В Україні зараз приблизно 8 млн економічно неактивного населення. Це люди, які не шукають роботи з певних причин. Це люди з інвалідністю, ветерани, які не знайшли себе на ринку праці, жінки, які не можуть поєднувати сімейні та робочі обов'язки.
Про це сказала заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна, виступаючи на Київському міжнародному економічному форумі.
Вона наголосила, що велика кількість зусиль уряду України має бути сконцентрована на тому, аби активувати ці 8 млн. Проте таке явище, коли в державі значна частка людей без роботи, притаманне не тільки Україні, а і Європі та світу.
Найбільший дефіцит кадрів спостерігається в усіх сферах. Під час опитування роботодавців торік найбільшою їхньою проблемою була нестача фінансових ресурсів, але вже цього року — брак працівників, наголосила чиновниця.
Міжнародна організація праці заявляла, що Україні потрібно 8,6 млн додаткових працівників, а за дослідження Мінекономіки потрібно 4,5 млн працівників. Трендом в українській економіці буде переробна промисловість та високотехнологічна складна економіка.
Заступниця Мінекономіки погоджується, що потрібні додаткові працівники, але наголошує, що для зростання ВВП у будь-якій країні важлива ефективність і продуктивність праці. Наприклад, у Данії у 7 разів менше населення, ніж в Україні на початку повномасштабного вторгнення, але ВВП удвічі більше, у Польщі кількість працівників не змінювалася з 1990 року, але ВВП зросло завдяки інвестиціям Євросоюзу.
"Ми розуміємо, що те, над чим має працювати уряд, це не лише створення інклюзивного ринку праці, який поверне людей, які поїхали, а й інвестування в продуктивність праці. Тут полем для співдії і співвідповідальності і уряду, і бізнесу, і ГО є створення більшої кількості програм, які допоможуть українцям бути більш конкурентноздатними на ринку праці", — зазначає урядовиця.
Як приклад таких програм Бережна навела ваучери на перенавчання, українську Coursera, яка має понад 30 тисяч стипендій. Також, за її словами, вкрай важливо залучати жінок до економіки.
У липні 2024 року Центрі економічної стратегії дослідив, що приблизно 1,5 млн жінок, які до вторгнення працювали в Україні, зараз живуть за кордоном. І це більші втрати для української економіки, ніж чоловіки, які пішли в ЗСУ.
У червні міністерка економіки Юлія Свириденко говорила, що енергетичні проблеми та нестача робочої сили — два основні виклики для економіки України на сьогодні. Міністерство економіки приділятиме більше уваги перекваліфікації українців у тилу — насамперед жінок — на професії, представників яких мобілізували в ЗСУ.