Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс заявив, що в ЄС дослідили ситуацію про припинення транзиту нафти територією України до Угорщини, Словаччини та Чехії у зв'язку із санкціями РНБО проти російської компанії "Лукойл". ЄК не знайшла підстав для занепокоєнь.
Про це Домбровскіс сказав у коментарі "Радіо Свобода".
"Ми дослідили вплив санкцій України на російського постачальника енергоресурсів «Лукойл» і зібрали інформацію з усіх боків – Словаччини, Угорщини, а також України та Хорватії, – щоб отримати повну та точну картину ситуації (...) Постачання сирої нафти через трубопровід Brotherhood тривають, і наразі немає проблеми з їхньою безпекою", — сказав посадовець журналістам РС.
Україна у відповідь на запит ЄС поінформувала, що транзит сирої нафти з РФ до Угорщини і Словаччини не змінився, бо "Лукойл" цим не займається.
Домбровскіс додав, що Єврокомісія продовжує стежити за ситуацією та працює із зацікавленими державами-членами над альтернативними рішеннями, зокрема транзит нафти через Адріатичний трубопровід Janaf.
Крім того, ЄК активніше закликає членів Євросоюзу зменшити свою залежність від російського викопного палива.
Що відомо про санкції проти "Лукойлу" та реакцію Словаччини й Угорщини
20 липня видання Politico написало, що в Угорщині протягом кількох наступних тижнів може виникнути паливна криза після того, як Україна в червні частково заборонила транзит російської нафти через свою територію. Обмеження блокують транзит трубопровідної нафти від "Лукойлу" до Центральної Європи.
Основна ціль України — перекрити ключове джерело фінансів для Росії, яка використовує гроші за нафту на своє військо.
Як сказав глава МЗС Угорщини Петер Сіярто на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, у червні РНБО України запровадила обмеження, які блокують транзит трубопровідної нафти з "Лукойлу" до Центральної Європи. З 17 липня постачання припинилися.
Міністри закордонних справ Угорщини Петер Сіярто та Словаччини Юрай Бланар заявили, що Україна порушила угоду про асоціацію з Євросоюзом, коли заборонила транзит нафти з російського "Лукойлу". Вони попросили в Єврокомісії вжити заходів.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевняв, що санкції РНБО України не загрожують Словаччині.
У Єврокомісії заявили, що вивчають ситуацію щодо припинення транзиту нафти територією України до Угорщини, Словаччини та Чехії через санкції проти російської компанії "Лукойл". Рішення готують та оприлюднять пізніше.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо сказав, що, якщо Україна не відновить транспортування російської нафти від "Лукойлу" через свою територію, завод Slovnaft припинить постачати Києву дизель. Президент цієї країни Петер Пеллегріні говорив про ймовірність застосування заходів у відповідь.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто попереджав, що його країна блокуватиме програму фінансування військової допомоги Україні на 6,5 млрд євро, поки Київ не дозволить російському "Лукойлу" транспортувати нафту через Україну до Угорщини. Але в серпні Сіярто поінформував, що Угорщина знайшла спосіб забезпечити себе нафтою попри дії України і ЄС.