Наразі оборонний кластер Brave1 налічує понад дві тисячі розробок, а компанії, які займаються діяльністю у цьому напрямку отримали грантів на майже 5 мільйонів доларів. Також у цьому році стартує новий напрямок, який пов'язаний з ракетами.
Про це під час хакатону від Brave1 Precision розповів міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, передає кореспондент Суспільного.
"Більш як 2 тисяч розробок ідентифіковано Brave1. Ми видали гранти різним компаніям на майже п'ять мільйонів (доларів — ред.). І також у нас є навіть спецпроєкт, про нього я поки не буду говорити, але він пов'язаний із ракетними програмами, і в цьому році будуть сотні грантів для компаній, які займаються цим напрямком. Від підтримки маленьких стартапів, по факту, ми переходимо до підтримки цілих таких стратегічних напрямків нашої з вами боротьби", — сказав міністр.
Він також розповів про ринки, які були відкриті за час діяльності кластера й наголосив, що йдеться не тільки про дрони.
"Нам вдалося зробити такий самий успішний досвід не тільки в дронах, а й в РЕБ, в наземних платформах. Зараз це відбувається з AI-донаведенням (штучний інтелект — ред.), і ми бачимо вже велику кількість компаній, які почали інтегруватися з фірмами, які розробляють дрони. Ми бачимо, що у нас вже з'являється конкуренція в напрямку дронів, і ми вже почали таке масштабне контрактування цього напрямку", — сказав Федоров.
За його словами, крім цього, зараз у Brave1 активно тестують і працюють з виробниками лазерного наведення для безпілотників.
"Це ж саме стосується артилерії: наведення і коригування артилерії завдяки дрону. Це розумні боєприпаси. Якщо ми зможемо на 5-10-20% покращити ефективність артилерії, це може бути також гейм-ченджером на певних ділянках фронту", — сказав міністр.
Федоров додав, що розробники активно використовують іноземні продукти й програмування, які впливають на точність і швидкість озброєнь.
Загалом за словами очільника Мінцифри у хакатоні взяли понад 200 інноваторів із 60 команд. У фінал вийшли 12 із них, які й отримали гроші на розвиток продукту.
Вони представили:
- удосконалені системи наведення;
- об’єднання датчиків та аналіз даних;
- розумні боєприпаси;
- симулятори та навчальне програмне забезпечення;
- автономні та напівавтономні системи.
"Ці рішення підвищать точність прильотів по ворогу, а результати побачите у звітах ураженої техніки.Учасники випробували свої розробки на полігоні. Brave1 продовжить працювати з усіма командами-фіналістами, щоб військові якнайшвидше отримали готові розробки та почали використовувати їх проти ворога", — написав міністр у Telegram.
Кластер Brave1
26 квітня 2023 року в Україні запустили Defence Tech кластер Brave1. Він став єдиною платформою для співпраці розробників військових технологій з компаніями, державою та армією. Платформа дозволить збільшити виробництво зброї та техніки.
3 березня 2024-го глава мінцифри Михайло Федоров розповів, що кластер оборонних технологій Brave1 профінансував 173 гранти на загальну суму 3 мільйони доларів для розробників, які створюють інновації у сфері озброєнь.
Останні розробки наземних безпілотних технологій кластера Brave1
У листопаді 2023 року Михайло Федоров повідомляв, що учасники оборонного кластера Brave1 створили для військових універсального наземного робота UGV Sirko-S1. Машина може перевозити вантажі, евакуювати поранених та проводити розвідку позицій противника.
5 січня 2024 року Федоров інформував, що фахівці тестують наземного безпілотного робота D-21-11, який може проводити розвідку, а також обороняти, або штурмувати позиції.
Наприкінці лютого Федоров поінформував, що учасники кластера Brave1 розробили транспортер FoxTac на дистанційному керуванні для евакуації поранених військових з поля бою.