Говорити про зміни зарано. Експерт розповів про перспективи Мінських домовленостей

Говорити про зміни зарано. Експерт розповів про перспективи Мінських домовленостей

Ексклюзивно
Говорити про зміни зарано. Експерт розповів про перспективи Мінських домовленостей

Експерт Growford Institute Валерій Клочок в ефірі Українського радіо розповів про наслідки реалізації Мінських угод для України у моделі, на якій наполягає Росія.

В цілому експерт підтримує ініціативу України щодо зміни положень Мінських домовленостей, але наголошує, що реалізації подібних змін чекати ще довго.

"Я не бачу швидкого зрушення у питаннях, оскільки вони надскладні. І говорити про те, що у нас будуть якісь нові домовленості, на чому саме і наполягає українська сторона, не можна. Українська сторона наполягає на тому, щоб суть Мінських угод була змінена. У цій частині я підтримую цю ідею, але говорити про те, що Росія піде на поступки, ще зарано", – зазначив Клочок.

Валерій Клочок наголошує, що через бажання України досягнути миру, нашій країні будуть виставляти умови, приймати які було б великою помилкою.

"Два тижні тому невипадково прозвучала заява від представників квазіреспублік, що вони готові до припинення повного і всеосяжного вогню, до припинення війни за умови, якщо в українській Конституції буде закріплена норма про особливий статус і діятиме до 2050 року. Піти на цю поступку було б не дуже розумно і позиція України зрозуміла", – зауважив експерт.

Експерт пояснив, що позиція Росії на переговорах є сильною, адже вона базується на вже підписаних угодах.

"Так, є певна підтримка з боку Франції і Німеччини на рівні радників, але чи буде це реалізовано залежить виключно від Росії. Поки що Росія про зміни умов говорити не готова.У них є чітка позиція, прописана в Мінських угодах, які були підписані ще у 2015 році. А ми нині впираємося в реалізацію закону, який був ухвалений у 2014 році", – розповів Валерій Клочок.

Валерій Клочок переконаний, що блокування КпВВ на Донбасі з боку окупаційних адміністрацій є наслідком намагань Росії змусити Україну виконувати Мінські угоди в своєму трактуванні.

"Ми буквально днями озвучили питання відкриття двох КПВВ, в Щасті і в Золотому, якщо не помиляюся. З нашого боку готові до цього, навіть були б облаштовані спеціальні хаби, які давали б можливість тим, хто відвідує Україну для продовження тих самих карток Ощадбанку, для отримання пенсії чи інших необхідних документів, зробити все, але інший бік все блокує. Це вказує на те, що квазіреспубліки будуть наполягати на повній імплементації Мінських угод. “Та” сторона, це Росія і ОРДЛО, для мене вони єдине ціле, тут не можна розмежовувати", – зазначив експерт

На думку представника Growford Institute, Закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей має в собі "підводні камені" для України.

"Якщо вчитуватися дуже детально в Закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей і облаштування КПВВ, то потрібно розуміти, що ми матимемо в Україні новий кордон. В нормандському форматі в Тристоронній контактній групі зараз активно йдуть перемовини, щоб продовжити дію цього закону й імплементувати його потім в Конституцію. Ми повинні розуміти кінцеву мету того, куди ми рухаємося", – повідомив Клочко.

Експерт підсумовує, що виконання Мінських угод за чинної моделі породить нову реальність в Україні, і ця реальність не стане об'єднанням країни: "Припинення війни матиме як наслідок, в даній моделі реалізації Мінських угод, абсолютно нову Україну. Лінія розмежування — це фактично новий кордон України. На мою думку, ми таким чином не об’єднуємо Україну. Ми повинні думати про те, в якій моделі ми зможемо існувати далі".

Що відомо

  • Україна пропонує повністю припинити конфлікт на Донбасі та демілітаризувати ОРДЛО на початку 2021 року, щоб створити всі необхідні умови для проведення там місцевих виборів 31 березня 2021 року.
  • Глава делегації у ТКГ Леонід Кравчук наголосив, що українська сторона наполягатиме на тому, щоб остаточне взаємне звільнення утримуваних осіб за принципом "всіх на всіх" відбулося не пізніше 15 грудня 2020 року.
  • Україна пропонуватиме створення Вільної економічної зони в рамках реалізації особливого порядку місцевого самоврядування в ОРДЛО. Також українська сторона хотіла б провести зустріч лідерів Нормандського формату до кінця 2020 року.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна цілком відновить контроль над ділянкою кордону у Донецькій та Луганській областях.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди