Байден обговорив із Нетаньягу можливість припинення вогню в Газі

Байден обговорив із Нетаньягу можливість припинення вогню в Газі

Джо Байден
Президент США Джо Байден звертається до нації з Овального кабінету Білого дому у Вашингтоні, США, 14 липня 2024 року. AP/Erin Schaff/The New York Times

Президент США Джо Байден провів телефонну розмову з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу, під час якої вони обговорили можливості досягнення припинення вогню в секторі Газа та укладення угоди щодо звільнення заручників, які утримуються бойовиками ХАМАС.

Про це повідомив Білий дім.

"Президент Байден обговорив з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу питання припинення вогню, угоду щодо звільнення заручників та дипломатичні зусилля для зниження напруженості в регіоні", — йдеться у заяві Білого дому.

Як пише Reuters, у розмові також взяла участь віцепрезидентка Камала Гарріс, яка в четвер офіційно прийме номінацію від Демократичної партії на президентських виборах США.

Розмова відбулася на тлі дипломатичних зусиль, які тривають вже кілька тижнів, зокрема, після нещодавньої поїздки держсекретаря США Ентоні Блінкена на Близький Схід.

Поїздка Блінкена, яка завершилася у вівторок, не принесла угоди між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я в Палестинському анклаві, але зусилля тривають. Спільно з посередниками з Єгипту та Катару, Блінкен просуває пропозицію США, спрямовану на звуження розбіжностей між сторонами у війні.

Підкреслюється, що забезпечення угоди про припинення вогню в Газі є пріоритетом для адміністрації Байдена. У переговорах щодо припинення бойових дій у 10-місячній війні ХАМАС вимагає повного виведення ізраїльських військ із Гази.

Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом

31 травня президент США Джо Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за його словами, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.

План припинення вогню складається з трьох етапів:

  • Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
  • Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
  • Початок відбудови й повернення останків загиблих заручників.

23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".

Загострення конфлікту на Близькому Сході

У Тегерані, столиці Ірану, в середу, 31 липня, під час авіаудару був убитий один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. ХАМАС звинуватив у нападі Ізраїль.

1 серпня Армія оборони Ізраїлю заявила про ліквідацію лідера ХАМАСу Мохаммеда Дейфа. Його вважають організатором нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль у жовтні 2023 року. Він очолював бойове крило ХАМАСу із 1996 року.

Іран, який підтримує ХАМАС, а також організація "Хезболла" пообіцяли помститися за вбивство Ханії та атакувати Ізраїль.

На початок