Як Україна опинилася в центрі американських виборчих перегонів. Спецрепортаж із Вашингтона

Як Україна опинилася в центрі американських виборчих перегонів. Спецрепортаж із Вашингтона

Як Україна опинилася в центрі американських виборчих перегонів. Спецрепортаж із Вашингтона
. Колаж, Денис Пристай (використано фото AP)

Висока зарплата сина колишньго віцепрем'єра Джозефа Байдена в українській компанії, імпічмент лідера США Дональда Трампа через телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським, російські зв’язки адвоката Трампа Руді Джуліані, українські політики, що передають інформацію американцям, арешт експоліттехнолога Трампа й Віктора Януковича Пола Манафорта — у скандалах, що виникали упродовж 4 років президенства Трампа неодноразово фігурувала Україна.

В останні дні в американських ЗМІ згадок лише побільшало. Що з цього може вплинути на результати президентських перегонів? І яке значення це має для України? Кореспондентка Суспільного Наталя Гуменюк дізнавалася з американськими журналістами й аналітиками, які розслідували ці справи, чому й кому можна довіряти, а що може виявитися політичною грою.

"Неймовірно як Україна продовжує з’являтися у найбільш ключові моменти американської політики. І саме те, що стосується України змусило пролити світло на найважливіші теми останніх 4 років. Від арешту експоліттехнолога Трампа й Януковича Пола Манафорта і поїздок адвоката Трампа Руді Джуліані в Україну, до телефонної розмови Зеленського й Трампа, до справи Гантера Байдена", — каже Френк Фоер, журналіст найстарішого американського журналу США The Atlantic.

Відколи Фоер одним з перших зробив розслідування про Пола Манафорта він слідкує за всіма темами, що стосуються України та російського втручання у вибори в США 2016-го.

Останні два тижні на американських екранах новий виток справи Гантера Байдена — сина Джо Байдена, кандидата в президенти США від демократичної партії. Той кілька місяців тому зламав ноутбук відніс у майстерню у рідному Делавері, а її власник, палкий республіканець, передав комп’ютер Джуліані. Адвокат Трампа нині буцім-то тиражує матеріали з комп'ютера Гантера Байдена, віддаючи їх в різні консервативні газети. Листування Байдена ніби-то підтверджує його оборудки в Китаї і Україні та ще й вказують, що все це відбувалося під контролем батька.

Френк Фоер, автор розслідування про Манафорта
Френк Фоер, автор розслідування про Манафорта.

За часів віцепрезидентства Джо Байдена, Гантер кілька років був членом Ради директорів компанії Burisma — однієї з найбільших українських приватних газовидобувних компаній. Її засновником є Микола Злочевський — ексміністр екології України часів Януковича.

Для республіканського табору це історія свідчить про корупцію родини Байденів.

"Гантер Байден не має достатньо професійних навичок та досвіду, але отримував велику зарплату від “Бурізми” в часи правління Барака Обами, і передвиборча кампанія Дональда Трампа ставить питання: чи те, що гроші, які він отримував від “Бурізми”, впливало на політику США, можливо, змушуючи Джо Байдена, наприклад, схилятися до української влади, щоб не розслідувати справу Burisma, — говорить Деніел Маккартур, редактор консервативного американського видання Modern Age. —У американської громадськості є запитання, чи правильно що американська політична родина отримує велику суму грошей для того, щоб забезпечити собі привілеї?".

Маккартур повторює версію, розтиражовану Трампом. І, яку своєю чергою американській стороні ще у 2018-му передали колишні українські генпрокурори — Віктор Шокін і Юрій Луценко. Буцім-то у Байден вимагав у президента Порошенка звільнити Шокіна через те, що той "розслідував корупцію в Burisma". Американські дипломати, які під присягою свідчили в Конгресі під час слухань у справі про імпічмент Трампа, та й сам віцепрезидент Байден навпаки наполягають, що Шокін зволікав з розслідуваннями, ймовірно отримавши хабар, а розслідування корупції часів Януковича, в тому числі й у Burisma було умовою американської допомоги в реформі генпрокуратури.

Син кандидата

"Є електронні листи про гроші, які ви заробляєте у вашій родині. А ви, Джо, були віцепрезидентом, коли відбувалося все те, що не мало б. І я думаю, вам треба багато чого пояснити американському народові", — дорікав Дональд Трамп під час фінальних дебатів 22 жовтня.

Байден був змушений відповідати: "Щодо України, то я вивчив питання Burisma, оскільки мій син був у Раді директорів цієї компанії, в котрій я — якимось чином — зробив щось не так. Я ніколи в житті не взяв жодного пенні з іноземних джерел. Мій син — також".

За даними самої Burisma зарплатня Гантера Байдена становила 50 000 доларів на місяць. Стільки ж, як і у інших членів Ради директорів, наприклад у експрезидента Польщі Кваснєвського. Ці документи бачив Адам Інтус — журналіст видання "Нью-Йоркер", який зараз готує книгу про родину Байденів. За даними Інтуса, завдання Гантера для Burisma було не так реформа управління.

"У 2014-му Burisma намагалася вийти на міжнародні ринки і прагнула створити міжнародну Раду директорів, куди увійшов бізнес-партнер Хантера Байдена Девід Арчер. Тоді він і покликав Гантера, – пояснює Інтус. – Легітимна критика цього в тому, що Байдена-молодшого таки взяли туди через його прізвище. Дипломати з посольства США в Україні й співробітники Держдепартаменту, з якими я спілкувався, таки нарікали — їм було некомфортно розповідати українцям про боротьбу з корупцією й непотизмом, коли син віцепрезидента отримував чималу зарплату в Раді Директорів української компанії".

Адам Інтус, журналіст видання Нью-Йоркер
Адам Інтус, журналіст видання Нью-Йоркер. Наталя Гуменюк

На думку, журналіста, завдання республіканців — створити враження, що якщо до Трампа і його родини, яка використовує положення для просування бренду "Трамп", є питання, такі ж самі питання є і до його опонента. До цього скандалу Байден, який в політиці з 1973-го року, мав образ некорумпованого політика на прізвище "Джо–середній клас".

Щоправда, республіканський коментатор Деніел Маккартур вважає таке порівняння некоректним: "Сім'я Трампа заробляла гроші в приватному секторі та, ймовірно, втратила велику ринкову вартість через те що Дональд Трамп став політиком, оскільки зараз бренд Трампа дуже суперечливий, тож прогресивні демократи навпаки закликають до бойкоту його власності".

Потрапивши в вир скандалу Гантер, розмовляючи з кореспондентом "Нью-Йоркера" шкодує про роботу в Україні, але лише через атаки на батька. Наполягає, що не робив нічого не етичного. Навпаки, експрезидент Польщі Александр Кваснєвський переконував його, що посилення газовидобувної компанії робить Україну незалежною від російського газу.

Даніел МакАртур, редактор консервативного видання Modern Age
Даніел МакАртур, редактор консервативного видання Modern Age. Наталя Гуменюк

Зрозуміти природу роботи Гантера Байдена в Burisma можна лише, розуміючи особисті проблеми Байдена-молодшого, наполягає його біограф. Гантер десятки років страждав від алкогольної залежності. Коли йому запропонували увійти до Ради директорів української компанії, його старший брат Бо лікувався від раку мозку. Брати були надзвичайно близькими після трагедії, яку пережили в дитинстві. У 1972-му родина Байденів потрапила в аварію, в якій загинули дружина і мати дітей Джо Байдена, а також молодша донька. У дорослому житті саме старший брат рятував Гантера під час криз. "50 000 доларів на місяць від Burisma були тими коштами, які Гантеру було зручно отримати за невелику кількість роботи, коли він сам більшість часу проводив біля хворого брата, — переповідає Інтус, — Коли у 2015-му брат — прокурор штату Делавера, помер — Гантер знову зірвався і окрім алкоголю став залежним від кокаїну. В той час у 2015-му вирішувалося чи Джо Байден балотуватиметься на виборах президента. Тоді ж Гантер вдається до спроб самогубства. Його батько боїться втратити третю дитину".

Тим часом політичний вплив Джо Байдена росте, як і коло повноважень. Будь-яка діяльність в родині може стати приводом для конфлікту інтересів. Тож в родині існує правило — ніколи не говорити про роботу. "Зрештою саме такий принцип і призвів до катастрофи, адже Гантер не порадився, не спитав, про те, чи робота в Burisma несе за собою ризики і ухвалив рішення сам", — підсумовує Інтус.

Джуліані, імпічмент й російський слід

"Перед нами беззаперечні факти: 25 липня 2019-гро президент Трамп подзвонив президенту України Зеленському та “попросив”, за його ж словами, “про послугу”. Цей дзвінок був частиною спроби президента та його людей домогтися вигоди на наступних виборах", — говорить Джерольд Надлер, голова судового комітету Палати представників Конгресу США на слуханнях у справі імпічменту Трампа.

Послуга, про яку, буцімто, Трамп просив Зеленського, вимога розслідувати роботу Гантера Байдера в Burisma. Один з ключових фігурантів — Руді Джуліані, адвокат Трампа. Саме він у 2019-му намагався примусити українську владу заявити про розслідування “Бурізми”, яке могло б сприйматися в США, як розслідування корупції в родині Байдена. Упродовж років адвокат Трампа — головний комунікатор в цій історії.

Девід Фрум, політичний коментатор, ексспічрайтер Буша
Девід Фрум, політичний коментатор, ексспічрайтер Буша. Наталя Гуменюк

"В американському медіасередовищі Руді Джуліані не та фігура, якій можна довіряти. І це дуже сумна річ, бо під час 11 вересня він був справжнім героєм. Але він наговорив так багато неправдивих речей такій кількості журналістів, що нині коли Джуліані приносить новину, та з’являється лише в найбільш радикальних медіа", — пояснює політичний коментатор Девід Фрум.

Він був спічрайтером президента Джорджа Буша і познайомився з Джуліані — на той час мером Нью-Йорка — під час терактів 11 вересня. У 2008-му Фрум cтав радником Джуліані під час президентської кампанії останнього. Але їхні шляхи розійшлися — Девід Фрум залишився переконаним республіканцем, але став критиком Трампа і написав книгу "Трамппокаліпсис".

Тепер Фрум звертає увагу на зв’язки Джуліані з Росією. Зокрема на початку року американські розвідслужби попередили президента, що Росія зламала і викрала дані Burisma: "Вони казали, що ми можемо чекати, що рано чи пізно якісь дані про “Бурізму” з’являться як елемент політичної гри, тож з ними варто бути обережними. Аж ось у розпал кампанії Джуліані робить гучні заяви. Показує роздруківки імейлів Гантера Байдена".

"Джуліані має відношення до Андрія Деркача та інших українських діячів, які не виглядають надійними джерелами інформації. І хоч немає доказів, що Росія стоїть за цим, але проблема в тому, що ми знаємо як діє Росія: в час виборів, вони, як правило, можуть тиражувати вирвану з контексту інформацію у мить, коли немає достатньо часу проаналізувати і перевірити", — додає інший журналіст, Френк Фоер.

Він посилається і на те, що втручання Росії у вибори США у 2016-му році довело розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера. У справі є засуджений — політтехнолог Пол Манафорт, чия фігура відійшла в тінь на тлі інших скандалів.

У тому ж 2016 році на той момент народний депутат Сергій Лещенко оприлюднив документи так званої "чорної бухгалтерії" Партії регіонів. Там йшлося про передачу грошей Полу Манафорту — ексраднику Віктора Януковича. Згідно з документами, за період з 2007 по 2009 роки, Манафорт отримав більше як 12 млн доларів.

У 2019-му його засудили до 7,5 років ув’язнення за банківське шахрайство, уникнення сплати податків і змову. Через пандемію коронавірусу, просидівши рік у в’язниці політтехнолога, що пов’язав дві країни, – перевели під домашній арешт.

Френк Фоер, автор розслідування про Манафорта
Френк Фоер, автор розслідування про Манафорта.

У наступні місяці можна чекати його помилування президентом Трампом.

"Відповідно до матеріалів розслідування Манафорт чинив спротив правосуддю, відмовився співпрацювати зі слідством, не надав важливу інформацію, хоча слідство уважно розглядало його зв’язки з Росією і вважає, що той може розказати більше. У Трампа, хороші причини випустити Манафорта на волю, бувши певним, що той ніколи не пішов супроти нього", – каже Фоер.

Що це означає для україно-американських відносин

Хоча Україна і на перших шпальтах, це менше турбує американських виборців. За даними соціологів Pew Research головні питання — це пандемія коронавірусу та економіка.

Вашингтон, жовтень 2020 року
Вашингтон, жовтень 2020 року. Наталя Гуменюк

"Скандал з імпічментом Трампа вплинув на думку верхівки, але не на широку громадську думку", — говорить Девід Фрум. І додає: "Люди, які уважно за цим слідкували, вражені сміливістю і чесністю української держави. Країна опинилася під неймовірним тиском зробити щось неправильне, але відтягувала і відтягувала цей момент. Тож Україна як держава заслуговує похвали за цей опір президенту Трампу".

Фоер каже, що під час імпічменту був реальний страх, що Україна стане футбольним м’ячем між партіями: демократи підтримують Україну, республіканці погодяться з Трампом і зупинять допомогу: "Цього не сталося. Україна змогла вистояти".

На початок