Експрезидент України Віктор Янукович звернувся до Печерського районного суду Києва із проханням дозволити йому взяти участь у засіданні щодо обрання йому запобіжного заходу у справі про розстріли на Інститутській під час протестів на Майдані. Прокурор у справі Олексій Донський заявив, що президент-втікач не має права долучитися до процесу у форматі відеозв’язку, проте міг би особисто прибути до суду.
Як розповів Суспільному адвокат Януковича Віталій Сердюк, суд ухвалить рішення щодо звернення експрезидента 9 грудня.
"Ми сьогодні (8 грудня – ред.) заявили суду вимогу, рішення суд ухвалюватиме завтра", – розповів адвокат.
Раніше Сердюк повідомив на своїй Facebook-сторінці, що президент-втікач хоче долучитися до засідання за допомогою відеозв’язку. Також він зазначив, що Янукович вимагає залучення до процесу потерпілих, а також допиту свідків.
"Віктор Янукович звернувся до Печерського райсуду з вимогою забезпечити його особисту участь у процесі, як вже було зроблено у даній справі Святошинським судом у 2016 році. Крім того, до справи повинні бути допущені і самі потерпілі", – написав він.
Зокрема, сторона захисту вважає, що суд має допитати у ролі свідків низку політиків та колишніх державних посадовців, а також учасників стрілянини 20 лютого 2014 року, причетними до якої адвокат вважає активістів Івана Бубенчика і Володимира Парасюка, а також "грузинських снайперів".
"Для розкриття вбивств на Майдані, скоєних у лютому 2014 року, поряд з участю Віктора Януковича і потерпілих, необхідно публічно допитати свідків як з боку тодішньої влади: Миколи Азарова, Віталія Захарченка, Олександра Якименка та інших, так і з боку Майдану: Арсенія Яценюка, Петра Порошенко, Андрія Парубія, Олександра Турчинова, Юрія Луценка та інших, які прийшли в результаті подій до влади, Давида Жванії, який вже протягом кількох місяців просити прокуратуру заслухати його свідчення. А також, безпосередніх учасників стрілянини – Івана Бубенчика, Володимира Парасюка, грузинських снайперів", – написав Сердюк.
За словами адвоката, засідання Печерського райсуду має відбутися 9 грудня о 14:45. При цьому він зауважив, що розгляд справи буде повторним, оскільки попереднє рішення, яке адвокат вважає незаконним та необґрунтованим, скасував Київський апеляційний суд.
Реакція звинувачення
Як зауважив у коментарі Суспільному прокурор у справі Олексій Донський, Янукович не має права брати участь у призначеному судовому засіданні у форматі відеозв’язку, проте звинувачення буде не проти, якщо він з’явиться до суду особисто.
"Розглядатиметься питання обрання відносно Януковича запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (заочно), за спеціальною процедурою, передбаченою ч. 6 ст. 193Порядок розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу Кримінально-процесуального кодексу України, у якій підозрюваний не може брати участь. Натомість якщо він з'явиться, тоді має бути застосована інша процедура, клопотання у такому випадку не може розглядатися в порядку ч. 6 ст. 193 КПК", – повідомив він.
"Ми не проти участі Януковича в розгляді нашого клопотання – нехай приходить, і тоді ми самі заявимо суду, що розгляд клопотання за ч. 6 ст. 193 (заочно) неможливий, та попросимо розглядати за правилами частин 1-4Пункти статті 193 КПК, які застосовуються у випадку присутності підозрюваного цієї статті. Але, якщо ні – в процедурі, по якій ми внесли клопотання, адвокати навіть питання таке не вправі ставити. Логічніше з їх боку було б наполягати, що відсутні підстави для цієї процедури, і доводити це. Хоча звісно, з точки зору піару це зовсім не той рівень хайпу", – переконаний Донський.
При цьому прокурор підкреслив, що наразі Янукович не є учасником процесу.
"Для процедури, передбаченої ч. 6 ст. 193 КПК, в межах якої нами і подано клопотання, підозрюваний не є учасником. Водночас звернутися з клопотанням за загальною процедурою, для якої участь підозрюваного є обов'язковою, ми й не могли, бо Янукович ухиляється від слідства та процесуальних дій, а Генеральна прокуратура РФ саме в цьому провадженні послідовно відмовляє нам у виконанні будь-яких клопотань, починаючи від підтвердження факту місцезнаходження Януковича на території Росії і закінчуючи проведенням з ним будь-яких процесуальних дій", – підкреслив Донський.
На думку прокурора, аргументи сторони захисту Януковича є антиюридичними та не щирими.
"Я вважаю аргументи Сердюка антиюридичними. До того ж, його аргументи є ще й не щирими, бо якщо пригадати допит Януковича у Святошинському суді, саме Сердюк постійно затикав рота Януковичу, не даючи йому змоги відповідати на питання. Тобто, можна зробити висновок, що Сердюк – один з тих, хто не зацікавлений в тому, щоб Янукович говорив", – наголосив прокурор.
За словами Донського, клопотання, яке вніс захист Януковича, стосується справи щодо насильницької протидії акціям протесту 18-20 лютого 2014 року.
Що відомо
- Київський апеляційний суд скасував рішення про заочний арешт експрезидента-втікача Віктора Януковича у справі про розгін протестувальників на Майдані 18-20 лютого 2014 року. Таке рішення Київський апеляційний суд ухвалив на засіданні 16 листопада.
- Згодом в апеляційному суді пояснили, що ухвалили таке рішення тому, що прокурор не довів факт про оголошення Януковича в міжнародний розшук.
- У травні поточного року Печерський райсуд Києва заочно взяв під варту експрезидента у справі про узурпацію влади.
- На початку жовтня адвокат експрезидента-втікача Віктора Януковича Віталій Сердюк повідомив, що Київський апеляційний суд відмовився скасовувати вирок суду першої інстанції, яким його підзахисного було засуджено до 13 років тюрми за державну зраду.