Путін планує відвідати Монголію, яка визнає юрисдикцію МКС. Україна закликала владу держави заарештувати його

Путін планує відвідати Монголію, яка визнає юрисдикцію МКС. Україна закликала владу держави заарештувати його

3 вересня очільник Кремля Володимир Путін планує відвідати Монголію на запрошення президента країни Ухнагійна Хурелсуха.

Про це повідомила пресслужба Кремля в Telegram.

Зазначається, що мета візиту — участь в урочистостях, присвячених 85-річчю перемоги радянських та монгольських військ над японськими збройними силами на річці Халхін-Гол.

Під час переговорів Путін та президент Монголії планують обговорити перспективи подальшого розвитку свого партнерства та обмінятися думками щодо міжнародних та регіональних проблем. Крім цього планують підписати двосторонні угоди.

Монголія визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС), який в березні 2023 року видав ордер на арешт Путіна. Країна має можливість заарештувати очільника Кремля.

Водночас у Кремлі не хвилюються через можливий візит Путіна до Монголії, повідомляє російський "Интерфакс", посилаючись на коментар речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова.

“Ні, немає переживань. Маємо прекрасний діалог з нашими друзями з Монголії. Всі аспекти візиту ретельно готувалися”, – сказав він.

Як пише Bloomberg, посилаючись на два джерела, які поінформовані про підготовку візиту, перед поїздкою до Монголії Путін отримав гарантії, що не буде заарештований за ордером МКС.

Реакція МЗС України на запланований візит Путіна до Монголії

У Міністерстві закордонних справ України закликали монгольську владу виконати обовʼязковий міжнародний ордер на арешт, та передати Путіна до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

"Українська сторона сподівається, що Уряд Монголії усвідомлює той факт, що Володимир Путін є воєнним злочинцем. На його арешт за підозрою у незаконному примусовому переміщенні українських дітей до Росії видано ордер Міжнародним кримінальним судом, юрисдикція якого визнається Монголією", — йдеться у повідомленні.

У відомстві додали, що викрадення українських дітей є лише одним із численних злочинів, за які Путін і решта військово-політичного керівництва РФ мають постати перед правосуддям.

"Ці особи винні в агресивній війні проти України, звірствах проти українського народу, вбивствах, зґвалтуваннях, пограбуваннях, обстрілах цивільної інфраструктури та геноциді", — наголосили у МЗС.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

На початок