Скнилівська трагедія, АН-24 та МН17. Найбільші авіакатастрофи на території України

Скнилівська трагедія, АН-24 та МН17. Найбільші авіакатастрофи на території України

Скнилівська трагедія, АН-24 та МН17. Найбільші авіакатастрофи на території України
unsplash.com

8 січня літак Boeing-737, який належав МАУ і летів до Києва, розбився невдовзі після зльоту з Тегерана. За уточненою офіційною інформацією, на борту перебувало 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед них - 11 громадян України. У МАУ заявили, що літак розбився внаслідок аварії двигуна, через технічні причини. Версію теракту чи ракетної атаки від початку було виключено. Пізніше на брифінгу представники авіакомпанії заявили, що борт був новим, 6 січня проходив перевірку і технічних недоліків під час неї виявлено не було.

Суспільне.Новини зробили підбірку найбільших авіакатастроф, які сталися на території України за часи незалежності.

Скнилівська трагедія

27 липня 2002 року під час святкування 60-ї річниці 14 авіаційного корпусу (14 АК) Військово-Повітряних сил України на Скнилівському аеродромі під Львовом на натовп глядачів упав винищувач Су-27УБ. Тоді загинуло 77 осіб, серед яких 28 дітей, травмовано близько 250 людей. Цю трагедію називають найбільшою катастрофою в історії авіаційних шоу.

Фігури вищого пілотажу виконував досвідчений екіпаж пілотів першого класу групи "Українські соколи" — полковники Володимир Топонар і Юрій Єгоров. Загалом на авіаційному шоу були присутні близько 10 тисяч людей.

Планово виконувати демонстраційне пілотування повинні були на МіГ-29УБ (№20), проте через несприятливі погодні умови винищувач не зміг вилетіти з Івано-Франківська до Львова. Замість нього було піднято інший винищувач Су-27УБ.

Хронологія катастрофи:

  • о 12:52 Су-27УБ завершув виконання фігури вищого пілотажу "напівпетля", яку було здійснено на дуже малій висоті з порушенням інструкції льотної експлуатації;
  • намагаючись перейти до горизонтального польоту й уникнути зіткнення із землею, винищувач зачепив дерево, а потім бетонне покриття рульової доріжки (частина льотного поля аеродрому, що спеціально підготовлена для руління повітряних суден);
  • далі винищувач врізався в Су-17М4Р 48 окремого гвардійського розвідувального авіаційного полку (ОГРАП) Коломия, який був на землі, та правим крилом зачепив штурманський ліхтар літака Іл-76ТД;
  • виконавши три оберти навколо осі центроплану, літак впав у натовп людей, які вийшли на аеродром, аби краще побачити виконання пілотування. Літак вибухнув і запалав.

Пілоти катапультувалися, тому зазнали незначних ушкоджень. Задля порятунку потерпілих прибуло близько двадцяти машин швидкої допомоги та пожежні команди.

У ГПУ причинами трагедії назвали погану організацію, підготовку та проведення авіашоу.

Скнилівська трагедія та Boeing-777. Найбільші авіакатастрофи на території України
Кадр із відеозапису

До відповідальності за трагедію безпосередньо притягнуто 10 людей. Зокрема, до 6 років тюремного ув'язнення було засуджено генерал-майора Анатолія Третьякова, який виконував обов'язки командувача 14 АК. Також 5 років отримав керівник польотів із землі підполковник Юрій Яцюк. Льотчик Володимир Топонар отримав 14 років ув'язнення, а льотчик Юрій Єгоров — 8 років. Також були порушені справи проти чотирьох інших генералів ВПС України. Пілоти відмовилися визнавати себе винними.

7 листопада 2007 року президент Віктор Ющенко помилував деяких обвинувачених у цій справі, зокрема Анатолія Третьякова, а також скоротив термін ув'язнення Юрію Єгорову з 8 до 3 років. Як наслідок катастрофи було розформовано 48 ОГРАП (Коломия), а всі Су-17М4 і УМ-3 - продано до В'єтнаму.

Катастрофа Ту-154 під Донецьком

22 серпня 2006 року над територією України впав літак Ту-154 "Пулковських авіаліній", який здійснював переліт з Анапи до Санкт-Петербурга.

Пролітаючи над Україною в умовах сильної грози, екіпаж рейсу Пулково 612 зробив спробу провести літак над купчасто-дощовими хмарами. Попри те, що згідно з інструкціями, хмару потрібно було обійти збоку.

Унаслідок впливу сильних висхідних потоків у верхній частині хмари, літак на висоті понад 11 тисяч метрів різко (протягом 10 секунд) злетів вгору. Після цього — впав у плоский штопор (неконтрольоване падіння, під час якого літак починає виконувати рух, подібний до літаючого диска чи бумеранга) і, приблизно за 3 хвилини, впав на землю. На землі літак врізався у схил неглибокого яру на полях за півтора кілометри на північний захід від невеликого селища Суха Балка Донецької області.

Читайте також: "Катастрофа літака в Ірані. Усі подробиці"

В останні секунди перед зближенням із землею швидкість падіння літака становила понад 300 км/год. Зіткнення сталось о 14:38:30. На борту перебували 160 пасажирів і 10 членів екіпажу. Усі вони загинули.

Згідно з аналізом рошифровки "чорних скриньок", екіпаж до останнього намагався вивести літак з плоского штопору на одному працюючому двигуні.

