Генсек НАТО впевнений про "незворотний шлях" України до членства в Альянсі

Генсек НАТО впевнений про "незворотний шлях" України до членства в Альянсі

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг
Генсек НАТО Єнс Столтенберг. Фото: Олександр Магула/Суспільне

На саміті НАТО у Вашингтоні учасники вирішили зробити подальші кроки, щоб ще більше наблизити Україну до Альянсу.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції за підсумками пленарної зустрічі лідерів країн Альянсу.

"Оскільки Україна продовжує свої життєво важливі реформи, ми продовжуватимемо підтримувати її на незворотному шляху до членства в НАТО. Робота, яку ми зараз робимо разом, гарантує, що коли настане відповідний час, Україна зможе приєднатися без зволікань. Питання не в тому, чи це станеться, а в тому, коли це станеться", — підкреслив генсек.

Столтенберг наголосив, що члени НАТО надсилають сильний сигнал про те, що вони справді хочуть, щоб Україна приєдналася до Альянсу.

"Той факт, що НАТО зараз бере на себе координацію більшої частини міжнародної допомоги та навчання, також важливий для того, щоб допомогти Україні просуватися до членства в НАТО. Той факт, що ми маємо довгострокові зобов’язання, наближає її до членства в НАТО", — сказав генсек.

Він наголосив, що всі зусилля направлені до оперативної сумісності, забезпечення того, щоб Збройні Сили України відповідали стандартам і доктринам НАТО. І це також допомагає наближатися до членства.

Як стало відомо, Україна та країни альянсу домовилися створити новий Спільний центр аналізу та навчання в Польщі, який сприятиме зближенню.

"Той факт, що союзники, наприклад, постачають F-16 та багато інших видів зброї, означає не лише те, що ми постачаємо F-16, але й те, що це супроводжується великою кількістю тренувань, де ми потім ділимось нашим доктрини, нашим мисленням, і це також допоможе Україні побудувати майбутні повітряні сили, які потім будуть абсолютно оперативно сумісні з НАТО", — поінформував Столтенберг.

Він підсумував, що пакет співпраці з Україною — це довгострокові зобов’язання, постачання нової військової зброї, включно з військовими F-16, двосторонні угоди з безпеки та пакет операційної сумісності, — усе це становить міст до членства. Це конкретні дії, які наблизять Україну до членства.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

На початок