У плані перемоги України у війні проти РФ команда президента Володимира Зеленського закладала деякі пункти, які мали б сподобатися потенційному новому президенту США Дональду Трампу, аби він не припинив підтримку Києва. Зокрема, заміна частини американських військ у Європі українськими солдатами, простір для інвестицій, природні ресурси України.
Про це повідомляє Financial Times, посилаючись на кількох українських і європейських посадовцях.
Поради щодо пунктів надали союзники України в Європі та США, зокрема високопоставлені республіканці. Для Києва під час підготовки плану було важливо врахувати такий розвиток подій, що Дональд Трамп переможе на виборах, але критично важлива допомога Вашингтона для Києва не припинилася за нової адміністрації.
За словами людей, які брали участь у розробці плану перемоги України, там були дві ідеї, орієнтовані на Трампа. Їх показали республіканцю в Нью-Йорку у вересні. Трамп зацікавився обома:
- одна з ідей передбачала заміну частини американських військ, дислокованих у Європі, українськими військами після війни;
- другу запропонував сенатор Ліндсі Грем, союзник Трампа. Друга ідея пропонує поділитися критично важливими природними ресурсами України із західними партнерами.
Окремо лідери бізнесу в Україні також обговорюють з урядом можливість надання Трампу повноважень "інвестиційного скринінгу", що дозволить йому обирати, хто може вести бізнес в країні.
Людина, яка брала участь у складанні пропозицій, назвала цю ідею "будь-хто, крім Китаю", що на руку Трампу. Українські галузі, що залежать від китайських технологій і матеріалів, такі як телекомунікації, могли б переключитися на американських постачальників і залучити більше західних інвестицій.
27 вересня Володимир Зеленський зустрівся з тоді ще кандидатом у президенти США, республіканцем Дональдом Трампом. Він мав передати політику план перемоги України.
Що відомо про план перемоги України
16 жовтня президент Володимир Зеленський представив план перемоги України в українському парламенті. Він зазначив, що документ містить пункти, детально розраховані у часі, і якщо все буде йти згідно з планом, війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року. 17 жовтня, Зеленський презентував його на засіданні Європейської ради у Брюсселі. 23 жовтня джерело в Офісі президента повідомило Суспільному, що Зеленський доручив розробити також і внутрішній план перемоги України.
Загалом оприлюднений Зеленським план перемоги складається з п'ятьох розділів:
- Запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".
- Зміцнення оборони. Пункт включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по її території; виведення ППО на рівень, достатній для захисту міст і сіл від російських ракет і дронів, та спільні захисні операції із сусідами країнами у Європі для їх збиття у межах доступу повітряного щита партнерів; доступ до розвідданих партнерів.
- Стримування. Пункт передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування, який захистить від агресії Росії та звузить її можливості.
- Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій.
- Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.
Другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували партнерам.
Про план перемоги Україні у війні з Росією президент говорив ще наприкінці серпня. 20 вересня Зеленський уточнював, що цей план розрахований на швидкі рішення партнерів з жовтня по грудень 2024 року. Під час візиту до США він представив план обом кандидатам у президенти — Дональду Трампу та Камалі Гарріс, а також Конгресу США, і чинному главі Штатів Джо Байдену.
10 жовтня Зеленський прилетів до Лондона і зустрівся з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером. В той же день він відвідав Париж та зустрівся із президентом Франції Емманюелем Макроном. Після цього Зеленський у Римі зустрівся з італійською прем'єркою Джорджією Мелоні. 11 жовтня Зеленський у Берліні зустрічався із канцлером ФРН Олафом Шольцом. Усім політикам Зеленський представив план перемоги.