Кількість випадків домашнього насилля у період карантину залишається високою - експертка

Кількість випадків домашнього насилля у період карантину залишається високою - експертка

Ексклюзивно
Кількість випадків домашнього насилля у період карантину залишається високою - експертка
АР

В Україні досі залишається високою кількість домашнього насилля у період карантину. За рік правоохоронці зафіксували понад 2,7 тис. випадків. У правозахисній організації ГО "Ла Страда-Україна" щомісяця отримують понад дві тисячі звернень від людей, які постраждали від домашнього насилля. Що спровокувало його сплеск в Україні, як йому запобігти та чи справді в цьому допоможе Стамбульська конвенція, в ефірі Українського радіо розповіла юристка та віце-президентка ГО "Ла Страда-Україна" Марина Легенька.

Які фактори впливають

За словами Марини Легенької, в докарантинний період щомісяця організація отримувала десь близько 1500 звернень, то наразі ця цифра більш як 2000 звернень на місяць.

"Якщо порівнювати з квітнем-травнем, коли був жорсткий карантин, то ця кількість звернень трішечки зменшилася. Вона залишається досить високою, але одночасно це пов’язується уже не з тим, що люди постійно перебувають в одному приміщенні закриті 24/7, а в тому числі з економічними факторами", – каже Марина Легенька.

Вона додає, що на початку карантину поліція не фіксувала збільшення кількості дзвінків, але це може бути пов’язано з дуже багатьма чинниками. Наприклад, тому що до поліції звертаються у вкрай тяжких випадках.

"До поліції не звертаються просто для консультації, але в принципі, якщо говорити про дослідження та аналіз ситуації, то в цілому десь в десять разів більше насправді випадків, ніж маємо звернень до органів національної поліції", – каже Легенька.

Читайте також: Він, вона і карантин. Як вимушена ізоляція вплинула на домашнє насильство в Україні

Втім, експертка зауважує, що це характеризується не лише чинниками, які показують недопрацювання поліції, а зокрема, недовірою до поліції, неможливістю звернутися, а в деяких випадках небажанням втручання поліції.

Також інколи люди бажають отримати правову консультацію, розв'язувати проблему іншим шляхом, ніж притягненням кривдника до відповідальності.

"Оскільки домашнє насильство є такою вузькою сферою, де все ж таки кривдника і постраждалу особу поєднують раніше приязні та інтимні стосунки та, на превеликий жаль, часто саме через це постраждалі не бажають звертатися по допомогу", – додає експертка.

Чим може допомогти ратифікація Стамбульської конвенції

Стамбульська конвенція, на думку Марини Легенької, є ефективним міжнародним механізмом боротьби з домашнім насильством. Україна її підписала, але не ратифікувала. Пакет ратифікаційний підготовлений, але сьогодні ще не поданий до Верховної Ради.

"Ми маємо певне нерозуміння як в суспільстві, так серед органів державної влади, законодавчої влади стосовно взагалі функцій Стамбульської конвенції. На превеликий жаль, тут є недостатньою просвітня робота і дуже багато навіть серед посадовців є випадків нерозуміння наповненості конвенції, її основних завдань і того, що відбудеться після її ратифікації", – додає Легенька.

Кількість випадків домашнього насилля у період карантину залишається високою - експертка
El Nuevo Diario

Стамбульська конвенція захищає жінок, чоловіків, дітей від домашнього насильства і, відповідно, направлена на боротьбу в цілому з цим явищем. Ратифікувавши її, держава бере на себе в тому числі міжнародні зобов’язання, функцію звітування і повинна переглянути своє законодавство, щоб відповідати стандартам цієї конвенції, тому що на сьогодні ми, наприклад, не маємо відповідальності за сексуальні домагання. Вони частково охоплюються складом злочину сексуальне насильство, але окремого складу злочину немає.

За словами Марини Легенької, в нас залишається багато випадків сексуального насильства поза межами уваги і нерозумінням в тому числі правоохоронних органів, що дане діяння є складом злочину.

Читайте також

На початок