Летіти без страху. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про авіакатастрофи

Летіти без страху. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про авіакатастрофи

Летіти без страху. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про авіакатастрофи
. undefined

8 січня літак Boeing-737, який належав МАУ і летів до Києва, розбився незабаром після зльоту з Тегерана. За уточненою офіційною інформацією, на борту перебувало 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Що більше ми бачимо схожі новини, то страшніше зважитися на чергову подорож. Тому ми вирішили відповісти на найпоширеніші запитання про авіакатастрофи.

Як часто падають пасажирські літаки?

Летіти без страху. Відповідаємо на найпоширеніші питання про авіакатастрофи
undefined

Літаки – найбезпечніший вид транспорту. Це загальновизнаний факт, який підтверджує статистика. Згідно з Вікіпедією, за останні 6 років у світі відбулося 107 аварій, під час яких загинуло 3245 людей. Тоді як лише за 2018 рік авіакомпанії по всьому світу перевезли майже 4,5 мільярда пасажирів на близько 45 мільйонах рейсів.

2017 рік став найбезпечнішим в історії комерційних авіакомпаній: всього зареєстровано 10 випадків катастроф, з них тільки половина – пасажирські лайнери. У 2018 році, згідно з даними організації Aviation Safety Network ("Мережа авіаційної безпеки"), кількість аварій різко зросла до 18, загинула 561 особа.

Авіакатастрофи трапляються дуже рідко. Приблизно у 200 разів рідше, ніж автомобільні аварії. Статистика цивільної авіації за останні шість десятиліть демонструє тенденцію до зниження кількості трагічних подій і підвищення безпеки. Але з урахуванням зареєстрованих нещасних випадків у 2019 році, ці показники вище середнього за п'ять останніх років.

Основні причини аварій

Як летіти та не боятися. Відповідаємо на найпоширеніші питання про авіакатастрофи
undefined

Найчастіше форс-мажорні ситуації стаються під час перших трьох хвилин після зльоту і восьми хвилин перед посадкою. У цей час намагайтеся не випускати з поля зору аварійні виходи.

Умисні аварії: до них відносять, наприклад, терористичні акти. Згідно з даними сайту PlaneCrashInfo.com, з 1950-х років із цим стикалися тільки 8% авіакомпаній. У 1970-х тероризм став новим фактором зниження авіаційної безпеки. Після низки великих авіакатастроф почалося планомірне підвищення стандартів контролю за станом суден, їх обслуговуванням, підготовкою екіпажу та огляду пасажирів. Унаслідок цього середня кількість загиблих до середини 1980-х скоротилася більш ніж удвічі.

Механічні пошкодження: дослідження компанії Boeing показало, що близько 20% авіакатастроф відбуваються у результаті механічних пошкоджень. Ця цифра відрізняється від даних, актуальних на зорі становлення авіації — десятиліття назад вони були причиною 80% аварій.

Погода: близько 23% випадків пов'язані з поганими погодними умовами. Хоча літаки можуть витримати удар блискавки, політ безпосередньо крізь грозу може призвести до катастрофи.

Людський фактор: PlaneCrashInfo.com проаналізували понад 1000 авіакатастроф по всьому світу з 1950 по 2010 роки. Результати наступні: помилка пілота була причиною більш ніж половини з них — 53%. Компанія Boeing у власному дослідженні відносить до "людського фактора" не лише помилку пілота, а й низку різних причин: наприклад, якщо пілот прийняв хибне рішення, пов'язане з поганими погодними умовами. Згідно з такими даними, людський фактор був причиною близько 80% всіх аварій.

Яка ймовірність потрапити в авіакатастрофу?

Авіакатастрофа вважається одним із шести найбільш страшних, але водночас найменш імовірних способів смерті. Шанси нижче, ніж ймовірність померти від нападу акули, укусу отруйної змії, удару блискавки й тим більше внаслідок автомобільної аварії.

Як летіти та не боятися. Відповідаємо на найпоширеніші питання про авіакатастрофи
undefined

За даними Road Crash Statistics, в автомобільних катастрофах по всьому світу щодня гине близько 3287 осіб. Виходить приблизно 1,3 мільйона людей на рік. Плюс 20-50 мільйонів поранених і постраждалих. Порівняйте ці цифри з даними комерційних авіаперевезень від нідерландських фахівців: на кожні 16 мільйонів польотів припадає лише одна авіакатастрофа.

А які шанси вижити?

Однозначної відповіді на це запитання немає, тому що все залежить від обставин. Але дані огляду авіаційних подій з 1983 по 1999 роки, який здійснила Національна рада з транспортної безпеки США, свідчать, що понад 95% всіх пасажирів пережили дрібні аварії, і 55% вижили в серйозних інцидентах.

Пам'ятайте: якщо після падіння літака вам вдасться залишити салон протягом 90 секунд, шанси врятуватися значно збільшуються: деякі пасажири у стані паніки не здатні навіть розстебнути ремінь безпеки.

Де найбезпечніші місця?

Журнал Popular Mechanics проаналізував авіакатастрофи за останні 40 років. Згідно зі статистикою, у пасажирів в задній частині салону на 40% більше шансів вижити. Тож намагайтеся сісти неподалік від аварійного виходу і ближче до проходу.

Як летіти та не боятися. Відповідаємо на найпоширеніші питання про авіакатастрофи
undefined

Журналісти британського видання Daily Mail провели схоже дослідження та опублікували власний перелік безпечних місць, сформований за результатами дослідження Університету Гринвіча. Найкраще за все зайняти місця у 5 рядах від аварійного виходу.

Як летіти та не боятися. Відповідаємо на найпоширеніші питання про авіакатастрофи
undefined

Я дуже боюся літати, що робити?

Страх польоту — ірраціональний, набагато сильніше варто боятися ймовірності просидіти все життя на одному місці, не побачити світ або не зустрітися з сім'єю, якщо живете далеко.

По-перше, пам’ятайте, що літаки — найбезпечніший вид транспорту, і щороку вони стають дедалі досконалішими. Перед кожним злетом їхній стан ретельно перевіряють.

Навіть якщо один із двигунів відмовить, літак може летіти й з одним робочим двигуном, а приземлитися взагалі без нього. Однак випадки, коли у реактивного літака відмовляють обидва двигуни відразу, відбуваються з частотою в один раз на мільярд годин польоту.

Багатьох лякає турбулентність, яка здебільшого не несе загрози, але викликає певний дискомфорт у пасажирів. Перед зльотом пілоти перевіряють маршрут, ретельно аналізують погодні умови та дані з радарів. Якщо пілот помітить можливість турбулентності, то постарається прокласти альтернативний маршрут, щоби взагалі уникнути тряски.

Головне, якщо ситуація все ж таки виходить з-під контролю, дотримуватись основних правил безпеки: пристебнути ремінь, зберігати спокій і прийняти "позу виживання" — схрестити долоні, покласти їх на спинку переднього сидіння, а потім притиснути лоба до долонь. І нехай кожен ваш політ минає безпечно й комфортно.

На початок