У США відбулася зустріч міністрів оборони та глав дипломатії Австралії та Сполучених Штатів. Сторони закликали "всіх, хто має вплив на Росію, особливо Китай", повпливати на РФ, щоби припинити війну.
Про це йдеться в спільній заяві, розміщеній 6 серпня на сайті Міноборони США.
6 серпня на Австралійсько-американських міністерських консультаціях (AUSMIN) зустрілися держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр оборони США Ллойд Остін, міністерка закордонних справ Австралії Пенні Вонг і віцепрем'єр-міністр, міністр оборони Австралії Річард Марлз. Вони зібралися у Військово-морській академії США в Аннаполісі, у штаті Меріленд.
Посадовці засудили війну Росії проти України і знову закликали Кремль "негайно, повністю і беззастережно" вивести свої війська з міжнародно визнаних кордонів України.
Також вони закликали Росію заплатити репарації за шкоду, завдану в Україні війною, зазначивши, що Росія зобов'язана зробити це згідно з міжнародним правом.
Міністри висловили підтримку Саміту з питань миру в Україні та підтвердили необхідність досягнення справедливого, всеосяжного і тривалого миру відповідно до Статуту ООН.
Керівники закликали всіх, хто має вплив на Росію, зокрема Китай, використати його зараз для припинення війни та припинення підтримки російської оборонно-промислової бази. Посадовці США та Австралії сказали, що ті, хто підтримує незаконну війну Росії, матимуть відповідальність за це. А ще урядовці підтвердили намір посилити обмеження проти третіх країн, які матеріально підтримують російську війну.
Керівники рішуче засудили наростальне партнерство між Північною Кореєю і Росією, зокрема те, що КНДР постачає в РФ зброю.
Ставлення Китаю до війни в Україні
23 травня 2024 року уряди Бразилії та Китаю опублікували спільну заяву щодо вирішення війни між Росією та Україною, виступаючи за політичні переговори для досягнення миру й закликали провести конференцію з цього приводу. Китайсько-бразильський "консенсус" щодо завершення війни в Україні на початок серпня підтримали 110 країн, писало МЗС Китаю.
Китай відмовився взяти участь у саміті миру, бо туди не запросили Росію.
Зеленський заявив, що Китай переконував деякі держави не брати участь у саміті миру, який пройде у Швейцарії 15-16 червня. Пекін заперечив звинувачення в тому, що КНР чинить тиск на інших, щоб вони не відвідували Глобальний саміт миру.
Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Китай не може шукати шляхи для припинення війни в Україні та покращення відносин з Європою і водночас постачати Росії товари, які є "найбільшим викликом європейській безпеці з часів закінчення холодної війни".
Наприкінці липня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з очільником МЗС КНР Ваном Ї у китайському місті Гуанчжоу. Головною темою обговорень став пошук шляхів припинення російської агресії, а також — можливої ролі Китаю у досягненні сталого і справедливого миру.
На сайті МЗС Китаю зауважили, що Україна та КНР підкреслили необхідність довгострокового бачення та планування відносин між двома країнами. А також — просування вперед китайсько-українських відносин та двостороннього співробітництва.