Генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле закликала до прозорого розслідування загибелі української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні. Вона підкреслила, що безпека журналістів у зонах конфліктів повинна залишатися пріоритетом для міжнародної спільноти.
Про це повідомляється на сайті Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
“Я співчуваю смерті Вікторії Рощиної і закликаю до ретельного та прозорого розслідування обставин її смерті. Я повторюю свій заклик поважати Резолюцію 2222 Ради Безпеки ООН, ухвалену одноголосно у 2015 році, про захист журналістів, медіапрофесіоналів і пов’язаного з ними персоналу як цивільних осіб у ситуаціях конфлікту, статус, який нещодавно підтверджений у Пакті ООН про майбутнє”, — наголосила Азуле.
Зазначається, що інші українські журналісти досі перебувають у російському полоні, їхні долі залишаються невідомими.
“Національний комітет України Програми ЮНЕСКО “Інформація для всіх” (IFAP) активно працює над тим, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до цих викликів і сприяти якнайшвидшому визволенню журналістів. Комітет звертається до міжнародних організацій та закликає до посилення заходів безпеки для журналістів у небезпечних зонах”, — йдеться у повідомленні.
Раніше голова Національної ради та Національного комітету IFAP України Ольга Герасим’юк передала до ЮНЕСКО заклик вимагати розслідування трагічної загибелі української журналістки Вікторії Рощиної, викраденої на тимчасово окупованій території та вбитої в Росії.
Що відомо про Вікторію Рощину
Рощина перебувала на фронті від початку повномасштабного вторгнення. 16 березня 2022 року стало відомо про затримання журналістки. Її утримували представники російської Федеральної служби безпеки. Тоді вона перебувала в окупованому Бердянську. 22 березня російські військові звільнили Рощину з полону, змусивши записати відео із запереченням претензій до спецслужб РФ.
Міжнародний фонд підтримки жінок у ЗМІ повідомив, що Вікторія Рощина зникла 3 серпня на окупованій території, звідки вела репортаж. Родина журналістки боїться, що її утримують росіяни.
За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі й мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Коли рідні розмовляли з нею 3 серпня, журналістка повідомила, що пройшла кілька днів прикордонних перевірок, але не сказала, де саме перебуває.
Спершу заяву про її зникнення подали українським правоохоронним органам 12 серпня. Родина також зареєструвала офіційну справу про зникнення в СБУ, Міністерстві реінтеграції та в Офісі омбудсмена 21 вересня.
"Українська Служба безпеки підтвердила нам, що Вікторію взяли в полон росіяни. Посадовці кажуть нам, що в російських в’язницях є багато "заморожених" українських арештантів, серед яких може бути й вона", – зазначив батько журналістки.
11 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили, що у звʼязку з інформацією про смерть української журналістки Вікторії Рощиної у РФ, кримінальне провадження, відкрите за фактом її зникнення, докваліфіковано. Тепер йдеться про воєнний злочин, поєднаний з умисним вбивством.
Вікторія Рощина працювала на "Українському радіо", "UA:Перший", hromadske, в "Українській правді", "Новости Донбасса", Цензор.нет та Радіо Свобода. У 2022-му вона отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду "За мужність у журналістиці".