Запровадження 50% податку на прибуток банків другий рік поспіль суперечить природі податку на надприбуток і не є ефективним.
Про це в інтервʼю Інтерфакс-Україна заявив заступник голови місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україні Тревор Лессард.
"Податки на непередбачувані доходи застосовуються лише на один рік: ви платите політичну ціну за підвищення податків, ви отримуєте великий опір... Якщо ви запроваджуєте податок на надзвичайний прибуток більш ніж один раз, то люди почнуть реагувати, і ви почнете втрачати довіру до політики", — сказав він.
За словами Лессарда, банки після повторного введення 50% податку на прибуток можуть змінити свою політику прибутку в очікуванні чергового такого підвищення.
"Для них дуже раціонально підготуватися до третього разу, адже є ймовірність, що це станеться знову", — сказав представник МВф.
Він зазначив, що йдеться про стабільно високу потребу України у внутрішніх доходах протягом багатьох років.
За словами Лессарда, з урахуванням подолання політичних труднощів, пов'язаних із підтримкою у Верховній Раді ініціатив щодо підвищення податків, найкращим вибором буде підвищення податків у довгостроковий, ефективний спосіб.
"Це принесе вам дивіденди в середньостроковій перспективі, на відміну від одноразового підвищення податків, коли наступного року все одно залишиться розрив у доходах", — зазначив представник МВФ.
Що відомо про закон про підвищення податків
18 липня Кабмін зареєстрував законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу". Серед іншого пропонувалось збільшити ставку військового збору до 5% та зобов'язати ФОПи третьої групи платити 1% збору.
У травні Forbes із посиланням на джерела в Кабміні та Верховній раді, що Міністерство фінансів працює над проєктом закону про підвищення податків. А військовий збір в уряді планують підвищити з 1,5% до 5%.
Голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев у березні казав, що Кабмін готує законопроєкт, за допомогою якого хочуть збільшити надходження до бюджету. Один із таких способів — збільшити військовий збір для приватних підприємців (ФОП).
3 вересня, Верховна рада не змогла ухвалити в першому читанні законопроєкт про підвищення податків №11416-д. "За" проголосували 224 народні обранці.
10 жовтня Верховна рада ухвалила у другому читанні закон про збільшення податків 11416д. Він зокрема передбачає 50% податок на прибуток банків в 2024 році.