Антикорупційний комітет Ради вирішив провести виїзне засідання в НАБУ

Антикорупційний комітет Ради вирішив провести виїзне засідання в НАБУ

Антикорупційний комітет Ради вирішив провести виїзне засідання в НАБУ
Засідання антикорупційного комітету Верховної ради 20 червня 2024 року. Суспільне Новини/Нікіта Галка

Проведення виїзного відкритого засідання комітету в приміщенні НАБУ погодили на своєму засіданні члени комітету Верховної ради з питань антикорупційної політики. Дату та час засідання повідомлять пізніше.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

Таке рішення ухвалили оскільки 20 червня директор НАБУ не зʼявився на засідання комітету, присвячене ймовірним витокам інформації під час розслідування НАБУ.

Як розповіла голова комітету Анастасія Радіна, у кормітеті запрошували на це засідання керівника НАБУ ще 12 червня.

“Ви бачите зараз порожнє місце, колеги… Сьогодні зранку ми із засобів масової інформації дізналися, що, виявляється, НАБУ вважає, що воно не має повідомити комітет про розслідування витоків інформації з НАБУ. Колеги, це вперше керівник антикорупційного органу відмовляється взяти участь в засіданні антикорупційного комітету і повідомити нас про їх роботу і результати їх розслідувань”, — сказала Радіна, відкриваючи засідання.

Радіна відзначила, що засідання вирішили провести у зв'язку із журналістським розслідуванням про витік інформації з НАБУ. Вона нагадала, що перший матеріал вийшов 24 травня про імовірні зливи інформації, які могли тривати ще з 2021 року.

“Якщо директор Антикорупційного бюро не вважає за потрібне прийти до нас, то в мене є пропозиція колеги провести, відповідне виїзне засідання нашого комітету в Національному антикорупційному бюро. І я інформую, колеги, що відповідно до статті 17 закону України про статус народного депутата, ми при під'явленні посвідчення маємо право відвідувати органи державної влади і інших обмежень законом для цього не встановлено”, — наголосила Радіна.

Як сказав на засіданні член комітету Михайло Ананченко, те, що до Антикорупційного комітету не прийшов голова НАБУ, який є підзвітній цьому комітету, це неправильно. З іншого боку, він його розуміє як колишній правоохоронець.

“Якщо він не розібрався в усіх питаннях, то приходити для того, щоби виглядати некомпетентним в якихось питаннях, де він не розібрався до кінця… Я читав сьогодні пояснення, чому він не прийшов, тому що проводиться якесь внутрішнє розслідування. Я його як колишній правоохоронець розумію. Чому? Тому що для того, щоб виходити на публіку перед пресою, треба на всі питання чітко розуміти відповіді”, — сказав Ананченко.

За його словами, він впевнений, що члени комітету зустрінуться з Кривоносом — “може, через тиждень, може, через два, як він буде готовий”.

Як заявив перший заступник голови комітету з питань антикорупційної політики, голова комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, цю ситуацію можна було вирішити у інший спосіб, аніж просто не прийти на засідання.

“Семену Григоровичу можна було подзвонити до Анастасії і сказати: “Прошу перенести засідання на певний період часу, потрібен додатковий час на те, щоб зібрати матеріал”. Запропонувати зустрітися в закритому форматі на базі Національного антикорупційного бюро комітету, що теж було би адекватною реакцією. Але, на жаль, традиційно для української влади шукаються технологічні моменти, як не давати відповідь — як суспільству, так і тим, хто має всі повноваження, ставити ці питання”, — сказав Юрчишин.

Як директор НАБУ Кривонос пояснив, чому не прийшов на засідання Антикорупційного комітету

Сам голова НАБУ Семен Кривонос у Фейсбуці прокоментував своє запрошення на засідання комітету Ради.

"Пані Анастасії добре відомо про розпочате досудове розслідування щодо ймовірного витоку інформації, яке здійснюється УВК НАБУ під керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). А тому пропозиція публічного обговорення досудового розслідування до його завершення є передчасною", — написав Кривонос.

Він додав, що вважає недопустимим обговорювати проміжні та фінальні результати розслідування без участі керівника САП Олександра Клименка.

Про результати як досудового, так і трьох службових розслідувань, які проводяться паралельно, Кривонос пообіцяв публічно поінформувати громадськість, журналістів та інші зацікавлені сторони. Про це, за його словами, буде анонсовано додатково, аби всі охочі могли отримати відповіді на свої питання щодо вказаного розслідування.

Раніше голова "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін заявив, що Семен Кривонос досі не розпочав службового розслідування щодо оприлюднених журналістами фактів про розголос даних досудового розслідування у кримінальній справі щодо "Великого будівництва".

Що цьому передувало

22 травня Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Нацполіція проводили обшуки вдома у чинного детектива одного з підрозділів НАБУ. Слідчі заходи проводилися у межах розслідування про витік інформації у кримінальній справі щодо "Великого будівництва". За даними джерел "УП" у правоохоронних органах, обшуки відбулись у співробітника НАБУ Валерія Полюги та фігуранта справи — ексголови Броварської РДА Георгія Біркадзе.

Підставою для обшуків нібито є те, що представники бюро розголосили дані досудового розслідування. Зробили це в інтересах зокрема бізнесмена Юрія Голика, який є фігурантом антикорупційного розслідування щодо "Великого будівництва".

24 травня першого заступника директора НАБУ Гізо Углаву було усунуто від виконання посадових обов’язків. Було розпочато досудове розслідування через можливий витік даних слідства.

На початок