Beechcraft B9L у Жулянах

9 грудня 2007 року о 17:04 за київським часом між містом Вишневе і територією аеропорту "Жуляни", за 2,5 кілометра від злітної смуги аеропорту і за 300 метрів від київської Кільцевої дороги на полі радгоспу "Совки" розбився літак Beechcraft B9L. Він виконував чартерний рейс з аеропорту Градец-Кралове у Чехії до Києва.

На висоті 2,5 км літак раптово почав стрімко втрачати висоту. На висоті 1,5-2 м від землі стався вибух літака, після чого палаючі уламки врізались у будівлю сторожа. Загинула громадянка України, яка саме була в ній.

На борту перебували представник чеської компанії MINIB Ltd — пан Новак 1958 року народження, його дружина 1962 року народження, ще одна жінка 1973 року народження та екіпаж (два пілота). Усі вони загинули. Свідками були два охоронці, які почули вибух й одразу ж викликали пожежників.

Катастрофа Ан-24 в Донецьку

13 лютого 2013 року літак Ан-24 українського авіаперевізника "Південні авіалінії" виконував внутрішній чартерний рейс з доставки футбольних уболівальників з Одеси в Донецьк на матч Ліги Чемпіонів УЄФА між командами "Шахтар" (Донецьк) і "Борусія" (Дортмунд).

Під час спроби здійснити посадку в Міжнародному аеропорту Донецька літак промахнувся повз злітно-посадкову смугу та зачепив метеорологічну вежу. Після приземлення літак загорівся.

Скнилівська трагедія та Boeing-777. Найбільші авіакатастрофи на території України
Думская

За словами очевидців, літак намагався приземлитися в густому тумані й здійснив посадку на ґрунт між злітно-посадковою смугою і руліжною доріжкою.

Із 52 осіб на борту (включно з членами екіпажу) п'ятеро загинули, а 26 звернулися по медичну допомогу. Дев'ятьох із них госпіталізували.

Збиття Іл-76 у Луганську

У ніч на 14 червня 2014 року, під час війни на сході України, було збито український Іл-76 неподалік Луганська. Виконавцями були найманці з російської диверсійної групи ПВК "Вагнер".

Військово-транспортний літак Іл-76 зі складу 25-ї військово-транспортної авіаційної бригади Повітряних сил ЗСУ летів у складі конвою з трьох літаків до аеропорту "Луганськ". Літак повинен був приземлятися другим, але під час посадки був збитий з переносного зенітно-ракетного комплексу "Ігла".

На борту літака перебувало 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. Унаслідок обстрілу та збиття літака всі вони загинули.

Прокуратура України того ж дня кваліфікувала подію як теракт.

Збиття Boeing-777 біля Донецька

17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області було збито пасажирський літак компанії Malaysia Airlines. Літак виконував регулярний рейс МН17 — із Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). Загинули всі пасажири та члени екіпажу — 298 осіб. За кількістю жертв катастрофа Boeing-777 стала найбільшою в історії України.

Міжнародне розслідування встановило, що літак був збитий зенітним ракетним комплексом "Бук" російського виробництва. Комплекс належав 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони РФ, розташованій у Курській області. Згідно з даними розслідування дослідницької пошукової мережі Bellingcat, ті ж військові, що транспортували ракету, могли здійснювати її запуск.

У розслідуванні повідомлялося, що найвище військове керівництво РФ, зокрема й міністр оборони Росії Сергій Шойгу, знали про транспортування "Бука" на непідконтрольну Україні територію. 

Скнилівська трагедія та Boeing-777. Найбільші авіакатастрофи на території України
rbc.ua

У матеріалах розслідування фігурував "Андрій Іванович", або "Оріон", та російський генерал-майор Сергій Дубінський ("Хмурий"). "Оріоном" виявився офіцер Головного розвідувального управління Росії Олег Володимирович Іванніков.

У свою чергу, голос Дубінського фігурував на записі телефонної розмови, яку вдалося перехопити СБУ. Російське видання "Новая газета" розшукало товариша по службі Дубінського, ветерана бойових дій в Афганістані Сергія Тіунова, який підтвердив, що голос на записі належить Дубінському. 

Збиття Boeing-777 спричинило нову хвилю міжнародних санкцій західних держав проти Російської Федерації. 24 травня 2018 влада Австралії та Нідерландів офіційно звинуватила Росію в катастрофі літака.

19 червня 2019 року прокуратура Нідерландів висунула офіційні звинувачення чотирьом підозрюваним у причетності до вбивства пасажирів та екіпажу рейсу МН17. Крім зазначеного вище "Хмурого" у списку фігурували керівник проросійських бойовиків на Донбасі Ігор Гіркін ("Стрєлков"), підполковник запасу повітрянодесантних військ Росії Олег Пулатов ("Гюрза") і громадянин України Леонід Харченко ("Кріт"). 

Усіх фігурантів було оголошено в міжнародний розшук, а також видано міжнародні ордери на їх арешт. Планується, що судовий процес у справі про загибель рейсу MH17 розпочнеться в Нідерландах у березні 2020 року.

У травні 2018-го Росія на засіданні Ради безпеки ООН відкинула вимоги визнати відповідальність за катастрофу літака. У грудні 2019 року генеральний директор російського "Первого канала" Костянтин Ернст заявив в інтерв'ю The New Yorker, що в сюжеті 2014 року, де повідомлялося, що Boeing-777 збив український винищувач, була "допущена помилка".

Читайте також: "Летіти без страху. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про авіакатастрофи"
На початок