Як юристи оцінюють запропоновані зміни до регламенту Харківської міськради

Як юристи оцінюють запропоновані зміни до регламенту Харківської міськради

Як юристи оцінюють запропоновані зміни до регламенту Харківської міськради Суспільне Харків

Обрання головуючого або тимчасової президії з числа депутатів на першій сесії міської ради нового скликання в ситуації, коли міський голова зареєстрований, суперечить закону "Про місцеве самоврядування".

Про це в коментарі Суспільному сказав юрист з виборчого права, викладач кафедри конституційного права Харківського національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого Павло Романюк.

"Міська рада є суб'єктом владних повноважень, який має діяти відповідно до ч. 2 ст. 19Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Конституції України. Оскільки закон "Про місцеве самоврядування" не передбачає саме для першої сесії можливості визначення головуючого зі складу депутатів, окрім випадків формування тимчасової президії або ж обрання секретаря міської ради, то таке положення регламенту по суті створює нову норму права, що належить до виключної компетенції парламенту. З огляду на це, тут є ознаки сумнівної правомірності закріплення таких положень в регламенті міської ради", — сказав Романюк.

Аналогічної думки харківський адвокат Роман Чумак. Тимчасова президія формується у випадку, якщо обраний міський голова не встиг зареєструватися.

"Законодавство визначає чіткий перелік підстав, за яких міський обраний голова може не бути присутній на сесії міської ради, хто може виконувати його повноваження. Тобто, якщо, наприклад, обраний голова міської ради не зареєстрований і все ж таки не може з'явитися на сесію, то у такому випадку визначається тимчасова президія з числа депутатів, які виконують функцію головуючого до того часу, поки обраний голова не зареєструється відповідно до вимог закону", — зауважив Чумак в ефірі "Українського радіо Харків".

Міська виборча комісія зареєструвала Харківського міського голову Геннадія Кернеса після подання заяви в електронному вигляді.

"Пропоновані зміни депутатами є, по суті, таким виходом із ситуації, яка склалася, але справа в тому, що закон не визначає головуючого і не визначає повноваження для такого голови. Відповідно, ці зміни до регламенту можуть бути оскаржені", — каже юрист.

Необхідність змін регламенту у Харківській міській раді не коментували. На сайті мерії немає жодної інформації на цю тему.

Що відомо

  • Проєкт змін до регламенту міськради робоча група депутатів VII скликання розглянула 26 листопада. Серед правок: можливість проведення першої сесії без міського голови.
  • Затвердити регламент у новій редакції планують на сесії міськради VII скликання 2 грудня. Проведення сесії у старому складі оскаржує кандидат у депутати.
  • Дату першої сесії новообраної ради (VIII скликання) має визначити міська виборча комісія. Станом на 30 листопада ТВК збирає заяви для реєстрації депутатів. Після скасування судами двох протоколів про результати вибори до міськради комісія втретє оприлюднила список обранців.
  • У листопаді перший заступник мера Ігор Терехов повідомляв, що сесія новообраної міськради збереться до 20 грудня і на ній, як запевняв Терехов, буде Геннадій Кернес. Запропоновані зміни до регламенту викликають у депутатів сумнів, що Кернес буде на першій сесії.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди