Сполучені Штати Америки (США) близькі до угоди про надання Україні крилатих ракет великої дальності, які могли б завдавати ударів по далекобійних цілях в Росії, але Україні доведеться почекати кілька місяців.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела в представництві США.
За даними джерел видання, включення американських високоточних крилатих ракет класу "повітря — поверхня" (JASSM) до пакету озброєнь буде оголошено цієї осені, хоча остаточне рішення ще не прийнято. До того ж Україні доведеться почекати кілька місяців, поки США вирішать технічні проблеми перед постачанням.
Видання пише, що відправка далекобійних ракет JASSM в Україну, може суттєво змінити хід війни. Зокрема, військові аналітики припустили, що застосування JASSM, які є малопомітними і можуть вражати цілі далекої відстанні, могло б відсунути російські плацдарми та військові склади на сотні миль.
Що значно ускладнить здатність Росії підтримувати її наступальні операції та водночас забезпечить Україні стратегічну перевагу.
Ракети JASSM, випушені близько північного кордону України, можуть досягати військових об'єктів у російських містах Воронеж та Брянськ. З півдня України, поблизу лінії фронту, ракети могли б завдавати ударів по аеродромах або військово-морським об’єктам в окупованому Криму.
Раніше Politico з посиланням на три джерела в адміністрації Джо Байдена писало, що адміністрація президента США “відкрита” для відправки в Україну крилатих ракет великої дальності JASSM, що додасть отриманим Україною F-16 більшої бойової потужності, оскільки прагне отримати подальший імпульс у боротьбі з Росією. Зазначалося, що готовність Білого дому надати Україні ракети “повітря-поверхня” з’явилася на тлі успішної наземної операції України всередині Росії.
Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю
Раніше четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.
Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї.
Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.
Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.
5 червня стало відомо, що ЗСУ вже використовували американську зброю для ударів по території Росії, після того, як США дозволили це робити. Українським оборонцям дозволили атакувати, але тільки прикордонну територію Росії біля Харківської області.
У травні Данія та Норвегія заявили, що не проти ударів по території Росії озброєнням, яке вони надають Україні у межах військової допомоги.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі також заявили, що Оттава не заперечує проти ударів по території Росії зброєю, яку передала Канада, оскільки канадська влада не має жодних умов для постачань зброї в Україну.
У серпні міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер у контексті Курської операції ЗСУ і використання західної зброї на території РФ заявив, що вся німецька зброя передавалась під відповідальність України, яка "захищається від агресора і реалізує своє право на самооборону".