Столтенберг розповів, чого очікує від саміту НАТО для України

Столтенберг розповів, чого очікує від саміту НАТО для України

Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. AP Photo/Alastair Grant, Pool

Генсек НАТО Єнс Столтенберг очікує, що на Вашингтонському саміті члени Альянсу погодять суттєвий пакет допомоги Україні, який складатиметься з п'яти елементів.

Про це він сказав на пресконференції.

"Один з них — командування НАТО для надання Україні допомоги в галузі безпеки і тренувань. Також довгострокове зобов'язання продовжувати і підтримку України. Нові оголошення про негайну військову підтримку, в тому числі ППО, і нові двосторонні угоди у сфері безпеки між членами НАТО і Україною, і, нарешті, що ми посилимо те, що ми робимо для забезпечення повної оперативної сумісності і між ЗСУ і силами НАТО, разом з новим центром підготовки і оцінки в Польщі", — сказав Столтенберг.

За словами генсека НАТО, разом ці п'ять елементів становлять міцний міст для України до членства в Альянсі.

Він також переконаний, що члени Альянсу підтвердять своє зобов'язання щодо того, що Україна стане членом НАТО.

"По-перше, щодо точних формулювань, я очікую, що члени Альянсу узгодять рішучий меседж щодо членства України, точне формулювання, щодо якого я утримаюсь від коментарів, доки ми не матимемо узгодженої заяви. Переговори тривають, і я впевнений, що ми узгодимо заяву пізніше сьогодні і тоді я зможу заглибитися в деталі", — сказав Столтенберг.

Він також нагадав, що у квітні президент України Володимир Зеленський розмовляв з міністрами оборони країн-членів Альянсу і попросив більше можливостей для ППО.

"Ми пообіцяли наполегливо працювати над цим, і члени Альянсу наполегливо працювали і зараз ми маємо вчорашню заяву президента Байдена і кількох інших членів Альянсу про те, що вони будуть зможуть доставити п'ять нових передових стратегічних систем ППО зі США, Італії, Румунії, Нідерландів, а також від ще одного члена Альянсу. І, звичайно, це значний внесок. На додаток до цього ми також гарантуємо, що вони матимуть більше оборонних систем тактичної оборони, в тому числі NASAMS", — сказав генсек НАТО.

Столтенберг також наголосив, що союзники продовжать шукати можливості "зробити ще більше на додаток до цього".

9 липня у Вашингтоні розпочався 75-ювілейний Саміт НАТО. Окрім 32 членів Альянсу, на заході будуть представники 35 країн-партнерів, зокрема й Україна. Серед ключових тем саміту — захист Альянсу на тлі російської агресії в Україні, колективна оборона, військова присутність на східному фланзі НАТО та ядерне стримування.

Володимир Зеленський напередодні саміту заявив, що він має стати "платформою Patriot" для України, а також очікуються нові безпекові угоди та "потужні кроки від США". Водночас бажаного запрошення на вступ до Альянсу Україна на цьому саміті не отримає.

На початок