Чого чекати від Байдена і що буде з Трампом. Спецрепортаж зі США

Чого чекати від Байдена і що буде з Трампом. Спецрепортаж зі США

Чого чекати від Байдена і що буде з Трампом. Спецрепортаж зі США Наталя Гуменюк / Суспільне

Джо Байден перемагає на виборах президента США. Він — пів століття в політиці, про себе думає як про аутсайдера, а весь його політичний шлях — не конфліктувати і шукати компроміс. Суспільне побувало в місті, де Байден прожив останні п'ятдесят років, поспілкувалося з жителями та з тими, хто можете оцінити, чого чекати від Байдена у президентському кріслі, що таке "випробування Трампом" для його адміністрації, та хто і що сформували Байдена-політика.

"Джо Байден в американській політиці настільки довго, що люди не особливо цікавилися його біографією, адже про нього ніби й так все ясно. Тож ми не знаємо до кінця, а яким президентом він буде", — каже письменник і автор журналу The Atlantic Френк Фоер. Його останні публікації саме про Байдена.

Сенатором від невеличкого штату Делавер Байден став у 1972 році. Пробув на посаді аж до свого віце-президентства у 2009-му. За півстоліття у політиці він знає всіх, але за такий довгий термін не міг не долучитися і до речей, які сьогодні є неприйнятними, як от співпраця з тими, хто виступав за расову сегрегацію. Власне цим йому дорікала на дебатах Камала Гарріс, коли обидвоє ще змагалися за право стати кандидатом в президенти США від Демократичної партії. Тепер Гарріс — соратниця Байдена і перша темношкіра жінка віцепрезидентка.

Саме через налаштованість на компроміс і співпрацю на противагу пошукам ворогів, якими весь час займався Дональд Трамп, демократи зробили ставку на Байдена. "Ми відчуваємо полегшення", "Хочеться спокою, і зупинити ненависть" — так найчастіше відповідають люди, що святкують перемогу Байдена на площах Нью-Йорку.

"По суті це повернення в Білий Дім політика, замість шоумена Трампа. Але в цьому й хиба Байдена, бо він продовжує вірити, що домовитися можна будь з ким — чи це Трамп, чи Путін", — міркує Фоер.

Лайки та захист голосів

  • Забирайтеся собі в Росію! — кричать противники Трампа
  • Чому Росію? – перепитує його прибічник.
  • Йдіть спіть з Путіним!
  • А як щодо 45 мільйонів доларів, які Байден заробив в Росії?
  • Ідіть у ліжко до Путіна!
  • Я не гей, чого маю бути в ліжку з Путіним?!

Ця розмова стає геть нецензурною. Прихильники Байдена й Трампа сперечаються перед виборчою дільницею у Філадельфії, штат Пенсильванія, поки всередині рахують бюлетені. Попри відсутність будь-яких доказів щодо системних порушень, Трамп вимагав зупинити підрахунок голосів. Він називав вибори сфальсифікованими, і закликав своїх виборців не вірити результатам. Джо Байден весь цей час навпаки просив терпіння.

Група підтримки Трампа тримає плакат: "Не важливо, як проголосують, важливо як порахують". На ньому перекреслен підпис: "Йосип Сталін" й дописано: "Джозеф Байден". Попри поширений міф, це цитата не Сталіна, а Наполеона III.

Чого чекати від Байдена і що буде з Трампом. Спецрепортаж зі СШАНаталя Гуменюк / Суспільне

Міфом, Мітчел Оренштін — політолог, дослідник Східної Європи в Університеті Пенсильванії, називає лайливими і самі спроби Трампа видавати кандидата-демократа соціалістом: "Соціалізм у США — слово лайливе, це все одно що назвати Трампа нацистом чи фашистом. Так, в нашій двопартійній системі республіканці більш орієнтовані на ринок, а демократи на соціальні програми. Саме демократичні президенти створили тут систему охорони здоров’я, ввели соціальні програми, проти чого боролися республіканці. Але ідея, що Байден соціаліст, який прийде і заборонить різдвяну ялинку, — просто виборча пропаганда".

Оренштін також прийшов захистити свій голос на дільницю у Філадельфії. Це — важливе місто для Байдена. І найближче велике до нього. За двісті кілометрів на північ звідси розташований Скрентон, де Байден народився і виріс. На Південь — 20 хвилин потягом — Вілмінгтон, що вже у штаті, Делавер. Там Байден прожив останні 50 років.

Перевага Байдена у кілька десятків тисяч голосів, які порахували саме тут, у Філадельфії, й дала право американським медіа назвати демократа обраним президентом. На минулих перегонах у рідному штаті Джо Байдена Пенсильванії, і навіть у рідному Скрентоні, переміг Дональд Трамп.

"Одна з ключових причин, чому саме Байден став кандидатом від Демократів — він міг залучити не лише афроамериканську громаду, але й білих робітників", — каже Орештін.

"Може хтось і думає, що він старий і не розуміє моє покоління, але, як на мене, його погляди прогресивні. Скажімо, обрати Камілу Гарріс соратницею, чи захищати права жінок. Він — про майбутнє", — говорить Анна. Їй 23. Байдену 77. Свого часу він був одним з наймолодших сенаторів, тепер — найстарший президент в історії США. Молодь йому симпатизує не тільки через Камілу Гарріс. Байден раніше, аніж Обама підтримав одностатеві шлюби, відомий законами проти домашнього насильства. За останні роки одним з ключових питань своєї програми зробив боротьбу зі зміною клімату.

Найстарший президент

"Я буду президентом, що шукатиме не розбрату, а єднання. Тим, хто бачить не червоні чи сині штати, але Сполучені Штати. З усією душею я працюватиму, щоб завоювати довіру вас усіх. Саме для цього й існує Америка, вона — для людей. Я змагався за цю посаду, щоб відновити американську душу, відбудувати хребет нашого народу — середній клас, щоб Америку знову поважали у всьому світі, а ми вдома — помирилися. І це честь усього мого життя, що так багато мільйонів американців проголосували саме за таке бачення", — так звучить переможна промова Байдена, оголошена на 4-тий день після виборів зі сцени у Вілмінгтоні, Делавер.

Чого чекати від Байдена і що буде з Трампом. Спецрепортаж зі СШАНаталя Гуменюк / Суспільне

Журналісти кілька днів чатували, що Байден вийде з промовою. Той терпляче чекав.

Увесь цей час у Вілмінгтоні перебувала й Камала Гарріс. На парковці великого конференц-центру вилізши на машини Байдена слухають прибічники.

"Він — улюбленець Делаверу. Його тут всі знають і люблять. Він грає таку собі роль дідуся. Статечний законодавець, але відкрита людина, якого часто зустрінеш в магазині і він одразу розпочне з тобою розмову", — каже Вейн Батчіс, політолог університету Делавер.

Байден підтримував університет поки був сенатором. Згодом там відкрили школу громадської політики Джо Байдена.

Батчіс звертає увагу на силу особистої історії Байдена, яку на цих виборах політтехнологи демократичної партії намагалися підсвітити. Перша дружина Байдена та його донька загинули в автокатастрофі у 1972 році. Двоє синів, Бо і Гантер, які також були тоді в авто — вижили. Присягу сенатора політик давав у лікарняній палаті, доглядаючи за ними.

Незабаром одружився з Джил Байден, вчителькою англійською. Джил продовжує викладати і планує робити це і в ролі першої леді. Родина так і не переїхала до Вашингтона. Усі 40 років Байден їздив на роботу потягом. Це півтори години в один бік. Станція у Вілмінгтоні носить його ім’я. До самого дня оголошення Байдена президентом, у коротенькій біографії у Твітері він сам характеризував себе так: "Віце-президент, сенатор, гордий батько і дідусь, любитель морозива, авіації і американської залізниці".

Читайте також: Скандали, перемоги та дивні факти. Що потрібно знати про майбутнього президента США Джо Байдена

Джо з середнього класу

Місцеві політологи кажуть — саме залізниця і громадський транспорт є найбільшою пристрастю майбутнього президента. Це і символ політичного мислення Байдена. У багатьох регіонах США громадського транспорту не існує, за Рейгана у 1980-ті в деяких штатах залізничні колії розбирали. США — країна приватних автівок і бензину. Побудова ж швидкісних потягів — це екологічно, а ще робочі місця і інвестиції. Саме на таких проєктах можуть дійти згоди як демократи, так і республіканці.

Їздити на роботу залізницею — це також частина образу Джо з середнього класу. Доволі довго він називав себе одним з найбідніших конгресменів США. Мільйонером Байден став, випустивши мемуари після свого віце-президентства.

"Він не навчався в престижній школі, не такий відшліфований, як решта політиків, почувається людиною з робочого класу", — нагадує журналіст Френк Фоер. І звертає увагу на те, що республіканська партія в цій виборчій гонці намагалася зруйнувати цей образ і зобразити Байдена корумпованим через оборудки його молодшого сина — велику зарплату в українській газовидобувніц компанії "Бурізма". І ще — співпрацю з китайськими компаніями саме в часи, коли Байден був віце-президентом. Суть закидів у тому, що Гантер-молодший по суті заробляв на прізвищі батька.

Саме через молодшого сина Байден вирішив не боротися за президентську посаду у 2016-му. За рік до того від раку мозку помер його старший син — Бо, котрого батько вважав взірцевим. Бо був зірковим прокурором Делаверу, а сам Джо Байден неодноразово казав, що бачить сина достойним президентського крісла. Бо Байден був приятелем і колегою Камали Гарріс — теж прокурорки, на той час, Каліфорнії. Він надзвичайно позитивно відгукувався про неї. Тож попри доволі несподівану жорстку критику на адресу Байдена під час дебатів поміж демократами, той таки обрав напарницею колегу сина.

У той самий час Гантер Байден не дуже успішно лікувався від алко- та наркозалежності і вдався до спроби самогубства. У 2016-му це було секретним — батько не хотів, щоб сім’я опинилася у вирі політичного скандалу. У 2020-му це таки сталося, але родина була до цього готовою.

Читайте також: Як Україна опинилася в центрі американських виборчих перегонів. Спецрепортаж із Вашингтона

Байден був очільником комітету з питань закордонної політики Сенату, в адміністрації Обами саме він займався зовнішньою політикою в Європі і Східній Європі і є великим прихильником розширення НАТО. Часто подорожував до Польщі, Литви, Естонії й України. Через так званий "український скандал", все що робитиме Байден щодо України може викликати додаткову увагу. Колишній посол США в Україні Біл Тейлор наполягає, що Байден добре знає, наскільки Україна є важливою для США: "Він дуже обізнаний у закордонній політиці. Він знає, що Україна знаходиться на передовій війни з Росією і що підтримка є важливою з огляду на оборону не лише самої України проти російської агресії, а і Європи, США".

Випробування Трампом

Місцеві наполягають — всі у Вілмінгтоні люблять Байдена. Але щойно фільмую тут вивіску Black Lives Matter, чую коментар чоловіка, що насправді переміг Трамп. Джеррі у цивільному вбранні, однак показує чорний шарф з синьою смугою — знак підтримки поліції. Наполягає, що сам з силовиків, і "як і багато поліцейських підтримав Трампа, бо той — за закон і порядок".

"Мені байдуже, що Байден звідси. Мали вирішувати люди, а тут голосували мертві душі. Ніяких протестів не буде, якщо виграє Байден, бо його прихильники не заворушники й мародери, як антифа чи Black Lives Matter, котрих Байден не вгамовує. Він просто ширма, тоді як керуватиме країною Камала Гарріс. Але все одно я вважаю переміг Трамп і доведе це в суді", – говорить він.

Чого чекати від Байдена і що буде з Трампом. Спецрепортаж зі СШАНаталя Гуменюк / Суспільне

І хоча за Байдена проголосувало найбільше в історії американців (75,5 мільйонів), побільшало і прихильників Дональда Трампа. Той отримав 71 мільйон. голосів. Це на 8 мільйонів більше виборців, ніж на минулих перегонах. Про те, що Трамп говоритиме про "вкрадені вибори", а його прибічники виходитимуть на вулиці, американські ЗМІ говорять впродовж місяців. Все ж водночас з демократичними медіа, поразку Трампа визнали й консервативні ЗМІ. Вони ж закликали Трампа схаменутися.

Бен Джуда — британський журналіст, що останні роки живе і працює в США, нещодавно робив велику довідку про родину Трампів. Розповідає, що медіамагнат Руперт Мердок пояснював своїм редакторам, що Байден переможе з великим відривом: "Показово, як консервативний телеканал Fox News першим віддав перемогу в Аризоні Байдену, а потім визнав результати виборів і разом з іншими продемократичними телеканалами як от CNN. Чимало інших видань Мердока як от The New York Post, The Wall Street Journal, розкритикували поведінку Трампа, зокрема розмови про так звані фальсифікації. Тож те, що зробило Трампа президентом, ентузіазм, з яким його зображував Fox News — зникає. Це показник того, що частина республіканського істеблішменту прийняла поразку Трампа. Немає причини говорити, що решта поведеться інакше".

Компроміс та адаптація

Святкують перемогу Байдена і в Нью-Йорку, а перед готелем Трампа прощаються з очільником Білого Дому. Вимагають його арешту і розслідувань.

Письменниця та журналістка Маша Гессен цьоріч виграла національну премію за книгу "Як вижити в автократії". Останні чотири роки вона пише про те, як США стали нагадувати корумповану авторитарну олігархію, а місцева еліта стала набувати пострадянських рис. Перед Байденом має постати виклик, зрозумілий швидше у Східній Європі: що робити з минулим президентом? Чи можна розслідувати його можливі злочини, чи буде це політичним переслідуванням?

Чого чекати від Байдена і що буде з Трампом. Спецрепортаж зі СШАНаталя Гуменюк / Суспільне

"Прокуратура Нью-Йорку відкрила справи проти Трампа щодо несплати податків. Є питання до благодійних організацій Трампа, які використовувалися лише для того, щоб уникати сплати податків. Окрім того Трамп заборгував державі 100 мільйонів доларів позики, яку отримав під час фінансової кризи 2008-го і не повернув. Це вже відкриті справи. Я вже не говорю про журналіські розслідування про ймовірно куди більші борги корпорації Трампа. Але ще одне питання, чи збагачувався Трамп під час президентства? Скажімо, доведено що він заплатив перукарю 70 000 доларів, як і те, що коли проводив заходи в своїх курортах. Державні спецслужби, які його охороняли мали за це платити компаніям Трампа. Таких питань буде куди більше від січня цього року", – каже Гессен. На її думку, з точки зору правил і моралі, розслідування проти Трампа мали б бути. Однак ті сигнали, які подає адміністрація Байдена говорять про те, що це малоймовірно.

Весь політичний шлях Байдена — не конфліктувати, шукати компроміс. У цьому його сила і слабкість. І хоча всі ніби знають старого Джо, Френк Фоер звертає увагу, що медіа не помічають ще одну рису Байдена — уміння адаптуватися до часу і обставин, сприймати нове, дивитися в майбутнє: "Для Байдена це фінальний акорд кар’єри. Швидше за все він буде на посаді один термін. Він людина не така впевнена у собі, як Барак Обама чи Дональд Трамп. Попри те, що так багато років був сенатором, віцепрезидентом, він і далі думає про себе як про аутсайдера. Мені видається, що він з тих, хто прагне щось довести і тому буде цікавішим головнокомандувачем, ніж ми думаємо".

Читайте також

"Ми виправляємо помилки, це і є демократія". Вільям Тейлор — про корупцію і наслідки виборів у США

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди