Іран відкладе відплату Ізраїлю за вбивство голови політбюро ХАМАСУ — The New York Times

Іран відкладе відплату Ізраїлю за вбивство голови політбюро ХАМАСУ — The New York Times

ЗМІ
Іран відкладе відплату Ізраїлю за вбивство голови політбюро ХАМАСУ
Члени Палестинського комітету спільних дій проводять мітинг і символічний похорон лідера ХАМАСу Ісмаїла Ханії в Бейруті, Ліван, 2 серпня 2024 року. Getty Images/Fadel Itani/NurPhoto

Очікується, що Іран відкладе свою відплату Ізраїлю за вбивство голови політбюро палестинського руху ХАМАС Ісмаїла Ханії в Тегерані, щоб дозволити посередникам продовжити роботу над припиненням вогню в Газі.

Про це пише The New York Times з посиланням на свої джерела у США, Ірані та Ізраїлі.

Зазначається, що після завершення першого дня переговорів у Катарі щодо припинення припинення вогню в Секторі Гази у четвер увечері прем'єр-міністр Катару зателефонував в.о. міністра закордонних справ Ірану, щоб закликати Іран утриматися від будь-якої ескалації.

Видання посилається на слова двох іранських чиновників і трьох інших чиновників, знайомих з цією розмовою, які говорили з журналістами на умовах анонімності.

За даними МЗС Катару, Аль Тані знову розмовляв з Багері Кані в п’ятницю, і обидва чиновники “наголосили на необхідності спокою та деескалації в регіоні”. У своїй заяві Багері Кані зазначив, що прем’єр-міністр Катару назвав переговори про припинення вогню в четвер “делікатною” фазою.

У п'ятницю Єгипет, Катар і США заявили у спільній заяві, що посередники представили Ізраїлю і ХАМАСу "пропозицію про перехідний період", яка відповідає умовам, викладеним президентом США Байденом 31 травня і пізніше схваленим Радою Безпеки ООН.

"Ця пропозиція ґрунтується на сферах згоди, досягнутих за останній тиждень, і заповнює прогалини, що залишилися, таким чином, щоб забезпечити швидку реалізацію угоди", — йдеться в заяві.

Всі три уряди охарактеризували переговори в Катарі як "серйозні, конструктивні і проведені в позитивній атмосфері".

Високопосадовці зберуться наступного тижня в столиці Єгипту Каїрі в надії завершити угоду на основі умов, викладених в Катарі, йдеться в спільній заяві.

Тим часом, за словами представників Єгипту, Катару і США, чиновники нижчого рангу продовжать узгоджувати технічні деталі щодо того, як буде реалізована пропозиція про припинення вогню.

Угода про припинення вогню має на меті припинити бойові дії в Газі і забезпечити звільнення ізраїльських заручників, утримуваних в анклаві, в обмін на багатьох палестинців, ув’язнених Ізраїлем, але дві сторони не можуть домовитися про послідовність дій та інші питання.

ХАМАС хоче укласти угоду про припинення війни та виведення ізраїльських військ із Гази як основну передумову для звільнення заручників.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху своєю чергою каже, що погодиться лише на паузу в боях, щоб дозволити повернутися додому якнайбільшій кількості заручників. Він неодноразово заявляв, що війна може закінчитися лише тоді, коли ХАМАС буде знищено.

Раніше стало відомо, лідери США Катару та Єгипту закликали Ізраїль і ХАМАС відновити переговори щодо угоди 15 серпня або в Досі, або в Каїрі.

Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом

31 травня Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за словами президента США, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.

План припинення вогню складається з трьох етапів:

  • Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
  • Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
  • Початок відбудови й повернення останків загиблих заручників.

23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".

У Тегерані, столиці Ірану, в середу, 31 липня, під час авіаудару був убитий один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. ХАМАС звинуватив у нападі Ізраїль.

Ізраїль пообіцяв вбити Ханію та інших лідерів ХАМАСу за напад на Ізраїль 7 жовтня, в результаті якого загинуло 1200 людей і близько 250 були взяті в заручники.

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї видав наказ — завдати прямого удару по Ізраїлю у відповідь на вбивство в Тегерані лідера ХАМАС Ісмаїла Ханіє, пише американська газета The New York Times з посиланням на джерела. Нині невідомо, наскільки сильно Іран відповість і чи буде він знову калібрувати свою атаку, щоб уникнути ескалації.

Угрупування ХАМАС після вбивства Ісмаїла Ханії обрало новим головою свого політичного бюро Ях'ю Сінвара, який до цього був лідером військового крила.

Заступниця прессекретаря Пентагону Сабріна Сінгх 2 серпня заявила, що Сполучені Штати розмістять більше зброї на Близькому Сході, зокрема, військових суден та літаків. Так вирішили, аби захистити Ізраїль та відповісти на загрози з Ірану.

МЗС України у зв’язку з загостренням безпекової ситуації у близькосхідному регіоні рекомендує громадянам України утриматися до від будь-яких поїздок до Ізраїлю та Лівану.

На початок