Хто такий енергетичний омбудсман та навіщо він Україні. Пояснює експертка

Хто такий енергетичний омбудсман та навіщо він Україні. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Хто такий енергетичний омбудсман та навіщо він Україні. Пояснює експертка Уніан

Щороку з початком опалювального сезону виникає чимало суперечок щодо вартості побутових послуг, частина з яких обумовлена неповним знанням українцями своїх прав та обов’язків у комунальній сфері. Аби розв'язати цю проблему, у 2018 році пропонувалося створення посади енергетичного омбудсмана, який би виступав арбітром між споживачем та надавачем комунальних послуг, проте далі законопроєкту справа не пішла. Хто такий енергетичний омбудсман, що входить у його повноваження в інших країнах світу та чи можна чекати на створення подібної інституції в Україні, в ефірі Українського радіо розповіла експертка з питань енергетичної та регуляторної політики проєкту “Енергетична безпека” Світлана Голікова.

За словами експертки, вперше питання захисту споживачів підняв президент США Кеннеді у 60-х роках минулого століття, а інститут енергетичного омбудсмана запровадила Австралія понад 20 років тому. При цьому така посада є поєднанням функцій щодо захисту споживачів, притаманних судовій владі та адвокатській діяльності.

“Омбудсмани, які створюються в різних країнах по-різному, працюють як судова установа, яка вирішує спори між побутовими споживачами та невеликим бізнесом. І також вони ведуть роз'яснювальну роботу щодо прав споживачів та дають рекомендації національним регуляторам, які встановлюють тарифи на воду, газ чи електроенергію”, – розповіла Голікова.

При цьому захист надається споживачеві на безоплатній основі.

“Що важливо: такий захист здійснюється безкоштовно для громадян. Спори, як правило, вирішуються протягом 30 днів, в більшості онлайн. А деякі омбудсмани, наприклад, як австралійський, мають певний фонд, з якого можуть компенсувати споживачеві його збитки, якщо вони доведені омбудсманом. Споживачу одразу виплачуються кошти, а омбудсман пізніше стягує їх з енергетичної компанії”, – пояснила експертка.

Закон про енергетичного омбудсмана

За словами Голікової, у вересні 2017 року проєкт закону про енергетичного омбудсмана був поданий на розгляд Верховної Ради, а у 2018 році його підтримав комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Проте документ не пройшов першого читання

"Автором цього законопроєкту був Олексій Рябчин. Цей проєкт, на мою думку, був дуже масштабний: офіс енергетичного омбудсмана мав бути дуже потужним та впливовим, а дехто навіть говорив, щоб омбудсман накладав вето на рішення регулятора. Але ця масштабність та бажання охопити все одразу викликали певні серйозні зауваження, наприклад, з точки зору технічної можливості такого омбудсмана працювати на всі території країни та швидко вирішувати питання”, – пояснила вона.

За словами Світлани Голікової, сьогодні права українського споживача у сфері енергетики захищає національний регулятор, проте він не охоплює всіх питань.

“Наприклад, тарифи на тепло встановлюються по-різному: для деяких великих міст вони встановлюються нацрегулятором, а в малих містах це робить місцева влада. Відтак споживач, який живе в Києві, і той, який живе в малому місті, мають різні можливості захисту. Кияни можуть звернутися за захистом, після того, як не розв'язали проблему в своїй компанії, наприклад, в “Київводоканал”. А споживач в маленькому місті до національного регулятора не може звернутися, тому що його тарифи встановлює місцева влада", – пояснила експертка.

За словами Голікової, тема запровадження такої інституції енергетичного омбудсмана в Україні знову поновлюється, і Міністерство енергетики та національний регулятор почали знову працювати над проєктом закону.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди