства, а також, щоб медичний персонал в'язниці отримував належну підготовку і чіткі інструкції щодо реєстрації та повідомленням помічених травм. Також Комітет закликав покласти край практиці розміщення в’язнів у металевих клітках або в закритих зонах під час медичних консультацій.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди