Комітет Ради Європи із боротьби з катуваннями оприлюднив звіт, присвячений поводженню з українцями, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Відповідно до нього, протягом останнього року ситуація в українських в’язницях покращилась, проте катування та тортури все ще поширені.
Комітет створив звіт за результатами спеціального візиту в Україну у серпні 2020 року, під час якого делегація відвідала колонії №25 та №100 у Харківській області, колонію №77 у Бердянську, СІЗО Харкова і Запоріжжя, а також Темнівську тюремну лікарню при колонії №100 на Харківщині.
"У більш загальному плані Комітет вітає позитивну тенденцію до скорочення кількості ув’язнених та закликає українську владу продовжувати свою програму реформи пенітенціарної системи", – йдеться у звіті.
За даними ЄС, на момент візиту комісії загальна кількість ув'язнених в Україні становила близько 51 тисячі або близько 143 в’язнів на 100 тисяч населення, що значно менше за 57 тисяч під час візиту у 2017 році. Попри це Комітет зауважив, що в Україні надто часто застосовують попереднє ув’язнення.
"Комітет також зазначив, що частка осіб, які утримуються під вартою, залишалася високою в останні роки (наприклад, близько 37% на момент відвідування), що вказує на ймовірне надмірне використання попереднього ув'язнення в Україні. Комітет вважає, що слід зробити кроки для обмеження підходу щодо застосування попереднього ув'язнення, встановивши суворі обмеження на його використання і заохочуючи ширше використання альтернативних заходів, не пов'язаних з тюремним ув'язненням", – наголошується у звіті.
Покращення
Делегація звернула увагу на те, що цьогоріч ситуація у колонії №25 значно покращилася в порівнянні з попередніми роками.
"З‘ясувалося, що зі зміною керівництва в'язниці з початку 2020 року відбулося помітне поліпшення у поводженні з ув'язненими. Що стосується 2019 року, то делегації надійшли достовірні твердження про жорстоке поводження з боку співробітників в'язниці, включно з ударами руками, ногами та гумовими кийками, а також погрози зґвалтуванням. У кількох випадках імовірне жорстоке поводження було настільки жорстоким, що його можна було розглядати як тортури – наприклад, сильне побиття, нанесення опіків на сідниці, удушення з використанням поліетиленового пакета. Що стосується 2020 року, то в делегацію практично не надходило повідомлень про жорстоке поводження з боку персоналу", – відзначив Комітет.
Водночас делегація отримала кілька повідомлень про нещодавнє жорстоке поводження з боку персоналу від ув’язнених колонії № 100.
Репресії
Комісія відзначила, що в’язні колонії №77 у Бердянську висловили страх з приводу репресій та жорстоке поводження з боку персоналу в’язниць чи співкамерників, які допомагають персоналу. Подібні настрої спостерігались і серед в’язнів харківської колонії №100, проте у Бердянську вони були значно виразніші, повідомляється у звіті.
"У ході численних візитів в 47 держав-членів Ради Європи за останні 30 років делегація майже ніколи не відвідувала в'язницю, в якій так масово відмовляли у спілкуванні з ув'язненими", – наголосив Комітет.
Відтак Комітет рекомендував українській владі вжити відповідні заходи у цих установах, щоб гарантувати, що жоден в'язень не піддаватиметься репресіям з боку персоналу або співкамерників за розмови з делегацією. Також члени Комітету закликали українську владу реагувати на будь-які скарги на такі дії та розслідувати, а також карати винних.
"Чергові в’язні"
Окрім того, Комітет розкритикував практику використання окремих в’язнів у ролі "чергових".
"Комітет підкреслює, що будь-яке часткове звільнення від відповідальності за порядок і безпеку в тюрмах, яке належним чином входить у сферу компетенції персоналу виправних установ, є неприйнятним, і закликає українську владу вжити всіх необхідних заходів, в тому числі законодавчого характеру, щоб покласти край цій практиці", – йдеться у звіті.
При цьому Комітет рекомендував українській владі провести швидке і всебічне розслідування на центральному рівні щодо того, як функціонує колонія № 77.
"Необхідно, щоб керівництво і персонал цієї колонії отримували чітке повідомлення про те, що будь-яку тюремну посадову особу, яка вчиняє дії або допомагає і підбурює до жорстокого поводження, буде притягнута до відповідальності", – наголосили в Комітеті.
Довічно ув’язнені
Комітет привітав відмову від систематичного використання кайданків щодо ув’язнених, коли їх виводять з камер, закликавши також пом’якшити ставлення до довічно ув’язнених.
"Довічно ув'язнені продовжували піддаватися такий анахронічній і принизливій практиці, як примус бігати по коридору в напівсидячому положенні або ходити, нахилившись в поясі, з піднятими руками під час супроводу. Комітет закликає владу України негайно покласти край такій практиці", – зазначається у звіті.
Також комітет закликав українську владу забезпечити цим в’язням заходи за межами їхніх камера, скасувати повну ізоляцію "довічників", а також дозволити їм контактувати із в’язнями з інших камер.
Медицина
Делегація відзначила суттєві недоліки у процедурах реєстрації та повідомлень про травми у відвіданих колоніях.
Відтак Комітет закликав українську владу забезпечити ув’язненим право на негайні огляди медичними працівниками, зокрема, після епізодів насильства, а також, щоб медичний персонал в'язниці отримував належну підготовку і чіткі інструкції щодо реєстрації та повідомленням помічених травм. Також Комітет закликав покласти край практиці розміщення в’язнів у металевих клітках або в закритих зонах під час медичних консультацій.