Колишній головнокомандувач ЗСУ, нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний був проти наступу в Курській області, коли президент України Володимир Зеленський вперше заговорив про нього на початку цього року і наполягав на його проведенні.
Про це пише Politico з посиланням на джерела.
За словами двох високопоставлених українських військових чиновників, заперечення Залужного проти вторгнення полягало в тому, що не було чіткого другого кроку після успішного прориву кордону елітними українськими підрозділами, сформованими з чотирьох бригад. Залужний запитав: "Коли ви отримаєте плацдарм, що далі?"
"Він так і не отримав чіткої відповіді від Зеленського. Він відчував, що це була гра", — сказав один з чиновників.
Проти наступу на Курську область виступав також Еміль Ішкулов — колишній командир 80 десантно-штурмової бригади.
Чиновники зазначили, що Ішкулов заперечував проти Курської операції, побоюючись, що його бригада може виявитися занадто вразливою всередині Росії і що кількість жертв може різко зрости.
На прохання газети прокоментувати Курську операцію Залужний не відповів. Також не вдалося зв’язатися з Ішкуловим, але його колега сказав, що він не погодиться на прохання про коментар.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події в Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 27 серпня 100 населених пунктів, у полон на цьому напрямку взяли 594 військовослужбовців з Росії.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
2 вересня в інтерв'ю NBC News президент Зеленський сказав, що Україна утримуватиме території в Курській області протягом невизначеного часу, це частина плану перемоги.
Міністерство оборони Росії вдень 12 вересня заявило, що звільнило 10 населених пунктів Курської області з-під контролю ЗСУ. Того ж дня Зеленський підтвердив, що РФ почала контрнаступ в Курській області, і це "іде за нашим українським планом".