"Ми рятуємо, а нас вбивають". Від початку повномасштабної війни РФ пошкодила 1699 одиниць рятувальної техніки ДСНС

"Ми рятуємо, а нас вбивають". Від початку повномасштабної війни РФ пошкодила 1699 одиниць рятувальної техніки ДСНС

Від початку повномасштабного вторгнення в Україну росіяни пошкодили 1699 одиниць української пожежно-рятувальної техніки.

Про це повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Йдеться про оперативно-піротехнічні, пожежні, аварійно-рятувальні, службові машини, пожежні автоцистерни, автівки для перевезення особового складу, вантажівки тощо.

При цьому армія РФ обстрілювала їх на території Харківської, Дніпропетровської, Херсонської, Одеської, Київської, Донецької, Запорізької областей у момент, коли фахівці ДСНС, а це і рятувальники, і сапери, і медики, виконували свої безпосередні обов’язки.

"Під час таких ворожих атак хлопці зазнали поранень, чимало з них загинуло. Ми рятуємо, а нас вбивають", — додали у ДСНС.

У квітні цього року у ДСНС повідомляли, що через подвійні удари російських військових протягом повномасштабного вторгнення Росії в Україну загинув 91 рятувальник, поранені — 348.

Що таке "подвійний удар"

Раніше поняття double tap вживалося насамперед у контексті стрілецької зброї — вперше майже сотню років тому його почала застосувати британська поліція. Йдеться про техніку стрільби, коли два постріли відбуваються один за одним — для збільшення точності. Останніми роками цей термін більш відомий щодо інших атак — артилерійських, ракетних чи авіаударів.

"Подвійний удар — це тип військового націлювання. Спочатку вражають військовий об’єкт, чи щось інше. Потім чекають на прибуття рятувальників і знову націлюються на цю ж територію. Ця стратегія спрямована на вбивство цивільних, тому вона є незаконною", — розповів Марк Гарласко, експерт правозахисної організації РАХ.

Раніше Гарласко був слідчим ООН і фіксував наслідки зокрема й подвійних ударів, яких сирійський режим Башара Асада та росіяни завдавали в Сирії. Це траплялося і до вступу у війну Росії у 2015-му, але після такі атаки почастішали, кажуть у Сирійському центрі правосуддя і підзвітності. За їхніми даними, з 2013-го до 2021-го сталося 58 таких подвійних ударів.

Марк Гарласко радить звертати увагу на тих, хто постраждав від атаки: якщо рятувальники, медики й інші фахівці, які не є військовими, значить, це є воєнним злочином:

"Ймовірно, причина того, що росіяни здійснюють ці незаконні атаки, полягає в тому, що вони знищують висококваліфікованих фахівців. Хтось має медичний досвід, пройшов медичну підготовку. Потрібен деякий час, щоб досягти такого рівня знань і навичок. І тому замінити їх складно. Очевидно, росіяни націлюються на цих людей, щоб гарантувати, що Україні буде ще важче, поки війна триває".

На початок