Невизнаний низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко 16 серпня підписав указ про помилування 30 людей, засуджених за “злочини протестного спрямування”.
Про це повідомляється на офіційному сайті президента Білорусі.
Серед помилуваних 14 жінок і 16 чоловіків, деякі з них мають серйозні захворювання. Є особи пенсійного віку.
“Всі вони визнали провину, щиро покаялися у скоєному і взяли зобов'язання вести правослухняний спосіб життя. Контроль за виконанням таких зобов'язань за дорученням глави держави забезпечить Міністерство внутрішніх справ”, — заявили у пресслужбі Лукашенка.
У коментарі російському виданню "Важные истории", соратник Світлани Тихановської Франак Вячорка розповів, що частину цих політв'язнів вже звільнили у липні та серпні, а указ Лукашенка "формалізував" цей процес.
Він також повідомив, що раніше білоруські правозахисники склали списки тяжкохворих політв'язнів, яких потрібно звільнити. Ці імена передали Мінську через дипломатів та міжнародні організації. За словами Вячорки, частина помилуваних ув'язнених була у цих списках.
Водночас анонімне джерело видання, знайоме із цим питанням, повідомило, що всього в списках від правозахисників було 34 імені. Вони не розкриваються, щоб не наражати ув'язнених на небезпеку.
4 липня стало відомо, що Лукашенко підписав закон про амністію. Документ не передбачав полегшення для людей, причетних до "екстремістської та терористичної діяльності", але тоді 10 політичних в'язнів все ж таки звільнили з місць неволі. Серед них було троє жінок і семеро чоловіків. Тоді у правозахисному центрі "Вясна" зазначали, що частина цих людей вийшла на свободу не за амністією, а як помилувані.
Президентські вибори у Білорусі 2020 року
У Білорусі після президентських виборів 9 серпня 2020 розпочалися масові протести. За даними ЦВК, за Олександра Лукашенка проголосували 80,1% виборців, за його опонентку Світлану Тихановську — 10,1%. Тихановська оголосила себе переможницею і подала до Центрвиборчкому скаргу з вимогою провести перерахунок голосів. Міністри закордонних справ ЄС не визнали результати виборів президента Білорусі й погодились підготувати санкції проти посадовців, які винні у фальсифікаціях і насильстві проти учасників протесту.
11 серпня 2020 року стало відомо, що опонентка Олександра Лукашенка на виборах президента Білорусі Світлана Тихановська виїхала до Литви. На акціях протесту затримали кілька тисяч осіб.
Координаційна рада опозиції
15 серпня 2020 року штаб Світлани Тихановської розпочав формування Координаційної ради опозиції. Павло Латушко приймав участь у створенні цього органу. До Ради брали тільки тих, хто живе в Білорусі, має білоруське громадянство.
Як повідомляло "Радіо свобода", за словами довіреної особи кандидатки в президенти Світлани Тихановської Ольги Ковалькової Координаційна рада не має на меті захопити владу неконституційним чином для забезпечення передачі влади, а буде займатися розв'язанням питання виходу із ситуації законним шляхом.
До Ради увійшли 35 осіб. Серед них — нобелівська лавреатка з літератури Світлана Алексієвич, нобелівський лауреат, голова правозахисного центру "Вясна" Олесь Біляцький, глава виборчого штабу Віктора Бабарика Марія Колесникова.