Кисневі концентратори є важливою частиною лікування Covid-19 у складних випадках. Утім, не у всіх лікарнях вони є, а кисневою підтримкою людей, які перехворіли ковідом, займаються здебільшого волонтери. Волонтерка і засновниця фонду Леся Литвинова "Свої" пояснила, що кисень не лікує, а дає людині той кисень, якого не вистачає в організмі.
"Кисневі концентратори дозволяють заповнити нестачу кисню в крові людини з різноманітними важкими патологіями. Але я дуже хочу підкреслити, що кисень – це не лікування, не панацея, це милиця, яку ми підставляємо організму точно так само як переливання крові. Кисень не лікує. Кисневий концентратор вміє одну єдину річ. Він вміє дати людині той кисень, якого не вистачає в організмі зараз", – пояснила Литвинова в ефірі Українського радіо.
Експертка зазначила, що без кисню страждають всі органи, включаючи головний мозок. Вони гірше працюють, а при зовсім низьких показниках наступає точка неповернення, за якою вже не можна нічого зробити.
"Це апарат, який вміє працювати достатньо довго, якщо за ним добре доглядати, і його можна передавати від одного пацієнта до іншого в тому випадку, якщо ви повністю змінюєте в ньому фільтри, обробляєте його і ставитися з відповідальністю до того, що наступному пацієнту зовсім ніяк не потрібні хвороби від попереднього", — підкреслила волонтерка.
Литвинова вказала, що лікарні мають бути забезпечені кисневою розводкою, не концентраторами.
"Тому що концентратори в умовах лікарні – це неправильне рішення. Зараз ними намагаються закрити дірки, тому що концентратор ось він, поставив, увімкнув і маєш кисень, але концентратор має обслуговуватися. В лікарні цього робити не будуть і технічно це достатньо складно. Коли є один концентратор, який катається між палатами, щоразу заміна фільтрів – це близько тисячі гривень", — пояснила вона.
Експертка додала, що при неправильному лікуванні люди можуть ставати кисневозвлежними після виписки з лікарні. Тоді вони автоматично вважаються паліативними хворими і можуть потребувати кисневої підтримки до кінця життя.
Що відомо
- Протягом доби 25 листопада в Україні підтвердився 15 331 випадок COVID-19, подолати хворобу змогли майже 10 тисяч пацієнтів.
- У МОЗ заявили про недостатню кількість ліжок із киснем у Києві, а також у Харківській та Черкаській областях.
- Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив що уряд може запровадити жорсткіший локдаун у разі, якщо ініціатива з карантином "вихідного дня" не дасть результатів. За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, це буде видно щонайменше за два тижні.