Європарламент закликав зняти обмеження на використання Україною західного озброєння по території РФ

Європарламент закликав зняти обмеження на використання Україною західного озброєння по території РФ

Європарламент
Прапор ЄС над будівлею Європейського парламенту в Страсбурзі, Франція, 18 квітня 2023. AP/Jean-Francois Badias

Європейський парламент закликав країни-члени ЄС зняти для України обмеження на використання західного озброєння для завдання ударів по цілях на російській території.

Про це йдеться у резолюції "Підтримка Україні країнами-членами ЄС", яку було прийнято у межах пленарного засідання Європарламенту.

"За" проголосували 425 євродепутатів, "проти" — 131, утрималося 63. Загалом проголосувало 619 депутатів.

"Закликаємо держави-члени негайно зняти обмеження на використання західних систем озброєння, поставлених в Україну, проти законних військових цілей на території Росії, оскільки це перешкоджає можливості України повною мірою реалізувати своє право на самооборону згідно з міжнародним правом та робить Україну вразливою до нападів на її населення та інфраструктуру", — йдеться у резолюції.

Також вказується, що через недостатнє постачання боєприпасів і зброї та обмеження на їх застосування "ризикують підірвати зусилля, докладені дотепер, і глибоко шкодує про скорочення фінансового обсягу двосторонньої військової допомоги Україні з боку держав-членів".

"У зв'язку з цим ЄП повторює свої заклики до держав-членів виконати своє зобов'язання від березня 2023 року щодо постачання одного мільйона снарядів до України, прискорити постачання зброї, зокрема сучасних систем ППО та іншої зброї й боєприпасів, у відповідь на чітко визначені потреби, включно з ракетами Taurus", — йдеться у документі.

У зв'язку з цим європарламентарі також закликали "до якнайшвидшого виконання зобов'язань, ухвалених у рамках спільних зобов'язань з безпеки між ЄС і Україною", і підтвердили свою позицію, що всі держави-члени ЄС і союзники з НАТО мають колективно й індивідуально взяти на себе зобов'язання підтримувати Україну у військовому плані, виділяючи щонайменше 0,25% свого ВВП щорічно.

Крім цього у резолюції наголошується на необхідності посилення співробітництва в галузі протиповітряної оборони між державами-членами блоку для забезпечення захисту від загроз, які проникають у повітряний простір ЄС і НАТО.

У документі наголошується, що мають бути зроблені "конкретні кроки для інтеграції України в політику і програми ЄС у сфері оборони та кібербезпеки в процесі вступу до ЄС".

Також євродепутати закликають європейські інститути прискорити ухвалення Європейської стратегії оборонної промисловості, щоб забезпечити своєчасну доступність і постачання оборонної продукції. Це своєю чергою дасть змогу своєчасно надавати військову підтримку Україні.

"ЄП закликає держави-члени виконати свої зобов'язання щодо створення військового виробництва на території України, наголошує на важливості співпраці з українською оборонною промисловістю та її інтеграції в довгостроковій перспективі в оборонну технологічну та промислову базу ЄС", — йдеться у резолюції.

Крім того, євродепутати закликали держави-члени ЄС чинити тиск на Угорщину, щоб вона припинила блокувати Європейський мирний фонд, включно з нещодавно створеним Фондом допомоги Україні.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.

Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.

Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.

Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня 2024 року в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть президенту Штатів Джо Байдену меседж України.

На початок