У російському полоні померла журналістка Рощина: що відомо

У російському полоні померла журналістка Рощина: що відомо

Оновлено
Журналістка Вікторія Рощина
Журналістка Вікторія Рощина. Facebook / Вікторія Рощина

Голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що батькові української журналістки Вікторії Рощиної Володимиру надійшло повідомлення про смерть доньки. Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному повідомив, що Вікторія Рощина була у списках на обмін і найближчим часом мала повернутися додому. Речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко в етері телемарафону повідомив, що інформація про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні підтвердилася. Наразі обставини її загибелі не відомі.

Як написав Юрчишин у Телеграм, за офіційною інформацією від російської влади це сталося в процесі етапування з Таганрогу до Москви.

Батькові Рощиної надійшло повідомлення про її смерть — Юрчишин
Допис нардепа Ярослава Юрчишина про журналістку Вікторію Рощину. Скриншот

Згодом він видалив повідомлення про смерть журналістки і написав нове, що інформацію треба перевірити і чекати офіційних повідомлень української сторони.

Батькові Рощиної надійшло повідомлення про її смерть — Юрчишин
Допис нардепа Ярослава Юрчишина про журналістку Вікторію Рощину. Скриншот

Станом на 16:08 Юрчишин видалив обидва повідомлення.

Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному повідомив, що Вікторія Рощина була у списках на обмін і найближчим часом мала повернутися додому.

Вікторія Рощина, незаконно утримувана РФ громадянка України, була у відповідних базах, реєстрах з українського боку. Координаційний штаб робив все можливе, щоб повернути її додому. ЇЇ повернення було погоджене і остання інформація, яка відома, її етапували до "Лефортово" з метою підготовки повернення додому", — сказав він.

За словами Юсова, українська сторона не коментує, під час якого обміну Рощина мала повернутися додому.

"Найближчим часом вона мала бути вдома, для цього було зроблене все необхідне", — сказав представник ГУР.

Водночас він заявив, що офіційно Україна не отримувала інформацію і підтвердження про смерть журналістки.

"Нам відома інформація про імовірну загибель Вікторії Рощиної. Офіційного підтвердження немає, воно потребує перевірки. Офіційного повідомлення з боку держави-агресорки також немає", — сказав Юсов.

Керівник пресслужби координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко в етері телемарафону повідомив, що інформація про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні підтвердилася. Наразі обставини її загибелі не відомі.

На смерть журналістки, яка є лауреатом Премії за мужність 2022 року, відреагував Міжнародний жіночий медійний фонд (IWMF). Відповідна заява з'явилася на офіційному сайті IWMF.

"Смерть Вікторії — це не просто втрата видатної жінки, а й безстрашного свідка історії. Незалежно від причини її смерті, ми можемо з упевненістю сказати, що її життя було позбавлене того, що вона наважилася сказати правду. Ми сподіваємося, що її смерть не буде марною: міжнародне співтовариство має тиснути на Росію, щоб вона припинила напади на журналістів і замовчування свободи преси", — йдеться в заяві фонду.

Вікторія Рощина померла 19 вересня 2024 року. Про це йдеться у листі міністерства оборони РФ, який було надіслано електронною поштою сьогодні, 10 жовтня, у відповідь на звернення батька журналістки від 28 серпня 2024 року. Повідомляє видання "Ґрати".

Зазначається, що у короткому повідомленні зазначена дата смерті журналістки — 19 вересня 2024 року, а також те, що її тіло повернуть "українській стороні в рамках обміну тілами затриманих осіб. Обставини та причини смерті не повідомляються. 

Міжнародна організація "Репортери без кордонів" (RSF) висловили співчуття родині Рощиної та заявили, що вимагають ретельного розслідування обставин смерті журналістки.

"RSF сумує через смерть Вікторії Рощиної, незалежної української журналістки, затриманої в Росії. Російська влада ніколи не надала жодної інформації про її затримання, незважаючи на неодноразові запити її родини, української влади та RSF. Вони повинні пролити світло на всі обставини, пов’язані з її затриманням та смертю", — йдеться у заяві керівниці відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF Жанни Кавельє.

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що лише у травні 2024 року Росія підтвердила ув'язнення Вікторії Рощиної, яка зникла безвісти у серпні 23-го року. Омбудсман зазначив, що має офіційне документальне підтвердження від російської сторони про смерть української журналістки.

"В черговий раз у російській неволі гине людина, перебування якої у застінках РФ було підтверджене МКЧХ! Чому молода жінка померла, перебуваючи в російській неволі, – невідомо. Повідомив ООН та МКЧХ, щоб вони зафіксували факт смерті цивільної особи, яку незаконно утримувала РФ. Росія вкотре порушила Женевські конвенції та міжнародне гуманітарне право", — повідомив Лубінець.

Що відомо про Вікторію Рощину

Рощина перебувала на фронті від початку повномасштабного вторгнення. 16 березня 2022 року стало відомо про затримання журналістки. Її утримували представники російської Федеральної служби безпеки. Тоді вона перебувала в окупованому Бердянську. 22 березня російські військові звільнили Рощину з полону, змусивши записати відео із запереченням претензій до спецслужб РФ.

Міжнародний фонд підтримки жінок у ЗМІ повідомив, що Вікторія Рощина зникла 3 серпня на окупованій території, звідки вела репортаж. Родина журналістки боїться, що її утримують росіяни.

За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі й мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Коли рідні розмовляли з нею 3 серпня, журналістка повідомила, що пройшла кілька днів прикордонних перевірок, але не сказала, де саме перебуває.

Спершу заяву про її зникнення подали українським правоохоронним органам 12 серпня. Родина також зареєструвала офіційну справу про зникнення в СБУ, Міністерстві реінтеграції та в Офісі омбудсмена 21 вересня.

"Українська Служба безпеки підтвердила нам, що Вікторію взяли в полон росіяни. Посадовці кажуть нам, що в російських в’язницях є багато "заморожених" українських арештантів, серед яких може бути й вона", – зазначив батько журналістки.

Вікторія Рощина працювала на "Українським радіо", "UA:Перший", hromadske, в "Українській правді", "Новости Донбасса", Цензор.нет та Радіо Свобода. У 2022-му вона отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду "За мужність у журналістиці".

На початок