За жнива-2024 в Україні зібрали 28,5 млн тонн зернових — Шмигаль

За жнива-2024 в Україні зібрали 28,5 млн тонн зернових — Шмигаль

За жнива-2024 в Україні зібрали 28,5 млн тонн зернових — Шмигаль
Прем'єр-міністр міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 13 червня 2024 року. Пресслужба уряду

За жнива цьогоріч в Україні вдалося зібрати 28,5 млн тонн зернових. З початку 2024 року майже 44 млн тонн зернових було експортовано з України. А через Чорне море в порти зайшли понад 2300 суден.

Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Прем'єр підбив підсумки року роботи Українського зернового коридору через Чорне море, а також поінформував про роботу аграріїв з початку року:

  • більш ніж 2300 суден зайшло в чорноморські порти України за цей рік;
  • вантажообіг становить більш ніж 64 млн тонн;
  • майже 44 млн тонн зернових експортували з України;
  • за треті жнива повномасштабної війни зібрано загалом 28,5 млн тонн зернових — 21,7 млн тонн пшениці, 5,5 млн тонн ячменю.

Шмигаль наголосив, що відкриття Українського морського коридору стало "однією з найбільших перемог для України торік". Завдяки цьому українські експортери наростили фізичні обсяги продажів на 35% у першому півріччі 2024 року. Україна вийшла на довоєнні показники експорту.

А ще глава Кабміну оголосив про дві програми для фермерів:

  • покриття від держави 50% витрат на реконструкцію або будівництво нових систем зрошення;
  • субсидії для прифронтових регіонів: 1000 грн на 1 га угідь, якщо аграрій працює на території можливих бойових дій; 2000 грн на 1 га, якщо це території бойових дій.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук у липні поінформував, що від початку повномасштабної війни українські агровиробники зазнали збитків на понад 50 мільярдів доларів США.

Що відомо про "гуманітарний коридор" у Чорному морі

У серпні 2023 року Україна оголосила про "гуманітарний коридор", щоб звільнити кораблі, що прямують до африканських та азійських ринків, і щоб обійти фактичну блокаду Росії після того, як Москва відмовилася від угоди, яка гарантувала її експорт під час війни.

ВМС і ЗСУ повідомили про відкриття тимчасового коридору, яким можуть скористатися всі цивільні судна, зокрема ті, які перебувають у портах Одеси.

Україна запропонувала цей маршрут у своєму зверненні до Міжнародної морської організації. Йдеться про судна, які застрягли в українських портах с початку повномасштабного вторгнення.

Що відомо про вихід РФ із "зернової угоди"

Росія 17 липня 2023 року направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня 2023 року, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня 2023 року у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок