Україна домовилася про зниження вартості держборгу на 37% — це $8,5 млрд

Україна домовилася про зниження вартості держборгу на 37% — це $8,5 млрд

Марченко про реструктуризацію єврооблігацій
Міністр фінансів України Сергій Марченко на зборах МВФ та Світового банку, Вашингтон, 12 квітня 2023 року. AP

Міністерство фінансів України 28 серпня повідомило про успішне голосування кредиторів на користь реструктуризації єврооблігацій України та гарантованих державою єврооблігацій Укравтодору. Понад 97% кредиторів підтримали пропозиції Києва.

Про це написала пресслужба Мінфіну з посиланням на Лондонську фондову біржу.

Реструктуризація передбачає:

  • номінальне зниження вартості державного боргу з першого дня дії угоди на 37%, що скорочує обсяг державного боргу України більш ніж на 8,5 мільярда доларів США;
  • Зменшення боргових платежів на $11,4 млрд протягом дії Програми МВФ (скорочення на понад 90%) і на $22,75 млрд до 2033 року (скорочення на понад 75%);
  • збільшення середнього терміну обігу єврооблігацій майже на 4 роки.
" Майже одностайний рівень підтримки був досягнутий менш ніж за 5 місяців, що дозволило Україні досягти угоди з кредиторами до закінчення 2-річного періоду відтермінування платежів, що було погоджено в 2022 році. Угоду досягнуто в такі короткі строки завдяки послідовній плідній співпраці з нашими інвесторами та міжнародними партнерами", — прокоментував подію міністр фінансів України Сергій Марченко.

За його словами, умови реструктуризації важливі для бюджетної стабільності країни в умовах війни.

Угода від 28 серпня з кредиторами зменшить обсяг боргу України до сталого рівня, дозволить дотримуватись цілей програми Міжнародного валютного фонду (МВФ) та відповідати очікуванням Групи кредиторів України.

Тепер процес реструктуризації переходить до фінального етапу — до розрахунків. Очікується, що вони відбудуться 30 серпня.

Що відомо про реструктуризацію держборгу

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявляв, що за підсумками 2023 року державний борг України перевищив 5,5 трлн гривень, збільшившись з початку повномасштабного вторгнення Росії удвічі.

17 червня Міністерство фінансів оголошувало, що Україна не змогла досягти згоди з групою власників облігацій щодо реструктуризації міжнародного боргу на суму близько 20 мільярдів доларів США під час офіційних переговорів. Міністр Сергій Марченко запропонував кредиторам угоду, яка б знизила 60% від поточної вартості боргів, ті заперечили. Кредитори вважають 22% знижки більш прийнятними. Але перемовини триватимуть, пообіцяли в міністерстві.

1 липня видання The Economist опублікувало статтю, у якій йшлося, що іноземні власники облігацій поки не погодили для України призупинення виплат за державним боргом. Йшлося про те, що, "якщо цього не станеться, до 1 серпня Київ може оголосити дефолт".

22 липня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і міністр фінансів Сергій Марченко повідомили, що Україна досягла принципових домовленостей з Комітетом власників єврооблігацій щодо комплексної реструктуризації зовнішнього державного комерційного боргу.

Наприкінці липня Марченко сказав, що якби Україна не домовилась з приватними тримачами суверенного боргу про реструктуризацію, то вже до кінця 2024 року мала б виплатити за єврооблігаціями 1,6 млрд доларів.

На початок