26 вересня Київський апеляційний суд відхилив скаргу керівниці проєкту "Схеми" Наталії Седлецької у справі про захист честі, гідності та репутації колишнього заступника голови Адміністрації Януковича Андрія Портнова, і залишив у силі рішення Печерського суду на його користь.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Портнов позивався проти "Схем" та низки інших медіа восени 2020 року через пост Седлецької у Facebook, у день підпалу автомобіля водія редакції розслідувачів.
У дописі Седлецька згадала про негативне ставлення Портнова до редакції, зокрема, про те, що він оприлюднив особисті дані водія з адресою його проживання та номерними знаками зрештою спаленого автомобіля, а напередодні підпалу публічно погрожував редакції розслідувачів.
У квітні 2023 року позов колишнього посадовця часів Януковича Портнова задовольнив Печерський районний суд Києва. Тоді суд зобов’язав Наталію Седлецьку спростувати інформацію, поширену в пості, опублікувавши рішення Печерського суду на своїй сторінці у Facebook.
Захист Седлецької не погодився із рішенням Печерського суду і подав апеляційну скаргу.
25 вересня судді Київського апеляційного суду: Анатолій Стрижеус, Любов Поливач та Олена Шкоріна скаргу Седлецької відхилили.
Після оприлюднення повного тексту судового рішення, захист Наталії Седлецької подаватиме касацію на рішення Київського апеляційного суду на користь Андрія Портнова до Верховного суду.
"Держава мала би забезпечити виконання своїх обов’язків – розслідувати злочини проти журналістів і забезпечити справедливий розгляд справ, зважаючи на право журналістів на оприлюднення суспільно важливих фактів й оцінок щодо важливих подій. Але цього не відбувається. Ми будемо оскаржувати це судове рішення, сподіваючись, що Касаційний суд зможе виправити помилку на національному рівні", – заявила адвокатка Седлецької Оксана Максименюк.
Максименюк додала, що пост Седлецької стосувався непересічної події – підпалу редакційного автомобіля, і це сталося невдовзі після того, як Андрій Портнов погрожував редакції та поширив персональну інформацію про водіїв й автомобілі "Схем" у своєму телеграм-каналі.
1 листопада 2019 року Андрій Портнов виклав у своєму Telegram-каналі персональні дані водія знімальної групи "Схем". У відповідь "Схеми" заявили про тиск на журналістів із боку Портнова.
Згодом Андрій Портнов пригрозив усій редакції "Схем" публікацією "їхньої особистої та персональної інформації", а також "аналізом приватного життя та ненав’язливим супроводом у темний час доби". Він також не виключив можливого стеження за членами редакції "Схем".
17 серпня 2022 року автомобіль програми "Схеми" підпалили біля будинку водія знімальної групи Бориса Мазура. Тоді Наталка Седлецька повідомила, що вона підозрює Андрія Портнова. Зі свого боку Портнов заперечує всі підозри стосовно його причетності до підпалу.
Що відомо про Андрія Портнова
Андрій Портнов працював у адміністрації колишнього президента України Віктора Януковича, а в січні 2014-го став першим заступником голови АП. Після втечі Януковича Портнов також залишив Україну і п’ять років перебував за кордоном.
19 травня 2019 року Портнов повідомив, що повернувся в Україну після більш ніж 5 років життя за кордоном. Попри це, в січні 2020-го Печерський районний суд Києва ухвалив рішення, згідно з яким Портнов нібито проживав в Україні попередні п'ять років.
Портнов раніше перебував у санкційному списку Європейського Союзу, запровадженому у березні 2014 року проти колишніх українських високопосадовців за підозрою в порушенні прав громадян України й незаконному привласненні коштів. Але вже у 2015 році ЄС виключив Портнова з цього списку.
Портнов також перебуває під санкціями США з грудня 2021 року. Його внесли до переліку осіб за так званим "актом Магнітського". До цього списку вносять високопосадовців, причетних до порушення прав людини та масштабної корупції. У Міністерстві фінансів США пояснили, що станом на 2019 рік Портнов "ужив заходів для встановлення контролю над українськими судами, зміни відповідного законодавства, призначення наближених до себе осіб на високі судові посади і "придбання" судових рішень".