Чи потрібен Україні Великий герб. Думка геральдиста

Чи потрібен Україні Великий герб. Думка геральдиста

Ексклюзивно
Чи потрібен Україні Великий герб. Думка геральдиста
. Суспільне

Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти підбило підсумки конкурсу на найкращий ескіз Великого державного герба України. Найкращою визнали роботу Олексія Кохана, який також є співавтором Малого герба України.

Про те, що це означає, та взагалі, чи потрібен Україні Великий державний герб в ефірі Українського радіо розповів геральдист і заслужений художник України Олексій Руденко.

Чи був потрібен конкурс на Великий герб

Геральдист Олексій Руденко каже, що перед тим, як оголошувати конкурс, треба було вирішити чи взагалі потрібен Україні Великий герб.

"Наскільки мені відома позиція нинішнього голови журі – Андрія Гречила, і багатьох інших фахівців, і так само я підтримував завжди цю точку зору, хоча і брав участь у конкурсі, – в принципі, Україні він не потрібен. Не через те, що хтось проти чи за. Він не потрібен з природи української державності, з природи її конституційної норми про те, що Україна є унітарною державою. Адже великий герб, як правило, з’являється в держави, утвореної з кількох інших держав, які об’єдналися в єдине ціле, і треба показати цю своєрідність її державного устрою", – зауважує експерт.

Руденко вважає, що достатньо було б скасувати норму про Великий державний герб в Конституції. На його думку, розробка Великого герба може бути спробою піднести подарунок до тридцятої річниці Незалежності України та здобути хоча б якусь перемогу на тлі не дуже переможного періоду.

"У діях влади відверто відчувалося бажання підкріпити позиції цієї каденції при владі Великим державним гербом. Але що стосується результатів конкурсу, то я абсолютно переконаний, що ніякий владний чинник не впливав на рішення журі. Це результат, який на сумлінні самого журі", – додає Олексій.

Читайте також: Перемалювати козака та архангела: історик пояснив, що потрібно виправити у макеті Великого герба

"Мене, як художника, дивує, що автор, який є заслуженим художником України, подав той проєкт, який він створив ще на рубежі 1996–1997 років без жодних змін, саме в тому стані, в якому це було тоді намальовано. І у той час він з цим проєктом програв іншому проєкту, який нині теж виставлявся. Мене це не може не бентежити", – каже геральдист.

Що не так з обраним ескізом

"Геральдика – це все-таки наука та мистецтво. Якщо казати про розбір польотів того, що зображено, то тут є кілька складових. Перша – суто геральдична складова", – каже Руденко.

За його словами, журі вимагало від учасників конкурсу подавати, окрім зображення, історико-геральдичне обґрунтування й опис.

"Ми не побачили в оголошенні рішення журі, яким же чином описано цю річ. А треба знати, що в геральдиці первісним є не зображення, а саме блазон – опис. Так от, я впевнений, що в описі вказано, що зображений на гербі лев є галицьким левом. Кожен нелінивий, тут не треба бути спеціалістом, може залізти в інтернет і подивитися на іконографію, на традиції зображення галицького лева, і ми побачимо, що, на жаль, в проєкті Кохана, він не такий, яким мав би бути", – додає експерт.

Пристрасті за Гербом: критична оцінка переможця конкурсу ескізів Великого державного герба
Ескіз Великого герба. Мінкульт

Геральдист каже, галицький лев традиційно спирається трьома лапами на скелю і лише однією стоїть на землі.

"Окрім того, ми вже бачили всі ці меми, коли почали критикувати зображення архистратига Михаїла, яке зробив Кохан, в цих досить дивних білих сандалях чи це ще називають шкарпетками й так далі. За цим теж треба було прослідкувати. Якщо він обирав образ архистратига, то мав би знати, що як єднальний символ київської землі він вперше з’явився в титулярнику московських царів в 1672 році, і уже потім почав виконувати роль, яка демонструвала, що це Наддніпрянські землі", – зазначив Руденко.

Олексій Руденко вважає, що саме неточність у зображеннях обраних персонажів весь бекграунд і негатив виливається у соцмережі.

"Багато хто обурюється, чому щитотримачі стоять лапами і ногами на стрічці в кольорах національного прапора. Є купа питань до цього проєкту, навіть якщо вважати його переможним", – каже він.

Що відомо

  • 25 серпня Верховна рада підтримала в цілому проєкт постанови про оголошення конкурсу на найкращий ескіз великого Державного герба України.
  • 19 лютого 1992 року Верховна рада затвердила Державний герб України. Ним став золотий тризуб на синьому щиті. При цьому від початку затвердження тризуб вважався малим гербом України, та, відповідно до 20 статті Конституції, головним елементом великого Державного герба України.
  • Міністерство культури обрало два ескізи Великого Герба. На основі одного з них буде створено великий Державний герб України.
  • Третє місце посів ескіз створений геральдистом Іваном Турецьким, Дмитром Дубілетом і групою авторів з креативної агенції Banda.
На початок