Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що запропонував президенту розглянути кандидатуру ексочільниці Міністерства фінансів Оксани Маркарової на посаду посла України в США. Процедура її оформлення вже запущена. Водночас, можливе призначення Маркарової викликало неоднозначну реакцію серед експертів.
"Нинішній посол України у Вашингтоні Володимир Єльченко є класиком української дипломатії, претензій до його роботи немає, але принцип ротації в дипломатії ніхто не скасовував. Кандидатуру нового посла на розгляд президента вносить міністр закордонних справ. Зваживши всі аргументи, я запропонував кандидатуру Оксани Маркарової. Процедура її оформлення запущена, але традиційно займає певний час", - написав він.
За словами Кулеби, у разі її призначення Україна вперше матиме у Вашингтоні посла, якого добре знають і в Адміністрації США, зокрема в Держдепі та Міністерстві фінансів, а також у МВФ.
"Про те, що Маркарову відправляють лише вибивати гроші з МВФ - це маячня. Важлива правда також в тому, що Маркарова буде перша в історії пані посол України в США. Це безумовні плюси", - уточнив очільник МЗС.
У грудні 2019 року новим послом України в США став Володимир Єльченко.
Володимир Єльченко – український дипломат з 30-річним стажем, працював у Києві, Нью-Йорку, Відні. Брав участь у миротворчій місії у Хорватії. У 2010-2015 роках Єльченко був послом України в Російській Федерації, а з грудня 2015 року був постійним представником України при ООН.
Що думають експерти
На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси, призначення Маркарової у США жодним чином не вплине на українську економіку та співпрацю з МВФ
"Це жодним чином не вплине на нашу економіку. Маркарова дійсно була міністром фінансів і дійсно була частиною перемовного процесу з МВФ. Але в Україні є ілюзія, що МВФ дає гроші, якщо з ними якось домовлятися і все залежить від тих людей, які ведуть перемовини, ні. Це залежить від того, чи виконує Україна взяті на себе зобов'язання.Коли Маркарова буде просто сидіти в Сполучених Штатах і так, зустрічатися можливо з МВФ, ну це нічого не змінить.", - наголосив він у коментарі Суспільному.
Натомість на думку ексміністра економіки Тимофія Милованова, який працював з Маркаровою в уряді Олексія Гончарука, її призначення послом у США - позитивна новина.
"Призначення Маркарової - це однозначно позитивна новина, якщо станеться. У Маркарової дуже гарна репутація в Україні і в співпраці з нашими міжнародними партнерами. До неї є довіра, вона є компетентним професіоналом", - відзначив він у коментарі Суспільному.
Водночас Милованов наголосив, що робота Маркарової у США важлива у контексті двосторонніх відносин, тоді як питання МВФ - не найголовніший аспект, оскільки проблеми з фондом є вже зараз.
"У нас насправді важливіші стосунки із США. Там новий президент буде. Він у січні зайде і тут, мені здається, буде важлива роль Маркарової: вони її розуміють, вони їй довіряють, вона - прагматик. Вона з усіма може працювати", - зазначив він.
Ексміністр закордонних справ Володимир Огризко зазначив, що Маркарова була на своєму місті на чолі Міністерства фінансів.
"Враховуючи, що у нас вже п'ятий голова митниці за один рік, то про якість призначень говорити складно. Але я знаю пані Маркарову, як гарного фінансиста, яка була на своєму місці, виконуючи обов'язки міністра фінансів. Це я можу чітко і ясно сказати. Відносно всього іншого - це вже питання до тих, хто ці призначення пропонує і буде затверджувати", - вважає дипломат.
Що відомо про Маркарову
Оксана Маркарова була міністеркою фінансів України з 29 серпня 2019 по 4 березня 2020 рік. 4 березня Рада на позачерговому засіданні проголосувала за новий склад Кабінету міністрів на чолі з Денисом Шмигалем. Тоді Маркарова, прощаючись із посадок, написала перелік з 10 пунктів, якими можна охарактеризувати поточну фінансову ситуацію в Україні, яку вона передає своєму наступнику. До рейтингу ексміністерки увійшли лише позитивні фактори, зокрема "прозорість публічних фінансів" та "справжня реформа податкової служби та митниці".
Водночас напередодні в Раді президент Володимир Зеленський зазначив, що ненадходження до держбюджету від митниці у 2020 році вже склали 13 мільярдів і звинуватив уряд у провалі реформи та неефективній боротьбі з контрабандою.
Читайте також
Посол України у США: "Упевнений, що після виборів неприємні згадки про Україну зійдуть зі шпальт"