Норвегія і Німеччина передадуть Україні батарею IRIS-T

Норвегія і Німеччина передадуть Україні батарею IRIS-T

Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере
Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере. AP Photo/Sergei Grits

Норвегія виділить 1 мільярд крон (92,69 мільйона доларів) на підтримку протиповітряної оборони України. Країна у співпраці з Німеччиною передасть Україні цієї осені повну батарею зенітного комплексу IRIS-T.

Про це на саміті НАТО у Вашингтоні заявив прем’єр-міністр Йонас Гар Стере.

За його словами, українцям потрібно більше протиповітряної оборони, щоб захистити своє населення від російських бомб і ракет.

"Жорстокі атаки, які ми бачили цього тижня, показують, чому українцям так важливо мати більший захист від російських повітряних атак. У співпраці з Німеччиною, Норвегія передасть Україні цієї осені повну батарею протиповітряної оборони IRIS-T", — сказав прем'єр.

Передача IRIS-T буде профінансована в рамках норвезької програми Norwegian Nansen Support Programme for Ukraine.

Окрім збільшення виділення коштів на німецьку ініціативу з посилення ППО "Immediate Action for Air Defence initiative", Норвегія надає кошти на міжнародні зусилля з ремонту та обслуговування обладнання протиповітряної оборони в Україні. Ця підтримка здійснюється через треті країни.

Норвегія є співголовою у "морській коаліції", членом авіаційної коаліції та коаліції протиповітряної та протиракетної оборони для України.

"У трьох коаліціях, яким Норвегія вирішила надати пріоритет, ведеться велика робота. Одна з найважливіших речей, яку ми можемо зробити в коаліції протиповітряної оборони, це швидко доставити військову техніку в Україну. Норвегія вносить великий внесок у протиповітряну оборону України, а також є розробником системи протиповітряної оборони NASAMS", — сказав міністр оборони Бйорн Арільд Грам.

Стере повідомив про виділення коштів через день після того, як Норвегія оголосила, що передасть Україні шість винищувачів F-16, щоб допомогти їй у захисті від російських повітряних атак.

Володимир Зеленський напередодні саміту заявив, що він має стати "платформою Patriot" для України, а також очікуються нові безпекові угоди та "потужні кроки від США". Водночас бажаного запрошення на вступ до Альянсу Україна на цьому саміті не отримає.

Саміт НАТО у Вашингтоні 2024 року

У Вашингтоні, округ Колумбія, з 9 по 11 липня, проходить саміт НАТО. На захід також запрошені міністри закордонних справ 35 країн-партнерів, які не входять до Альянсу. Серед відомих учасників – міністри закордонних справ Ізраїлю, Єгипту, Йорданії, Катару та Об’єднаних Арабських Еміратів. Також на Саміті буде й Україна.

Це вже третій саміт поспіль, у роботі якого візьмуть участь не лише глави держав усіх 32 країн-членів НАТО, а і лідери індо-тихоокеанських країн-партнерів: Австралії, Японії, Південної Кореї та Нової Зеландії.

На початок