"Росатом" переправляє десятки мільйонів доларів прибутку через "дочку" в Нідерландах

"Росатом" переправляє десятки мільйонів доларів прибутку через "дочку" в Нідерландах

"Росатом", прибутки через Нідерланди
Логотип "Росатома". Getty Images/Максим Константінов

Російська державна ядерна компанія "Росатом" використовує дочірню компанію в Нідерландах, щоб виводити мільйонні прибутки. Це відбувається вже під час повномасштабної війни проти України.

Про це пише нідерландський мовник Nederlandse Omroep Stichting (NOS), посилаючись на звіт компанії Uranium One Coöperatief.

Через дочірню компанію "Росатом" бере активну участь у видобутку ядерної сировини в Казахстані та Танзанії.

З цих країн виторг надходить до Нідерландів, а потім переправляється до Росії. У 2022 році нідерландська компанія отримала 240,6 млн доларів прибутку, десятки мільйонів з них були перераховані материнській компанії в РФ. Згідно з річним звітом, у 2022 році "Росатом" сплатив понад 291 мільярд рублів (3,1 мільярда євро) податків у скарбницю Росії.

Ядерний сектор на Заході навряд не може обійтися без "Росатому", частка збагаченого урану з Росії в Європі — 35%, тож Європа залежить від російського уранового сектора, і проти "Росатому" досі не запровадили санкцій.

Іншою причиною залежності є старі радянські станції в Чехії, Словаччині, Болгарії, Угорщині та Фінляндії. Ці атомні станції працюють з російськими паливними стрижнями. Європейські компанії шукають їм альтернативу. 2 місяці тому до Болгарії привезли перші західні стрижні.

Також послуги РФ — єдиний поки варіант у переробленні відпрацьованого урану. З 2022 року Велика Британія працює над зведенням аналогічного неросійського заводу.

В Україні "Росатом" під санкціями з 5 лютого 2023 року, але в Євросоюзі та Сполучених Штатах обмежень проти компанії не вводили.

Раніше Сенат США проголосував за ухвалення закону про заборону імпорту збагаченого урану з Росії і передав документ на підпис президенту Джо Байдену. Як повідомляє українське Міненерго, в середині цього травня Байден підписав цей закон.

Згідно з даними Департаменту енергетики США, Росія постачала майже чверть збагаченого урану, який використовується для палива американського флоту з понад 90 комерційних реакторів, що робить її першим іноземним постачальником. Ці продажі приносять Росії приблизно 1 мільярд доларів на рік.

У травні 2024 року Комітет Палати представників США із закордонних справ підтримав законопроєкти про введення санкцій проти "Росатому" та людей, які ставлять під небезпеку Запорізьку АЕС. США введуть заборону на імпорт російського урану з 2028 року.

На початок